۴۱ میلیارد دلار برای ۳۵۰ پروژه اختصاص یافت

تهران – ایرنا – سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بیش از ۴۱ میلیارد دلار از ورودی‌های مربوط به صندوق توسعه ملی برای اجرای ۳۵۰ طرح ارزی در بخش‌های خصوصی، نهادهای غیردولتی و تعاونی‌ها اختصاص داده شد.

«محمد خدابخشی» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: از ۴۱ میلیارد دلار مذکور ۳۹.۷ میلیارد دلار آن نزد بانک مرکزی به منظور اجرای پروژه‌ها مسدود شده و اعتباری بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار با همکاری بانک مرکزی و بانک‌های عامل پرداخت شده است که مابقی آن نیز در حال پرداخت است.

وی در تشریح  نشست امروز کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: نخستین دستور کار کمیسیون بررسی گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صندوق، نمایندگان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها بود.

نماینده مردم الیگودرز با بیان اینکه گزارش منابع و مصارف صندوق توسعه ملی در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مورد بررسی قرار گرفت، افزود: براساس گزارش ارائه شده، بیش از ۴۱ میلیارد دلار از ورودی‌های مربوط به صندوق توسعه ملی برای اجرای ۳۵۰ طرح ارزی در بخش‌های خصوصی، نهادهای غیردولتی و تعاونی‌ها اختصاص داده شد.

وی اظهار کرد:  از ۴۱ میلیارد دلاری که از صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌ها تخصیص داده شده ۲۳.۷ میلیارد دلار به بخش خصوصی، ۹۶ میلیون دلار بخش تعاونی و ۱۵.۳ میلیارد دلار بخش عمومی غیردولتی پرداخت شده است.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه ۷ میلیارد دلار به ریال تبدیل شده و برای اجرای طرح‌ها به بخش غیردولتی پرداخت شد، ادامه داد: علاوه بر اعتبارات مذکور ۱۱.۳ میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های تنظیم آب های مرزی کشور، طرح های احیا و توسعه اراضی کشاورزی در استان‌های خوزستان و ایلام، انتقال آب به اراضی سیستان و بلوچستان و چند منطقه دیگر پرداخت شد.

وی بیان کرد: پرداخت صندوق توسعه ملی براساس قوانین و مقررات مربوطه و با اخذ اذن از مقام معظم رهبری صورت می گیرد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در تشریح دومین دستور کار کمیسیون متبوعش، تصریح کرد: طرح تامین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان با حضور رییس شورای عالی استان‌ها و نمایندگان وزارت کشور در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت کلیات طرح مذکور تصویب شد و جزییات آن در جلسات آینده بررسی می شود.

وی گفت: براساس طرح تامین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان، منابع لازم برای حق الجلسه مورد نیاز برای تشکیل جلسات شورای بخش و شورای شهرستان ها پیش بینی می‌شود، در حال حاضر این جلسات به دلیل عدم پرداخت حق الجلسه، کمتر تشکیل می‌شود.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در سومین دستور کار طرح الحاق یک جزء به بند(الف) ماده ۳۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را بررسی و آن را تصویب کرد که براساس این طرح رییس شورای اسلامی استان بدون حق رای در جلسات شورای برنامه ریزی استان شرکت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =