۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۷
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83440763
۰ نفر
کمیته حقیقت‌یاب بررسی مرگ توله ببرهای باغ وحش مشهد تشکیل شد

مشهد- ایرنا- کمیته حقیقت یاب برای بررسی مرگ مشکوک چهار توله ببر در باغ وحش مشهد تشکیل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این کمیته با حضور نماینده دادستانی مشهد، دامپزشکان و نماینده این اداره کل تشکیل شده است.

تورج همتی افزود: هفت توله ببر باغ وحش مشهد خرداد امسال در زمان تولد تلف شدند که با توجه به زیاد بودن تعداد این تلفات بررسی‌های کارشناسی محیط زیست آغاز شده و بر اساس آن مرگ چهار توله ببر از این تعداد مشکوک و دچار ابهام‌های جدی تشخیص داده شده است.

وی اظهار داشت: موضوع بررسی‌ها به مراجع قضایی اعلام شده و با توجه به استاندارد نبودن وضعیت و فضای نگهداری حیوانات در باغ وحش مشهد که از یک سال پیش مطرح شده، کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی مرگ چهار قلاده توله ببر تشکیل شد.

وی گفت: در همین زمینه درخواست اداره کل محیط زیست نیز نسبت به تعطیلی باغ وحش مشهد دوباره مطرح شده است.

همتی پیش از این گفته بود: با توجه به خصلت بچه کشی در ببرها جداسازی به موقع توله‌ها از مادر از مواردی است که باید مورد توجه مالکان باغ وحش و نگهدارندگان حیوانات می‌بود که احتمال سهل انگاری در این زمینه توسط عوامل باغ وحش مشهد وجود دارد.

او با اشاره به فعال بودن دوربین‌های مدار بسته در باغ وحش مشهد افزود: بازبینی دوربین ها و تهیه گزارش از افراد حاضر در محل از جمله کارهایی است که توسط مرجع قضایی در حال انجام است.

معاون دادستان مرکز استان خراسان رضوی نیز ورود دادستانی به موضوع مرگ مشکوک این توله ببرها را تایید کرد و گفت: اگر نتایج کمیته حقیقت یاب از عمدی بودن این موضوع حکایت داشته باشد برخورد با مجرمان بر اساس ماده ۶۷۹ قانون مجازات اسلامی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
فرزاد بهشتی تندری افزود: تهیه گزارش و برگزاری نشست با برخی سمن‌های فعال در این زمینه و انجام تحقیقات تکمیلی ادامه دارد.

خرداد امسال هفت توله ببر تازه زاده شده در باغ وحش مشهد تلف شدند که دامپزشک باغ وحش علت مرگ آنها را عفونت تنفسی و علت مرگ یک توله دیگر را حمله شدید مادر عنوان کرد.

باغ ‌وحش مشهد سال ۱۳۳۹ در محدوده خواجه ‌ربیع تاسیس و با ایجاد شرکت باغ ‌وحش وکیل ‌آباد در سال ۱۳۵۶ در ورودی پارک جنگلی وکیل ‌آباد مستقر شد. 
این مکان به عنوان بزرگترین باغ ‌وحش ایران دارای بیشترین گونه‌های جانوری است که از آن جمله می‌توان به شیر، ببر، خرس، خوک، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن، شامپانزه و جانداران دیگر اشاره کرد. 
اکنون ۱۰۷ گونه شامل ۶۴ گونه بومی و ۴۳ گونه غیربومی  و ۶۸۰ نمونه جانوری شامل ۲۴۰ پستاندار، ۳۹۳ پرنده و ۴۷ خزنده و دوزیست در باغ وحش مشهد نگهداری می‌شود. 

۷۴۹۶/۶۰۵۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =