نمایندگان دولت مستعفی یمن خواستار لغو مشارکت امارات در ائتلاف عربی شدند

تهران-ایرنا- شماری از نمایندگان پارلمان دولت مستعفی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی خواستار کنار گذاشتن امارات از ائتلاف عربی شدند.

به گزارش روزنامه القدس العربی، 9 نماینده از نمایندگان پارلمان دولت مستعفی یمن در بیانیه ای مشترک خواستار لغو مشارکت امارات در ائتلاف عربی و خروج نیروهای اماراتی از خاک یمن شدند.

این نمایندگان از منصور هادی و معاونش خواستند تا به مسئولیت خود در قبال قانون اساسی و حفظ حاکمیت یمن عمل کند.

این ۹ نماینده از هادی خواستند از اختیارات خود برای اعلام بی‌نیازی از ادامه مشارکت امارات در ائتلاف عربی و خروج نیروهای آن از تمامی مناطق یمن استفاده کند.

شورای انتقالی یمن (وابسته به امارات) که از هفته گذشته با نیروهای دولت مستعفی منصور هادی (مورد حمایت عربستان) در شهر عدن وارد درگیری مسلحانه شد با صدور بیانیه ای از اداره مستقل استان های جنوبی توسط این شورا خبر داد.

جدایی طلبان یمنی وابسته به متجاوزان به این کشور همچنین خواستار حمایت کشورهای منطقه و جامعه جهانی از خود شدند.در همین حال طرفداران استقلال جنوب، روز پنج شنبه به خیابان های عدن آمدند تا حمایت خود از شورای انتقالی را اعلام کنند.

بر اساس اعلام رسانه ها، نیروهای موسوم به کمربند امنیتی که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات متحده عربی قرار دارند، موفق شدند طی هفته گذشته ابتدا مناطق نظامی، پادگان‌ها و مراکز حیاتی شهر عدن و پس از آن کاخ ریاست جمهوری را که در واقع مرکز حکومت منصور هادی به شمار می‌ رفت را تسخیر کنند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که «هانی بن بریک» نایب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از نیروهای تحت امرش خواست، به کاخ  ریاست جمهوری "معاشیق" عدن که در کنترل نیروهای منصور هادی است، حمله کنند و کنترل آن را به دست گیرند.

«شورای انتقالی جنوب یمن» در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار عدن تشکیل شد.

امارات متحده عربی و عربستان سعودی پس از حمله فروردین ماه ۹۴ به یمن، هر یک کنترل بخش‌هایی از این کشور را در دست دارند و از مزدوران محلی برای عملیات علیه نیروهای یمنی استفاده می‌ کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha