فعالیت‌های باستان‌شناسی با توجه به اولویت‌های مناطق انجام شود

تهران - ایرنا - رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: فعالیت‌ها و پروژه‌های در دست اقدام پژوهشکده باستان‌شناسی باید با توجه به اولویت‌بندی مناطق، انجام و مورد ارزیابی قرار گیرد.

بهروز عمرانی این مطلب را روز شنبه در نشست با روسای پژوهشکده‌های پژوهشگاه که با ارائه گزارش پژوهشکده باستان‌شناسی همراه بود، مطرح کرد و گفت: فعالیت پژوهشگران و اعضای هیات علمی در پژوهشکده باستان‌شناسی باید ضابطه‌مندتر باشد و این امر نیازمند برنامه‌ریزی همراه با اهداف از پیش تعیین‌شده، است.

وی تأکید کرد: اقدامات در پژوهشکده باستان‌شناسی باید با توجه به اولویت‌بندی مناطق، انجام و مورد ارزیابی قرار گیرد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه به تنظیم برنامه مدون در پژوهشکده باستان‌شناسی اشاره کرد و افزود: بزرگ‌ترین جامعه در بین پژوهشکده‌های پژوهشگاه جامعه باستان‌شناسی بزرگتر است، بنابراین نیازمند تهیه و تنظیم برنامه‌ای مدون در این حوزه هستیم.

او ادامه داد: استفاده از ظرفیت صددرصدی موجود در این حوزه از الویت های پژوهشگاه به شمار می‌رود به‌طوری‌که برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌های آموزشی و تخصصی و ارائه به‌موقع گزارش‌های عملکردی می‌تواند نقاط ضعف و قوت این حوزه را شناسایی و ما را در برنامه‌ها و اقدامات اجرایی آینده کمک کند.

عمرانی با بیان این‌ که باستان‌شناسی نیازمند دستیابی به اولویت‌های کاری است، عنوان کرد: برای مطالعات باستان‌شناسی و سیر تحول و روند جریان فرهنگی باید اطلاعات مربوط به همه دوره‌ها موجود باشد.

وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته طی مکاتباتی که با حوزه‌های مختلف داشتیم، به‌طور مکرر اعلام شد که طبق قانون برنامه ششم توسعه، روند فعالیت‌ها و فازهای مطالعاتی باید به پژوهشگاه میراث فرهنگی گزارش شود.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد: اگر بتوانیم یک کار تیمی را در بخش‌های مختلف پژوهشگاه توسعه دهیم به‌طوری‌ که تمامی پژوهشکده‌ها در آن حضورداشته باشند، خروجی کارها و اقدامات حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی قابل‌توجه خواهد شد.

او یادآور شد: در طرح‌های پژوهشی مربوط به پژوهشکده باستان‌شناسی باید پژوهشکده‌های دیگر اعم از مردم‌شناسی، زبان‌شناسی و ...همکاری داشته باشند.

پژوهشکده باستان‌شناسی متولی مدیریت و هدایت پژوهش‌های باستان‌شناسی

در ادامه این نشست، رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی، گزارشی از عملکرد این پژوهشکده در سال ۹۷ و چهار ماهه نخست سال جاری ارائه داد و گفت: پژوهشکده باستان‌شناسی دارای پنج گروه پژوهشی مصوب شامل گروه‌های پژوهشی پیش‌ از تاریخ، پیش از اسلام، دوران اسلامی، اشیاء فرهنگی – تاریخی و باستان‌شناسی زیرآب است.

روح‌الله شیرازی به واحدهای غیررسمی پژوهشکده اشاره کرد و افزود: «نجات بخشی، مجوزها، برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها، دبیرخانه دائمی گردهمایی باستان‌شناسی، نقشه باستان‌شناسی، همکاری‌های بین‌المللی، کتابخانه و مرکز اسناد به‌عنوان واحدهای غیررسمی این پژوهشکده به شمار می‌روند.»

شیرازی در ادامه، تعداد اعضای هیأت علمی و کارشناسان پژوهشی این پژوهشکده را ۴۸ نفر اعلام کرد.

وی به برخی از وظایف کلی پژوهشکده اشاره کرد و افزود: «برنامه‌ریزی برای انجام پژوهش‌های باستان‌شناسی کشور، شناسایی پژوهش در خصوص دوران مختلف تاریخی و اسلامی، تهیه اطلس باستان‌شناسی، ایجاد موزه در محوطه‌ها و ... از وظایف کلی پژوهشکده است.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی درباره اهداف اصلی این پژوهشکده عنوان کرد: نظارت، مدیریت و هدایت برنامه‌های پژوهشکده، تهیه و تکمیل اطلس، همکاری با سینمای مستند ایران، آموزش میدانی کار آموزان، فعالیت‌های پژوهشی در حوزه ایران فرهنگی و ... از جمله این اهداف است.

وی بابیان این‌که پژوهشکده باستان‌شناسی متولی امور مربوط به مدیریت و هدایت پژوهش‌های باستان‌شناسی در سطح کشور است، اظهار داشت: این پژوهشکده در قالب کاوش، بررسی و شناسایی، گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم، مبادرت به فعالیت‌های علمی می‌کند.

شیرازی ادامه داد: جابجایی آثار باستانی، ارزیابی برنامه‌های پژوهشی ملی و بین‌المللی، برگزاری گردهمایی‌های سالانه، همکاری با تمامی دستگاه‌های اجرایی دولت، انجام فرایندهای اداری، صدور مجوزهای بررسی و شناسایی و ... از مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشکده است.

وی در ادامه گفت: پژوهشکده باستان‌شناسی در سال گذشته با صدور ۲۲۷ مجوز و در چهار ماه نخست امسال با صدور ۷۸ مجوز، نقش حاکمیتی و مدیریت علمی خود را در فعالیت‌های باستان‌شناسی کشور با نظارت بر اجرای برنامه‌ها ایفا کرده است.»

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی خاطرنشان کرد: سال گذشته درمجموع ۳۰ عنوان مقاله در مجله‌های علمی و پژوهشی، ۲۱ مقاله در سایر مجله‌ها و ۱۴ نسخه کتاب توسط کارشناسان این مرکزتالیف و گردآوری‌شده است.

وی افزود: در چهار ماهه نخست امسال نیز ۱۲ مقاله علمی و پژوهشی، هشت مقاله در سایر مجله‌ها و پنج نسخه کتاب توسط کارشناسان پژوهشکده تألیف و گردآوری‌شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =