مدیران کشور هر زمان با جریان دانشگاهی هم‌آوا شدند، نتیجه مثبت گرفتند

تهران- ایرنا- رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید براینکه دشمن، اراده مردم را هدف قرار داده و دانشگاه‌ها نیز به دلیل حضور جوانان، نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند، گفت: بهره‌گیری از فضای دانشگاهی بهترین فرصت محسوب می‌شود و مدیران جمهوری اسلامی هر زمان با جریان دانشگاهی هم‌آوا شدند، نتایج مثبتی گرفتند.

به گزارش روز شنبه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در گردهمایی مدیران حراست دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و پارک‌های علم و فناوری که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: دشمن در طول چهل ساله گذشته راهبردهای مختلفی را برای ضدیت با جمهوری اسلامی به کار بسته است. آخرین راهبرد دشمن، تحریم اقتصادی برای ایجاد التهاب در جامعه است که ملت ایران با اتکا به توانمندی‌های درونی خود از این چالش هم عبور کرده است.

رستیم  ادامه داد: در حال حاضر در یکی از مهم‌ترین صحنه‌های مواجهه جمهوری اسلامی با نظام سلطه قرار داریم. نگاه سلطه در سال‌های ابتدایی انقلاب به جمهوری اسلامی از جنس سخت بود. به مرور رویکردها تغییر کرد و دشمن با روش‌های تهاجم فرهنگی علیه انقلاب اسلامی موضع گرفت، اکنون نیز با تحریم‌ها و فشار اقتصادی، سعی در ایجاد التهابات اجتماعی دارد؛ اما دشمن را عقب رانده و نقشه‌ هایی را که علیه ملت اعمال می‌کند، خنثی کرده‌ایم.

وی در ادامه گفت: امروز در قله‌های مواجهه با نظام غرب قرار داریم و نوع تصمیم‌گیری و حرکت افراد جامعه و عکس‌العمل مناسب قطعاً می‌تواند به پیروزی منجر شود. مقام معظم رهبری در آخرین نشست با خبرگان، ۱۱ محور برای مواجهه با مشکل تبیین و هزینه چالش و سازش، عقلانیت انقلابی و غیره مطرح کردند که بسیار راهگشا است.

رستمی تصریح کرد: همیشه با جریان غارتگر بین‌المللی دشمن روبرو بوده‌ایم که با گردن‌کلفتی سعی در رسیدن به اهداف خود دارند و حتی به دزدی دریایی نیز روی می‌آورند. از طرفی وقتی در کشوری علیه دولتی دیگر حکم دهند، رفتاری کاملاً خلاف مواضع حقوق بین‌المللی محسوب می‌شود؛ اما با گردن‌کلفتی حکم می‌دهند و اجرا می‌کنند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: مکانیزم مودبانه‌ای مورد انتظار غربی‌ها است که شامل ابراز نگرانی دیپلماتیک می‌شود؛ اما ضمیمه‌ای به نام اقتدار نیز وجود دارد که کشور برای دفاع از منافع خود باید نشان دهد. اگر مقتدر نباشیم، انتظار این‌که با مناسبات به ظاهر زیبای حقوق بین‌المللی بتوانیم از حق خود دفاع کنیم، بیهوده خواهد بود.

رستمی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی با اقتدار، دستاوردهای زیادی به همراه داشت که می‌تواند کتابی آموزشی برای افرادی باشد که می‌خواهند نظام غربی را بشناسند. اگر در مقابل نظام غرب، مقتدر عمل کنید و نشان دهید که توانمند هستید، به‌راحتی به حق خود می‌رسید.

وی افزود: مدعی هستیم که اقتدار امروز نظام جمهوری اسلامی، اقتداری است که دانشگاه و دانشگاهیان در اختیار مدافعان کشور قرار داده است. البته دشمن نیز بیکار ننشسته و برای پمپاژ ناامیدی، تردید و احساس بی‌هویتی بین جوانان تلاش می‌کند. همه ما در مقابل این اتفاقات مسئول هستیم و باید برای مواجهه با شیوه‌های جدید دشمن آماده باشیم. جامعه دانشگاهی باید مجاهدانه تلاش کند؛ چون مسئولیتی بسیار سنگین بر دوش دارد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: باید بخش دانشمند و نخبه جامعه را تکریم کنیم و به نیازهای متفاوت آنها از جمله نیازهای معیشتی توجه کنیم تا جوانان نسبت به آینده، نگران نباشند.

رستمی با اشاره به وظایف سنگین مدیران حراست دانشگاه‌ها گفت: شما وظیفه خطیری را بر عهده دارید. حراست اجتماعی به عنوان یکی از محورهای جدی مورد تأکید قرار دارد؛ اما نباید از جنبه‌های دیگر نیز غافل شد، چرا که توجه به تمام ابعاد حراست، امنیت‌آفرین خواهد بود. حراست دانشگاه از سرمایه‌های انسانی حاضر در دانشگاه، مراقبت می‌کند؛ چون دانشجویان نزد ما امانت هستند و باید به‌خوبی از آنها مواظبت کرد. همچنین از جریان عمومی دانشگاه انتظار می‌رود ارزش‌های اسلامی و ارزش‌های نظام دینی که نقطه کانونی اقتدار نظام اسلامی است، در فضای دانشگاهی مورد حفاظت قرار گیرد.

وی با اشاره به مقاومت های ملت ایران مقابل صدام اظهار کرد: در خرمشهر، مدافعان شهر ۳۴ روز با کمترین تجهیزات در مقابل دشمن مقاومت کردند. دست رزمندگان ایرانی خالی بود؛ اما نیروی دیگری به آنها قدرت و توان داد تا بتوانند مقابل دشمن ایستادگی کنند؛ بنابراین هر کس خود را در معرض عنایت خداوند قرار دهد، مورد لطف واقع می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha