دعوت دامپزشکی از تشکل‌های تولیدی برای واردات نهاده‌ها

تهران - ایرنا- رییس سازمان دامپزشکی کشور حضور گسترده تشکل‌های تولیدی صنعت دام، طیور و آبزیان برای واردات مستقیم نهاده‌ها شامل واکسن، ریزمغذی‌ها، مکمل‌ها و داروها را خواستار شد.

«علیرضا رفیعی پور» روز شنبه در نشست خبری خود که در محل اداره کل دامپزشکی استان تهران برگزار شد،  افزود: به تازگی در مکاتباتی که با تشکل‌ها و تولیدکنندگان برای واردات نهاده‌های مورد نیاز صنعت داشتیم، تنها ۱۵ درصد تشکل‌ها مراجعه کرده‌اند که این موضوع قابل قبول نیست. ‌

به گفته وی، پیش از این حضور تشکل‌ها برای واردات نهاده‌های صنعت صفر بوده است.

وی با بیان این که کسی از خود تولیدکنندگان دلسوزتر برای تولید نیست، اظهار داشت: برخی تشکلهای ما دارای بیش از ۲۴ هزار عضو هستند، بنابر این به راحتی می‌توانند با کمترین سرمایه به بحث واردات نهاده‌ها ورود پیدا کنند.  

رییس سازمان دامپزشکی کشور، سیاست سازمان دامپزشکی را صدور مجوز به خود تولیدکنندگان و تشکل های صنعت دام، طیور و آبزیان عنوان کرد.

وی عدم حضور تشکل‌ها را در واردات نهاده‌های مورد نیاز را از ضعف های این صنعت دانست و ادامه داد: به طور قطع ورود تشکل‌ها در این عرصه پشتیبانی از تولید است که باید اقدامات لازم برای توانمندی تشکل‌ها انجام شود.  

وی اضافه کرد: اکنون سازمان دامپزشکی برای توانمندی تشکل‌ها و کمک به آنها برای واردات، تفویض اختیارات لازم صورت گرفته تا بدون وقفه مراحل صدور مجوزها انجام شود.  

رفیعی پور با بیان این پیش از این صدور مجوزها حتی یک دهه به طول می‌انجامید گفت: به منظور مقابله با تحریم‌ها و رفع موانع تولید سازمان دامپزشکی علاوه بر تفویض اختیارات به استانها اقدام به مرتفع کردن قوانین دست و پا گیر نیز کرده است تا جایی که اکنون به صورت آنلاین و به روز مجوزهای لازم صادر می شود.

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای رونق تولید ایجاد چارچوب زنجیره تولید از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید در صنعت دام و طیور عملیاتی شود.

وی با تاکید بر این که واحدهای تولیدی کارگاه ها، کارخانجات و مراکز غیرمجاز باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شوند ادامه داد: جایگاه تولید نیازمند مدیریت تولید است که این امر نیازمند آموزش، اطلاع رسانی ‌ و فرهنگ سازی است. 

بن بست صادرات رفع شد 

رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: کشور ما برای تامین برخی کالاهای اساسی و نهاده ها چاره ای جز واردات ندارد اما اکنون تلاش کرده ایم با امضا تفاهم نامه دوطرفه از واردکننده صرف به صادر کننده تبدیل شدیم. 

به گفته وی، از کشورهایی که کالا وارد می کنیم به آنها کالا صادر  کنیم که این نیز به نفع منافع ملی کشور است به طور مثال ما از چین کالا و نهادهایی وارد می کنیم در مقابل نیز قرار است کالاهایی به این کشور صادر شود.

رفیعی پور ادامه داد: همچنین تلاش کرده ایم با برخی کشورها از جمله برزیل در کنار گوشت قرمز ، دام زنده و مولد وارد کنیم.

مقابله جدی با بیماری نیوکاسل پس از ۶۰ سال

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: اجرای برنامه راهبردی کنترل بیماری نیوکاسل پس از ۶۰ سال درگیری تدوین و بزودی اجرایی می شود. 

وی گفت: در دو سال گذشته سازمان دامپزشکی اقداماتی را برای کنترل بیمارهای دام و طیور آغاز کرده که برنامه راهبردی کنترل نیوکاسل و سالمونلا جز آنها است.

رفیعی پور اضافه کرد: برای اجرای این برنامه ها استفاده از کارگروهای استانی و بخش خصوصی در دستور کار است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =