آثار هنری برای انسان نوعی درمان هستند

تهران - ایرنا - دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران با اشاره به ظرفیت هنر، گفت: رنگ در روح بر روان انسان می‌تواند اثر درمانی داشته و از این رو هنر به عنوان درمان محسوب می شود.

حجت الله ایوبی در آیین اختتامیه نمایشگاه خط استاد کابلی که صبح شنبه ۲۶ مرداد در گالری کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد، تاکید کرد: همه مشکلات ما در کشور از جایی است که با زیبایی شناختی قهر هستیم و ساختمان ها و ساخت و سازهای کنونی نتیجه این اتفاق است و این فضا، در روح و تصمیمات ما اثر می گذارد.
ایوبی تصریح کرد: وقتی در منازل ما اثر زیبایی شناختی نباشد، علاقه به هنر ایرانی در بین جوانان کمتر می شود.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران، گفت: امروز هنر درمان است و در برخی بیمارستان‌ها گالری وجود دارد چرا که رنگ در روح و روان اثر دارد. در بین همه هنرها خوشنویسی برجسته تر است و بقیه هنرها به این هنر بدهکارند. امروز در معماری و پیکر تراشی‌ها اثر خوشنویسی دیده می شود. همچنین جامعه خوشنویسی فضائل را حفظ کرده اند.

تاکید بر معرفی چهره واقعی ایران به جهانیان با آثار هنری

ایوبی اضافه کرد: مدیران فرهنگی به سختی کار می کنند و کار فرهنگی دشوار است و ما این سختی را به جان و دل می پذیریم و باید چهره واقعی ایران را با آثار فرهنگی هنری به جهانیان نشان دهیم.
ایوبی همچنین یادآور شد: با افتخار استاد کابلی نماینده جامعه هنری در شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو - ایران هستند و آیین اختتامیه نمایشگاه خط ایشان نیز همچون مراسم نکوداشتشان بسیار شایسته و باشکوه برگزار شد.

آثار استاد کابلی منحصر به دال کشور نیست


به گزارش روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، در ادامه برگزاری این آیین استاد محمد حیدری از اساتید برجسته خوشنویسی عنوان کرد: شخصیت استاد کابلی نیازی به بیان و تعریف ندارد و همه این استاد بزرگوار را می شناسند و نسبت به تلاش های استاد کابلی در ۵ دهه آگاهی کامل دارند.
وی یادآور شد: در جایگاه شاگرد استاد می گویم، وجه قالب استاد کابلی نه در تلاش ۵۰ ساله در عرصه خط شکسته که در بیان ایده و حرفی نو است و این از هرکسی بر نمی آید.
این استاد خوشنویسی تصریح کرد: کار راحت، دنباله روی از گذشتگان در هر عرصه ای است و استاد کابلی جزو نوادر هستند کسانی که راه تازه ای را در پیش می گیرند و این استاد یکی از این همین هنرمندان نادر است.
حیدری عنوان کرد: استاد کابلی نزدیک به  چهار دهه است که مسیرش را با احترام به اساتید پیشکسوت خوشنویسی از باب شیوه نگارش جدا کرده و علاقه مندان به هنر خوشنویسی به این بیان تازه اقبال نشان دادند.
وی اضافه کرد: فعالیت های هنری استاد منحصر به داخل نیست و استاد در راستای جهانی کردن هنر خوشنویسی در مجامع بین المللی حضور داشتند و کمتر هنرمندی را می شناسیم که عمر هنری اش تا این حد ثمر داشته باشد.

استاد کابلی از هنرمندان ماندگار در ذهن است


معاون سابق امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: استاد کابلی را با دل و عشق می شناسم و در بین اهالی هنر اندک افرادی هستند که همواره در ذهن می ‌مانند.
علی مرادخانی ادامه داد: نفس استاد کابلی حق است و به این دلیل بدون هیچ دلیلی جذب وی و آثارش می شوید. استاد کابلی فتوت و آنی دارد که در انسان اثرگذار است. برای استاد آرزوی سلامتی و طول عمر دارم و امیدوارم این هویت که به فرهنگ می افزایند، مستدام باشد.
رجبی استاد خوشنویسی هم اینطور اظهار داشت: جامعه، زمانی که هنر را فراموش کند به انحطاط می رود و از آن پس ما دیگر زیبایی ها را درک نمی کنیم. اگر از کودکی زیبایی را بیاموزیم شرایط متفاوت خواه دبود. نقاش و خطاط می توانند در این راه قدم موثری بردارند.
وی یادآور شد: وقتی موزه خط و نمایشگاه نقاشی داریم کودکان ما علاقه نشان نمی دهند و کمتر به خط و نقاشی توجه می شود. ولی ما امیدوارم دیگر علوم ‌نیز بر اساس هنر ارتقا یابد.

سرمایه هنرمندان  اتحاد و همدلی آنهاست


استاد یدالله کابلی نیز در این مراسم اظهار داشت: هنر خوشنویسی به عنوان هنری گرانسنگ مورد مقبول اهالی فرهنگ‌افتاده است. سرمایه خوشنویسان پول و حمایت نبود بلکه اتحاد و همدلی هنرمندان بود.
وی ادامه داد: به یاد دارم وقتی به خط شکسته روی آوردم یک سطر مرکبی را در اختیار نداشتم که بخواهم از آن جان بگیرم. این استاد خط شکسته تاکید کرد: متاسفانه ما در موزه هایمان، اندک آثاری از خوشنویسی داریم اما در کشورهای دیگر بی گمان هنر خوشنویسی به عنوان هنری مطرح و قدسی دیده می شود.
کابلی افزود: نکوداشت من در یونسکو خون تازه ای برای من بود. هرگاه به خمودگی می رسیدم به این فکر می کردم هنوز می توانم و جوانانی می آیند که علاقه مند به هنر خوشنویسی هستند.
این استاد خوشنویس اضافه کرد: من به عنوان یک خدمتگذار جامعه خوشنویسی از شما که دغدغه فرهنگی دارید تقدیر می کنم و شوق حرکت دارم.

وی گفت: شما به شکوه خوشنویسی عنایت داشتید و اگر کسی به زیبایی و هنر تعلق خاطر داشته باشد، می خواهد جاودانه زندگی کند.
این استاد خوشنویسی عنوان کرد: هنر و هنر خوشنویسی بدون خط و مرز جغرافیایی و اجتماعی و سیاسی در هر گوشه ای از دنیا گرامی نگاه داشته می شود و خوشنویسی با عشقی گسترده تر ادامه پیدا می کند

از اساتید و هنرمندان حاضر در این آیین می توان به امیرهوشنگ اردلان از اساتید برجسته هنری کشور، مهدی عتیقی کارشناس آثار هنری، محمد حیدری خوشنویس، محسن میرحسینی خوشنویس، عباس رفیعی خوشنویس، یادگار خیام خوشنویس، محمود یزدانی شاعر و خوشنویس، فرشته حسینی خوشنویس، محمد نباتی نگارگر معاصر، عارف براتی مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان، فنایی از یاوران جامعه فرهنگی، ناصر میرباقری ناشر برجسته، صدیقه احمدی خوشنویس، مجتبی سبزه خوشنویس، عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ جواد صباغ معاون اجرایی و امیر روشن بخش معاون ارتباطات و امور مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو - ایران اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =