۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۷
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83440465
۰ نفر

برچسب‌ها

جانسون برای رهایی از بن بست برگزیت به برلین و پاریس می رود

تهران - ایرنا - «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس که کمتر از یک ماه است با وعده خروج این کشور از اتحادیه اروپا حتی بدون توافق، جانشین «تراز می» شده، این هفته برای دیدار و گفت و گو با رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان عازم پاریس و برلین می شود؛ این دیدارها چند روز قبل از نشست سران گروه 7 به میزبانی فرانسه، انجام می شود.

نخست وزیر جدید بریتانیا در نخستین روز کاری خود نیز بار دیگر وعده خروج این کشور از اتحادیه اروپا را حتی بدون توافق با بروکسل تکرار کرده بود.

روزنامه انگلیس زبان "گاردین" نوشت : انتظار می رود که جانسون برای دیدار با «امانوئل مکرون» در پاریس و «آنگلا مرکل» در برلین در اوایل این هفته به دنبال تلاش برای شکستن بن بست برگزیت باشد.

چند دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفته اند که جانسون روز سه شنبه در پاریس و روز چهارشنبه در برلین خواهد بود؛ هرچند که هنوز این تاریخ ها به طور رسمی تایید نشده اند.

اگر چه منابع دولت انگلستان از اظهارنظر در این باره خودداری کرده اند اما در عین حال یکی از منابع گفته، مکرون و مرکل امیدوار هستند که جانسون با ایده هایی در مورد چگونگی جلوگیری از خروج بدون توافق آماده شود.

نخست وزیر انگلستان قول داده است از اتحادیه اروپا تا 31 اکتبر بدون توافق خارج شود

همراهی آمریکا با انگلیس در موضوع برگزیت مطابق برنامه اعلام شده در دستور گفت و گوهای هفته جاری جان بولتون در لندن بوده است.

این نگرانی وجود دارد که شرکت های آمریکایی بازارهای  انگلیس را با کالاهای ارزان قیمت پر کنند؛ اتفاقی که بخش کسب و کار در انگلیس را تضعیف و استانداردهای کالاهای آمریکایی فروخته شده در انگلیس را کاهش خواهد داد.

در واقع باید گفت که برگزیت بدون توافق به معنی خروج لندن از اتحادیه اروپا بدون تعیین موازین و مقررات و نیز مناسبات آینده میان دو طرف است. شکست دولت انگلیس در متقاعد کردن مجلس به تصویب توافق برگزیت ، منجر به استعفای ترزا می نخست وزیر پیشین انگلیس شد.

شنبه گذشته، رسانه های فرانسوی اعلام کردند که در نشست «گروه 7»، نخست وزیر جدید انگلیس در کانون توجه قرار خواهد گرفت.اروپایی ها می خواهند با او در مورد برگزیت بحث کنند که بوریس جانسون وعده داده در ۳۱ اکتبر حتی به قیمت یک خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

او همچنین برای دیدار با دونالد ترامپ که گفته بود برای ملاقات با جانسون که او را به عنوان متحدی در صحنه بین الملل می بیند "بی تاب" است،  مشتاقانه انتظار می کشد.

هر دو آرزو دارند که "توافقنامه تجاری بلندپروازانه" در اسرع وقت پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا منعقد شود.

نشست سران گروه 7 روزهای 24 تا 26 اوت(دوم تا چهارم شهریور) در شهر ساحلی بیاریتز فرانسه برگزار می شود.


بوریس جانسون در نخستین نطق خود در کسوت نخست وزیر انگلیس در پارلمان گفته بود: آماده مذاکره با اتحادیه اروپا هستیم و تمام تمرکز خود را با انرژی و اراده خرج می‌کنیم تا به توافق برسیم. اما اگر نشد در شرایط مطلوب‌تر از آنچه تصور می‌شود، قرار داریم که بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کنیم.

او ماموریت اصلی دولت خود را تحقق برگزیت تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) خواند و در اظهاراتی شبیه به رئیس جمهوری آمریکا گفت می خواهد انگلیس را به بهترین کشور روی زمین تبدیل کند.

نخست وزیر انگلیس مدعی شده بود که در این راستا قصد دارد تا با احترام به رای مردم در همه پرسی برگزیت، اعتماد از دست رفته به سیاست را دوباره احیا کند.
وی به شهروندان اروپایی مقیم انگلیس هم اطمینان داد که در دولت او آنها می توانند پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا به اقامت و زندگی در این کشور ادامه دهند.

جانسون همچنین در سخنانی در مقابل دفتر نخست وزیری تکرار کرد، انگلیس طبق مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، «بدون هیچ اما و اگری» ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با یک توافق بهتر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =