۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۱
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83440378
۰ نفر

برچسب‌ها

حجم آب پشت سد مهاباد به ۱۱۸ میلیون مترمکعب رسید

مهاباد- ایرنا- رییس اداره امور آب مهاباد گفت: هم‌اکنون حجم آب پشت سد این دریاچه به ۱۱۸ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از چهار میلیون مترمکعب بیشتر است.

خالد رحمانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه حجم ورودی آب به سد مهاباد به صفر رسیده، افزود: در حال حاضر تراز سد مهاباد به یکهزار و ۳۵۰ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار نیز ۵۰ سانتی‌متر بیشتر از تراز سد در مدت مشابه سال قبل است.

وی با اشاره به اینکه دبی خروجی آب از سد مهاباد هم اکنون پنج مترمکعب است، ادامه داد: ۳.۵ مترمکعب آن صرف بخش کشاورزی و ۱.۵ مترمکعب هم صرف بخش صنعت و شرب خواهد شد.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۷۶ میلیون مترمکعب از آب پشت سد این شهرستان به سمت دریاچه ارومیه رها شده است.

وی با اشاره به اینکه سهمیه امسال بخش کشاورزی از سد مهاباد ۹۴ میلیون مترمکعب است، بیان کرد: تاکنون ۷۱ میلیون متر مکعب آب برای مصرف کشاورزی رها شده و مرحله آخر آن هم روز ۳۰ مردادماه آغاز می شود.

رییس اداره امور آب مهاباد با بیان اینکه در سال آبی جاری ۵۵۰ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شده است، اضافه کرد: این در حالی است که طی سال گذشته در این مدت ۳۹۱ میلی متر بارندگی در این ایستگاه ثبت شده بود.

رحمانی از شهروندان خواست نسبت به نظافت اطراف سد و جلوگیری از آلودگی آب در بالادست سد حساس باشند و در صورت مشاهده این گونه موارد از طریق شماره تماس ۴۴۴۲۲۲۲۰۸۱ بلافاصله مراتب را به اداره اطلاع دهند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون مترمکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

۹۹۰۳/۳۰۲۰/۲۰۹۳

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =