واقعه غدیر یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخ اسلام است

تهران - ایرنا - دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: حرکت ارزشمند این وزارتخانه را در موضوع برپایی برنامه‌های غدیر با برنامه‌ریزی‌ در حوزه ستادی و استانی در ایام دهه امامت و ولایت به ویژه به مناسبت عید غدیر شاهد هستیم؛ زیرا باور داریم واقعه غدیر یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخ اسلام به شمار می‌آید.

براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین حمیدرضا ارباب‌سلیمانی روز شنبه در نشست اعضای بنیاد بین المللی غدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره ویژگی‌های عید غدیر و عیدالله الاکبرخواندن این روز، گفت: غدیر روز اکمال دین و ادامه خط رسالت است، در چنین روزی خداوند منان چشم بندگان رستگار خود را به نور ولایت اهل‌بیت (ع) روشنی می‌بخشد. واقعه غدیر یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخ اسلام است که به تعبیر امام معصوم عید بزرگ الهی است که همه‌ پیامبران به پاسداشت حرمت آن مامور بودند.

دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: غدیر اشرف اعیاد است وهمه‌ ما مکلف به تکریم و ارج نهادن آن هستیم، این عید بزرگ عید ولایت و رهبری و عید عدالت و انسانیت است. با الگوبرداری از فرهنگ نورانی غدیر می‌توان روح همدلی و اتحاد را میان مسلمانان تقویت کرد و با بیداری و پایداری، گرد یاس و ناامیدی را بر اردوگاه دشمن پاشید.

حجت‌الاسلام سلیمانی با بیان اینکه رسالت امروز ما، انتقال پیام بزرگ غدیر است، خاطرنشان کرد: در این حرکت ارزشمند نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برجسته است، با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در حوزه ستادی و استانی فعالیت‌های خوبی را در ایام دهه امامت و ولایت به ویژه به مناسبت عید غدیر شاهد هستیم.

وی با اشاره به برپایی جشن عید غدیر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: به مناسبت این عید بزرگ در روز یک‌شنبه ٢٧ مرداد در سالن اجتماعات وزارت متبوع برنامه جشن ایثار با حضور ایثارگران و همکاران محترم و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیت‌الله کاظم صدیقی دبیرکل محترم بنیاد بین‌المللی غدیر برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: شایسته است در این مناسبت شکوهمند، با اهل‌بیت (ع) به ویژه با امیر مومنان علی(ع) تجدید پیمان کنیم و راه و رسم آن امام همام را بیش از پیش شناخته و به دیگران معرفی کنیم.

غدیر و دهه امامت و ولایت

 عید غدیر تنها نه واقعه ای تاریخی، بلکه روز اسلام است؛ زیرا در این روز خداوند "الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا" و پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) بر بزرگداشت و شادمانی در این روز تأکید کرد.
از روز غدیرخم به عنوان عیدالاکبر یاد کردند؛ بدان جهت که در این روز نه تنها حضرت علی (ع) به عنوان جانشین پیامبر (ص) تعیین می شود، بلکه حضرت محمد (ص) بنا به امر الهی، اسامی جانشینان پس از خویش که همگی از نسل حضرت زهرا (س) و علی (ع) بودند را معرفی کرده و مژده ظهور حضرت مهدی (عج) را در آخر الزمان می دهد.

بدون شک واقعه غدیر نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. واقعه ای که طی آن پیامبر اسلام (ص) مهمترین ماموریت خود را انجام داد. ماموریتی که انجام آن مساوی بود با تبلیغ رسالت و کوتاهی از آن به منزله از بین رفتن زحمات چندین ساله پیامبر اکرم (ص) وبی نتیجه ماندن فداکاری های مسلمانان صدر اسلام، بود. ماموریتی که در آن پیامبر اکرم (ص) به طور رسمی نه تنها جانشین خود که جانشینان پس از خویش را یک به یک به نام از امام علی و امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) و ۹ امام دیگر که از نسل اباعبدالله الحسین (ع) را معرفی کردند. اما جاه طلبی و کینه های جاهلانه عده ای از اطرافیان پیامبر باعث شد به وصیت ایشان در آنچه که خداوند برای امت اسلام تعیین فرموده بود، گردن ننهند و با شوراگری پس از رحلت پیامبر مسیر انحراف اسلام و مسلمین را پایه گذاری کنند.

از عید سعید قربان تا عید سعید غدیر در جمهوری اسلامی ایران به عنوان دهه امامت و ولایت نامگذاری شده است. قربان و غدیر هر دو نماد اطاعت و سرسپردگی در برابر وحی الهی برای اکمال و تکمیل حرکت انبیا جهت تجلی به اراده الهی در رسیدن به سعادت انسانی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =