وزارت صمت مسئول بازرگانی بخش کشاورزی شد

تهران- ایرنا- وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس تصمیم هیات دولت عهده‌دار مسئولیت بازرگانی بخش کشاورزی شد.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، با تصمیم هیات وزیران مصوبه «اصلاحیه آیین‌نامه اجرای قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی» لغو و وظایف و اختیارات وزیر و وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و شرکت‌های زیرمجموعه آن مجدداً برقرار می‌شود.

براساس این تصمیم، در جلسه بیستم مرداد ۱۳۹۸ در اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی - مصوب ۱۳۶۸ - و اصلاحات بعدی آن، شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران مکلف شد به عنوان مباشر خرید تضمینی محصولات کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی، برنج و خرید توافقی شکر، مطابق مصوبات شورای اقتصاد و دستورالعمل‌های مربوط اقدام کند.

بر این اساس، مسئولیت ذخایر راهبردی کالاهای نهایی شامل گندم، برنج، روغن، شکر، گوشت قرمز و گوشت مرغ و همچنین تنظیم بازار این کالاها به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل می‌شود و در مورد نهاده‌های دامی شامل ذرت، انواع کنجاله و جو بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

بر اساس این تصمیم هیات دولت، شرکت پشتیبانی امور دام کشور موظف است، در اجرای سیاست‌ها و مصوبات کارگروه تنظیم بازار، همکاری و هماهنگی لازم را انجام دهد.

همچنین،  سازمان برنامه و بودجه کشور می‌بایست نسبت به ابلاغ و تخصیص منابع و ردیف‌های اعتباری و متفرقه امور مرتبط به بند (الف) ماده (۱) قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی - مصوب ۱۳۹۱ - به وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کند.

بر همین اساس، سازمان اداری و استخدامی کشور نیز باید نسبت به انجام اصلاحات ساختاری لازم برای تقویت بخش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با پیشنهاد آن وزارتخانه و متناسب با مفاد این تصویب‌نامه اقدام کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =