۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۵
کد خبرنگار: 1184
کد خبر: 83440166
۰ نفر
برداشت خرما از نخلستان‌های ایرانشهر شروع شد

زاهدان- ایرنا- رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: کار برداشت محصول خرما از سطح بیش از ۶ هزار هکتار نخلستان‌های این شهرستان شروع شد.

علی شریعتمداری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ایرانشهر با ۹ هزار هکتار نخلستان یکی از عمده مراکز تولید خرما در سیستان و بلوچستان است افزود: از این سطح ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار بارور و بقیه غیربارور است. 

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰  رقم خرما در ایرانشهر تولید می‌شود، بیان کرد: ربی، مضافتی، سنگ شکن، هلیله و زاهدی از معروف‌ترین ارقام خرما در این منطقه هستند.

رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی ایرانشهر تصریح کرد: نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب سبب شده تا بخش زیادی از خرمای ایرانشهر توسط واسطه‌ها خریداری و به نام شهرستان‌های دیگر بسته بندی و عرضه شود.

وی اظهار داشت: ایرانشهر دارای ۶ سردخانه با ظرفیت بیش از ۱۲ هزار تن است که مازاد این ظرفیت به دلیل نبود سردخانه برای نگهداری به مناطق دیگر عرضه می‌شود.

شریعتمداری گفت: هم اینک بیش از سه هزار نفر در این شهرستان مشغول برداشت محصول خرما هستند که با راه اندازی صنایع فرآوری و بسته‌بندی می‌توان علاوه بر فراهم کردن زمینه اشتغال برای افراد جویای کار، رونق اقتصادی در منطقه را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: برداشت خرما در ایرانشهر از نیمه مرداد ماه آغاز می شود و تا اواخر مهر ادامه دارد.

رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی ایرانشهر پیش بینی کرد؛ تا پایان فصل برداشت بیش از ۵۰ هزار تن خرما از نخلستان‌های ایرانشهر برداشت و روانه بازار مصرف شود.

 ایرانشهر با ۳۰ هزارهکتار زمین زراعی و باغی و ۱۷ هزار بهره‌بردار در جنوب سیستان و بلوچستان قرار دارد.

۷۳۱۴ **۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =