۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۴
کد خبرنگار: 1410
کد خبر: 83440142
۰ نفر

برچسب‌ها

شاعران برگزیده دومین جشنواره شمس و مولانا معرفی شد

ارومیه - ایرنا - دبیر دومین جشنواره ملی شمس و مولانا گفت: در بخش شعر جشنواره شمس و مولانا ۱۴ اثر به عنوان آثار برتر معرفی و شاعران برگزیده نشان زرین شمس و تندیس ویژه جشنواره را دریافت کردند.

رضا جعفرپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این آثار منتخب از بین ۵۲۸ اثر ارسال شده به ۲ زبان ترکی و فارسی به دبیرخانه جشنواره انتخاب شده است.

وی اظهار داشت: در بخش شور شمس جشنواره مرتصی طوسی از تبریز، محمد زارعی از دلیجان، سید محمدجواد میرصیفی از قم و میثم داودی از قم به عنوان نفرات برتر معرفی شدند.

وی ادامه داد: در بخش آزاد این جشنواره نیز حمیدرضا ظرافت از شیراز، سجاد ریاحی از بابل، محمدرضا طباطبایی از قم و نادر صهبا از اصفهان رتبه های برتر را کسب کردند.

وی بیان کرد: در بخش ترکی جشنواره نیز مهران عباسیان از تبریز و آتیلا حاجی‌زاده از ارومیه به عنوان نفرات برتر معرفی شدند.

دبیر دومین جشنواره ملی شمس و مولانا گفت: رسول  امینیان، بهرام خلیلی، عارفه بابالو و محمد نوروزی نیز در بخش «شعر خوی» دومین جشنواره ملی شمس و مولانا به عنوان برگزیدگان این بخش معرفی شدند.

جعفرپور افزود: جشنواره ملی شمس و مولانا با حضور اندیشمندان و مولانا پژوهان در آرامگاه شمس تبریزی خوی در سه بخش شعر، موسیقی اصیل ایرانی و تایپو گرافی از ۲۴ مرداد آغاز به کار کرده و تا ۲۸ مرداد ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: از مجموع یک‌هزار و ۲۸۶ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره ۱۲ اثر در رشته موسیقی، ۱۴ اثر منظوم در بخش شعر و ۶۰ اثر تایپوگرافی در رشته گرافیک به مرحله پایانی جشنواره راه یافتند.

وی بیان کرد: همایش بین المللی شمس و مولانا نیز هفتم مهرماه امسال همزمان با روز شمس و مولانا در شهرستان خوی برگزار می‌شود.

هفت مهرماه در تقویم کشور به نام روز ملی شمس تبریزی نامگذاری شده است؛ 'شمس الدین محمدبن علی بن ملک داد تبریزی' بنا بر اشاره های تاریخی به احتمال زیاد در سال ۵۸۲ هجری قمری به دنیا آمد و ملقب به ' شیخ پرّان' و ' زر دوز' بود.

کتاب 'مقالات شمس' شامل مطالب ارزنده ای با موضوع عرفان است؛ این کتاب سوال و جواب های شمس و مولانا و مریدان و منکران آنان را در بر می گیرد و توسط شاگردان وی گردآوری شده است.

کتاب 'تماشای خورشید' نیز که منتخب پند و اندرزهای شمس تبریزی از 'مقالات شمس' بوده، توسط 'بهنام رجب پور' و 'حسین صبوری' با هدف ترویج افکار متعالی شمس تبریزی در سطح جهانی و معرفی هرچه بیشتر آرامگاه شمس تبریزی از فارسی به انگلیسی ترجمه شده است.

تاریخ وفات شمس تبریزی به علت کمبود اسناد تاریخی مربوط به آن دوره زندگی شمس به روشنی معلوم نیست اما شمس پژوهان آن را بین سال های ۶۴۵ و ۶۷۲ هجری قمری ذکر کرده اند.

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولوی نیز به عنوان شاعر بزرگ قرن هفتم هجری قمری در سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد؛ وی به سبب رنجشی که بین پدر مولانا با سلطان محمد خوارزمشاه پدید آمده بود از بلخ بیرون آمد و بعد از مدتی سیر و سیاحت به قونیه رفت.

مولوی در سال ۶۷۲ هجری قمری در قونیه وفات یافت و از آثار او می‌توان به مثنوی، دیوان غزلیات یا کلیات شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد.

۸۱۳۷/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha