تجمیع ظرفیت‌ها لازمه پیشرفت شهرستان‌های کم توسعه است

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: تجمیع و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها برای توسعه و پیشرفت شهرستان‌های کم برخوردار کشور چون میامی در استان سمنان لازم است.

علیرضا آشناگر روز شنبه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان سمنان، ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد توسعه شهرستان میامی در سالن یادگار امام(ره) استانداری افزود: برخورداری مردم از شرایط مطلوب زندگی و رشد و توسعه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته از رویکردهای اساسی نظام است.

وی با اشاره به ضرورت ارتقاء شاخص‌های توسعه‌ای، بیان کرد: اعتبارهای تصویب شده، بنیادهای علوی، برکت و آستان قدس رضوی و تشکل‌هایی همچون ایمیدرو از جمله طرفیت‌های مطلوبی است که باید برای توسعه شهرستان میامی از آن‌ها بهره برد.

استاندار سمنان ادامه داد: استفاده از ظرفیت قانونی تسهیلات بانک‌ها برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای شهرستان میامی از دیگر موارد برای پیشبرد اهداف سند توسعه شهرستان میامی است.

وی با بیان اینکه در طرح‌های ملی و استانی اعتبارهای تخصیصی به طرح‌های عمرانی‌ میامی افزایش یابد، تصریح کرد: مشوق‌هایی همچون کاهش نرخ تسهیلات و مالیات در این شهرستان باهدف جذب سرمایه‌گذار در نظر گرفته شود.

آشناگر با اشاره به ماده ۲۷ قانون برنامه ششم در خصوص توسعه سالانه پنج هزار روستا در کشور، خاطرنشان کرد: ۱۶ روستا از مجموع ۸۷ روستای استان سمنان در این برنامه در شهرستان میامی قرار دارد.

وی به ضرورت تحقق نظام ارزیابی طرح‌ها تاکید و اضافه کرد: با محقق شدن این مساله، شناسایی ضعف و قوت دستگاه‌های اجرایی ممکن و تدابیر لازم برای مرتفع‌سازی اهداف اتخاذ می‌شود.

استاندار سمنان با بیان اینکه طرح شهرک صنعتی‌ بخش کالپوش در هفته دولت کلنگ‌زنی ‌می‌شود، یادآور شد: بررسی و مطالعه شهرک تخصصی معادن شهرستان میامی در حال نهایی‌شدن است که با عملیاتی شدن آن تامین زیرساخت‌ها، فرآوری مواد معدنی و مطالعات اکتشافی تسهیل و تسریع می‌شود.

وی به ظرفیت‌های کشاورزی میامی اشاره و اضافه کرد: اراضی حاصلخیز، کیفیت خاک و نبود چالش آب در بخش کشاورزی از دیگر قابلیت‌های این شهرستان است که در سند توسعه‌ای مورد توجه قرار گیرد.

استاندار سمنان، توجه به زیرساخت‌های شهری و مطالعات اجتماعی به ویژه در مناطق روستایی شهرستان سمنان را مورد تاکید قرار داد.

در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد توسعه شهرستان میامی، تشریح نظام نامه ستاد توسعه شهرستان های منتخب (شهرستان میامی) موضوع ۳۱ شهرستان منتخب کمتر توسعه یافته و نیز ارائه گزارش عملکرد استاد توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی موضوع ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه کشور در سال ۹۷ و بررسی و تصویب توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستای لاسجرد از توابع شهرستان سرخه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۷۴۰۸/۹۸۹۱

اخبار مرتبط