۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 987
کد خبر: 83440100
۰ نفر

برچسب‌ها

۸۰۰ چاه آب غیرمجاز در اصفهان مسدود می شود

اصفهان - ایرنا - ۸۰۰ حلقه چاه آب غیرمجاز به منظور ممانعت از بهره‌برداری بی‌رویه و غیرقانونی از منابع آب در استان اصفهان تا پایان امسال مسدود می شود.

مدیر حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای استان اصفهان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: پر و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز به طور جدی در دستور کار این شرکت است، زیرا استفاده عادلانه و حساب شده از منابع آبی زیرزمینی حیاتی و مهم است.

سید مهدی میرباقری افزود: پایین رفتن بی‌سابقه سطح آب‌های زیرزمینی، اهمیت نظارت و استفاده حساب شده از سفره‌های آب زیرزمینی را گوشزد می کند و بر همین اساس استفاده عقلانی از چاه‌های مجاز نیز از جمله برنامه‌های آب منطقه ای به شمار می رود.

مدیر حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان اصفهان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر یک هزار و ۶۹۰ چاه غیر مجاز پر و مسدود شد و جلوگیری از مصرف بیش از ۷۱ میلیون متر مکعب آب به صورت غیرقانونی را رقم زد.

به گفته وی بیشتر این چاه‌ها در حاشیه رودخانه زاینده‌رود حفر شده اند و شمار دیگر نیز در مناطق دیگر وجود دارند.

میرباقری تصریح کرد: تعداد چاه‌های غیرمجاز و مجاز در سال ۵۷، ۶۰ هزار حلقه بود، اما هم اکنون ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد از آنها غیر مجازاست و چاه‌های فراوان هرساله مقادیر زیادی از آب‌های زیرزمینی را استخراج می کنند.

وی با بیان اینکه در استان افزون بر ١۶ هزار و ٨٠٠ چاه غیر مجاز وجود دارد، اظهار داشت: ۹ هزار و ۵۰۰ حلقه از آنها فعال است و سالانه ۴۳۲ میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کنند.

مدیر حفاظت شرکت آب منطقه ای تاکید کرد: افت سطح آب‌های زیرزمینی معضلی جدی به شمار می رود و فرونشست دشت‌ها و زمین را در پی دارد، در استان اصفهان متولی ۳۵ دشت هستیم که از این تعداد هشت آزاد، ١٨ دشت ممنوعه و ٩ دشت به صورت بحرانی دچار معضل یاد شده هستند.

حجم کسری سالانه آب‌های زیرسطحی حدود ۶٠٢ میلیون متر مکعب است و طی ۲۰ سال گذشته بالغ بر ۱۲ میلیارد مترمکعب کسری آب زیرزمینی گزارش شده است.

۶۰۲۲ / ۶۰۲۰

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =