۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۱
کد خبرنگار: 892
کد خبر: 83440069
۰ نفر
شرمنده آزادگان هستیم

تهران - ایرنا - رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: آزادگان دارای ویژگی‌های زیادی هستند، در دوران اسارت سختی بسیاری متقبل شدند و به واسطه شکنجه‌های سنگینی که بر جان خریدند، باید شرمنده آن‌ها باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی شهیدی روز شنبه در کنگره ملی الماس های درخشان به مناسبت سالروز ورود آزادگان افزود: نقش آزادگان در اسارت نقش والایی بود و تا آخرین گلوله ای که در دست داشتند جنگیدند و هنگام اسارت ٩٠ درصد آزادگان ما مجروح بودند که اسیر شدند و ما تسلیمی در اسارت نداشتیم. 

وی تصریح کرد: سعی می کنیم روز آزادی آزادگان را زنده نگهداریم چون آزادگان به واسطه سال ها درد، رنج و مشقتی که کشیده اند برای ما بزرگ و عزیز هستید. 

شهیدی ادامه داد: این عزیزان زمانی که به دوره اسارت رفتند اکثریت در دوره مجروحیت بودند و به گفته حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی سید آزادگان، بسیاری از آزادگان در دوره اسارت حافظ قرآن بودند.

وی تاکید کرد: اکنون ۴٢ هزار و ٨٧٩ نفر آزاده داریم که ٣۶  هزار رزمنده و مابقی از خود مردم بودند و ٢۴ هزار نفر از این رزمندگان به دور از چشم صلیب سرخ ماندند.

شهیدی با بیان اینکه ۴۵٠ نفر آن‌ها شهید شدند، گفت: یک هزار و ١٠٠ نفر از آن‌ها در سلول انفرادی بودند که شهید حسین لشگری ١٨ سازمان اسارت داشت و ١٢ سال در سلول انفرادی بود که سال ٧٧ از زندان آزاد شد.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: ما اسیر از همه اقلیت های مذهبی داشتیم یهودی، مسیحی، زرتشتی بود که این می رساند که همه در جنگ با هم یکپارچه و متحد بودند.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از افراد اسیر تا در اسارت درس خوانده بودند و حتی در میان آزادگان در مقطع دکترا  داریم امروز در بین آزادگان حدود ۴ هزار نفر دکترا داریم و در ایران ادامه تحصیل دادند. آزادگان ما مایه افتخار ما هستند.

شهیدی اضافه کرد: اسرای عراقی پس از دستگیری و اسارت در ایران بلافاصله دست تسلیم را بالا می بردند و به رهبرشان صدام، مرگ بر صدام می گفتند اما اسرای ما که اسیر در دست سربازان عراقی بودند ندای مرگ بر صدام سر می دادند. این جنگ هشت ساله دوران دفاع مقدس، نابرابر بود اما آزادگان عامل افتخار برای کشور بودند.

کنگره ملی الماس های درخشان امروز شنبه به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و با تجلیل از ١٠ آزاده سرافراز ایران در محل تالار حوزه هنری برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =