۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۷
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83439942
۰ نفر
فیلیپین به چین هشدار داد

تهران- ایرنا- رسانه های آسیایی روز شنبه گزارش دادند: همزمان با شدت گرفتن تنش ها در دریای جنوبی چین، مقام های ارشد فیلیپین به حضور پنج فروند ناوچه نظامی چین در آبهای مورد منازعه این کشور و پکن در این آبراه استراتژیک در جنوب شرق آسیا هشدار دادند.

"سالوادور پانلو" سخنگوی دولت فیلیپین در گفت وگو با خبرنگاران، اظهارات  مبنی بر اینکه مانیل تصمیم داوری دادگاه سازمان ملل درخصوص رد ادعاهای ارضی پکن در دریای جنوبی چین را نادرست خواند، اما درعین حال با حضور ناوگان نظامی چین در این آبها که مانیل می گوید تحت مالکیتش می باشد، مخالفت کرد.

وی بدون اشاره به جزئیات، افزود: براساس یک گزارش منتشره ، دست کم پنج فروند کشتی جنگی چینی از ماه ژوئیه در رخدادهای مختلف از یک تنگه در مرزهای جنوب فیلیپین در این دریا عبور کرده اند، که این گزارش نگران کننده است.

سخنگوی دولت رودریگو دوترته گفت : ما از این  واقعه ابراز نگرانی می کنیم زیرا پکن به طور مستمر اظهار می دارد که دوست مانیل است اما این اقدام برخلاف دوستی است.

 پانلو این واقعه را نقض کنوانسیون سازمان ملل در مورد قانون دریاها دانست  و گفت کشتی های جنگی چینی از منطقه اقتصادی منحصر به فرد فیلیپین بدون مجوز عبور کرده اند که باید به این اقدام خاتمه دهند.

پیش از این ، پانلو تأکید کرده بود که فیلیپین تصمیم دادگاه داوری سازمان ملل در مورد رد ادعای ارضی پکن در دریای جنوبی چین را غیرقابل اجرا دانست اما درعین حال درمورد حضور کشتی های جنگی پکن در آبهای مورد منازعه با مانیل به شدت هشدار داد.

رئیس جمهوری فیلیپین نیز پیشتر با تائید اینکه پکن کنترل اکثر آبهای دریای جنوبی چین را در دست دارد از تمام کشورها حتی کشورهای خارج از منطقه خواست تا از ایجاد تنش با چین خودداری کنند . اما دوترته مدتی بعد به چین در مورد رفتارهای تهاجمی اش در آبهای مورد منازعه با مانیل و تحت حاکمیت کشورش به ویژه در جزیره اسپارتلی هشدار داد.

اکنون بزرگترین چالش کشورهای دارای مرز در دریای جنوبی چین شامل ، مالزی ، فیلیپین ، تایوان و ویتنام ادعای مالکیت حدود 90 درصدی پکن در این پهنه آبی است .این کشورها می گویند پکن نه تنها بیشترین بهره برداری را از منابع غذایی و نفت این منطقه دارد، بلکه طلایه دار بزرگترین خطوط کشتیرانی دراین منطقه بوده و اکنون ناوگان نظامی گسترده ای را نیز دراین منطقه استراتژیک به کار گرفته است.

دراین پهنه آبی، جزایر اسپارتلی و پارسل که دارای منابع غنی نفت و گاز و دریایی است بیش از سایر نقاط آن مورد منازعه است و  فیلیپین، برونئی، مالزی ، تایوان و ویتنام با چین به ویژه در مورد این دو منطقه با یکدیگر به شدت اختلاف دارند.

فیلیپین درماه مارس 2013  با طرح شکایت از چین در دادگاه داوری بین‌المللی لاهه و ادعای مالکیت بخشی از دریای جنوبی چین، موضع پکن را در خصوص مالکیت این سرزمین ها در سطح بین المللی به چالش کشید.

با این وجود رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین که از سال 2016 تاکنون قدرت را دراین کشور به دست گرفته ، تاکنون سعی کرده روابط تجاری مانیل- پکن را درمسیر توسعه پیش برده و سرمایه گذاری چینی ها را در این کشور افزایش دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =