داوطلبان برای انتخاب رشته از مشاوران آموزش و پرورش بهره گیرند

تهران- ایرنا- یک کارشناس آموزشی معتقد است با توجه به افزایش تعداد گزینه‌ها در انتخاب رشته، خانواده‌ها برای کاهش هزینه می‌توانند از مشاوران آموزش و پرورش بهره گیرند.

محمد رضا نیک نژاد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش درباره مشاوره‌های انتخاب رشته برای کنکور سراسری اظهار کرد: کنکور با تمام موافقان و مخالفان سازوکارهای ساده‌ای در اختیار داوطلبان قرار داده است که داوطلبان را از مشاوره بی‌نیاز می کند.

وی افزود: افزایش تعداد گزینه‌های انتخابی در انتخاب رشته آزمون سراسری باعث می‌شود که داوطلبان از تمامی انتخاب‌های خود استفاده کنند، در یک دهه گذشته کنکور و انتخاب رشته منبع درآمد برای عده‌ای سودجو در موسسه های خصوصی شده است، اما مشاوران در موسسه‌های خصوصی تأثیر چندانی در انتخاب رشته افراد ندارند.

به گفته این کارشناس آموزشی، موسسه های خصوصی برای کسب درآمد بیشتر انتخاب رشته در کنکور سراسری را به‌قدری پیچیده جلوه می دهند که دانش‌آموزان و خانواده‌ها با هراس دست به این کار می زنند.

نیک نژاد با اشاره به اینکه دایره انتخاب رشته ها در کنکور افزایش یافته، خاطرنشان کرد: نهادی که باید در این زمینه با این سودجویی‌ها و انحرافات کوچک و بزرگ مقابله کند، با در نظر گرفتن سود خود نسبت به حذف این جریانات اقدام نمی کند.

وی یادآور شد: نمی‌توان تمامی مشاوران را از انتخاب رشته منع کرد، اما در حال حاضر ساختار شکل گرفته در جامعه صحیح نیست. این موضوع با توجه به ناآگاهی خانواده‌ها وارد حوزه درآمدزایی شده است.

این کارشناس با اشاره به اینکه خطاهای کوچک انتخاب رشته افراد را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، افزود: هر داوطلب با توجه به رتبه خود از برترین رشته و دانشگاه‌ها می تواند انتخاب رشته کند تا در نهایت متناسب با رتبه خود در دانشگاه پذیرفته شود.

نیک نژاد ادامه داد: بسیاری از افراد می توانند با کمک سایر بستگان و اعضای خانواده و تحقیق شخصی نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند و نیازی به پرداخت هزینه‌های هنگفت برای این موضوع نیست.

مهلت انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ دانشگاه ها ساعت ۲۴ امشب پایان می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =