چراغ روشنایی‌بخش سوادآموزی، از خواندن تا مهارت  

کرج -ایرنا -  سوادآموزی از برکات مهم چهل ساله انقلاب اسلامی است که باید پرچم آن در چهارگوشه ایران اسلامی از جمله استان البرز برافراشته بماند تا چراغ باسوادی در سطوح مختلف اجتماعی روشنایی بخش شود.

بیسوادی یک نقص اجتماعی و فردی  تلقی می شود  چرا که محرومیت از توانایی خواندن و نوشتن سبب  ناآگاهی و  آسیب  خواهد شد و بخشی از چالش های اجتماعی از همین جا ریشه می گیرد.

از دیگر سو ، داشتن سواد  زمینه ساز کسب معلومات ، مهارت زندگی ، توانمندی افراد و  تقویت ارتباط اجتماعی و اعتماد به نفس شده  و می تواند فرد را در کسب دانش و آموزه های علمی یاریگر شود.

امروزه بخشی از مشکلات اجتماعی مانند فقر متاثر از بیسوادی در لایه های زیرین جامعه بوده و این امر سبب شده تا دامنه آسیب ها به سطوح میانی اجتماع رسوخ پیدا کند.

تفاوت ها از آنجا آشکار می شود که کودکان خانواده های با سواد به مراتب بهتر از کودکان خانواده های محروم از سواد در جامعه رشد و بالندگی داشته و با اعتماد به نفس بالایی می توانند سطوح عالی تحصیلی را طی کنند.

با این وجود ، انقلاب اسلامی ایران یکی از اهداف و برنامه های فرهنگی خود را بر ریشه کنی بیسوادی و ارتقای آگاهی و بینش عمومی بر مبنای عدالت اجتماعی پایه گذاری کرد ، حرکتی که تا کنون دستاوردهای فراوانی داشته و بسیاری از نوسوادان حتی در دورترین نقاط کشور توانستند مدارج عالی را کسب نموده و بالندگی علمی خود را به نمایش بگذارند.

برخی از این نوسوادان، دختران عشایر و روستایی ایران زمین  هستند که امروز در سطوح عالی علمی در رشته هایی مانند پزشکی و ریاضی محض به جامعه و کشور خدمت می کنند  که نمونه های آنان در سراسر کشور فراوان است .

  از این جا مشخص می شود که جامعه محروم از سواد، دارای توانمندی های بالقوه فکری بوده و تنها مشکلات ناشی از فقر فرهنگی و اقتصادی این قشر را به لحاظ کارایی در حاشیه  قرار داده است .

 در این میان ایجاد انگیزه برای باسواد شدن افرادی که سالیان دراز در تاریکی عمیق بیسوادی زندگی کرده اند کار دشواری است زیرا بسیاری از این افراد به زندگی گذشته خود انس گرفته و حاضر به تغییر آن نیستند و باید از  روش‌های جدیدی برای ترغیب آنان به فراگیری سواد استفاده کرد.

 به گزارش ایرنا، سازمان نهضت سوادآموزی ، هفتم دی ماه سال ۱۳۵۸ با هدف با سواد کردن خیل عظیم بیسوادان  کشور تشکیل شد و این سازمان از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۳ زیر نظر شورای نهضت سوادآموزی فعالیت می‌کرد.

سوادآموزی در گام توانایی خواندن و نوشتن است و در گام فراتر، جهشی عظیم برای فعالیت گسترده تر افراد در اجتماع به شمار می رود.

براساس مطالعات، میزان باسوادی افراد تا حد زیادی پیش نیاز رشد اقتصادی و در ارتباط مستقیم با تولید ناخالص ملی است، چرا که اگر افراد طعم سواد را چشیدند به افرادی متعهد تبدیل می شوند.

امروزه سازمان نهضت سوادآموزی توفیق قابل توجهی در زمینه سوادآموزی و زدودن بیسوادی از جامعه را  کسب کرده و این توفیقات مورد توجه و تحسین مجامع جهانی قرار گرفته است.

 اما با وجود موفقیت های کسب شده، وجود بیسوادان در عصر دانایی  همچنان  منجر به ایجاد اختلال های جدی در روند توسعه کشور شده است.

تحقق اهداف، سیاست ها و برنامه های اجرایی سوادآموزی، ریشه کنی بیسوادی و اطلاع رسانی گسترده همکاری و کمک دستگاه های مجری را می طلبد.

با این اوصاف میزگردی با موضوع سواد آموزی در مرکز ایرنا استان البرز با حضور معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز و کارشناسان این حوزه برگزار شد تا ابعاد  این حرکت فرهنگی و  اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد.

سواد آموزی و مهارت 

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز می گوید:  سازمان نهضت سواد آموزی  از سال ۵۹ در عرصه آموزش سواد به گروه سنی ۱۰ تا ۶۰ سال که به هر دلیل از تحصیل باز مانده اند فعالیت خود را آغاز کرد.

محرمعلی الهویی از خواندن  و نوشتن به عنوان یک نعمت یاد کرد و یادآورشد: امروز در کنار علم آموزی به سوادآموزان در مناطق مختلف کشور از جمله البرز، مهارت آموزی نیز در دستور کاری قرار گرفته است.

وی بیان داشت: تحکیم سواد آموزی و مهارت های زندگی در دستور کاری این معاونت قرار دارد تا سواد آموزان مهارت لازم را نیز فرا گیرند.

این مسئول تصریح کرد: تحت پوشش قرار گرفتن افراد بی سواد درالبرز نیاز به مشارکت همه شهروندان و دستگاه های ذیربط فعال در البرز به ویژه رسانه ها برای برافراشته شدن  پرچم سواد آموزی بر بام خانه ها ، مدارس ، مساجد و پایگاه های فرهنگی بسیج استان دارد.

الهویی با اشاره به اینکه فرآیند شناسایی و تحت پوشش قرار گرفتن افراد بی سواد در جامعه سخت است ، اضافه کرد: برای شناسایی افراد بی سواد از روش های مختلفی استفاده می کنیم تا افرادی که در گروه سنی ۱۰ سال به بالا قرار گرفته اند از نعمت خواندن و نوشتن بهره مند شوند.

وی افزود: برای تقویت و تحکیم سواد در بین سواد آموزان طرح های مکمل چون توزیع رایگان کتاب با هدف افزایش سرانه مطالعه کتاب در بین اعضای خانواده ، تثبیت یادگیری ، قدرت تحلیل وغنی سازی اوقات فراغت انجام شد.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز ادامه داد: در طرح نماز کلید بهشت نیز چهار هزار نفرتحت پوشش قرار گرفتند.

وی گفت: حقوق شهروندی نیز از دیگر طرح هایی است که دربین سواد آموزان البرز به اجرا در آمد تا سواد آموزان با مشارکت سازمان های مردم نهاد تحت پوشش قرار گیرند.

الهویی عنوان کرد: انشا نویسی به منظور تقویت قدرت تخیل و به نگارش درآوردن دیدگاه های تربیتی از دیگر طرح هایی است که در بین سواد آموزان اجرایی شده است.

ثبت‌ نام  دوره‌های سواد آموزی

کارشناس سواد آموزی  اداره کل آموزش و پرورش البرز نیزدر این نشست اظهارداشت: افرادی که فاقد مدرک تحصیلی یا مدرک کمتر از سوم ابتدایی و تکمیلی هستند می‌توانند در دوره سوادآموزی ثبت‌نام کنند و درصورتی ‌که دوره آموزشی ۴۰۰ ساعته را با موفقیت طی کنند مدرک معادل سوم ابتدایی را دریافت خواهند کرد.

آنا طلوعی به شرایط ثبت‌نام در دوره انتقال و تحکیم میز اشاره و خاطرنشان کرد: در دوره انتقال کسانی که دارای کارنامه قبولی دوره سوادآموزی، تکمیلی و پایانی نهضت سوادآموزی یا کارنامه پایه سوم، چهارم و پنجم ابتدایی پس از سال تحصیلی ۹۲-۹۱ باشند می‌توانند ثبت‌نام کرده و دوره آموزشی ۶۰۰ ساعته را بگذرانند.

وی تصریح کرد: در دوره تحکیم سواد، افرادی که دارای مدرک تحصیلی دوره سوادآموزی تکمیلی، سوم و چهارم ابتدایی بوده و تمایل به شرکت در دوره انتقال را ندارد می‌توانند ثبت  نام کنند.

طلوعی با اشاره به اینکه مدت زمان دوره آموزش انتقال، ۲۰۰ ساعت است ، اضافه کرد: از این مدت ۷۰ ساعت به‌ صورت حضوری و ۱۳۰ ساعت غیرحضوری است. 

وی عنوان کرد: ثبت نام متقاضیان درتمامی ادارات آموزش و پرورش البرز با همراه داشتن اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس ۴×۳ انجام می شود.

خدمات سواد به اتباع خارجی

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز خاطرنشان کرد: از مهرماه تا کنون ۴۸۰  نفر از اتباع خارجی در کلاس های سواد آموزی شرکت کردند.

 الهویی خاطرنشان کرد: این برنامه با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و بخشنامه سازمان نهضت سوادآموزی جمهوری اسلامی ایران در استان البرز اجرایی شده است.

وی بیان داشت: اتباع و مهاجرین خارجی بی‌سواد با مراجعه به مدارس نهضت سوادآموزی و اداره های آموزش وپرورش محل سکونت خود برای ثبت نام اقدام کردند.

الهویی تصریح کرد: اتباع خارجی حاضر در استان که شرایط سنی ۱۰ تا ۴۹ سال و دارای مدارک اقامتی معتبر آمایش و پاسپورت هستند در این طرح شرکت کردند.

وی اضافه کرد: اتباع خارجی در نواحی و مناطق هشتگانه  آموزش و پرورش البرز تحت پوشش دوره سواد آموزی قرار گفتند.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز  ادامه داد: ۱۳۰ نفر از سواد آموزان اتباع خارجی نیز در قالب سواد آموزی کمیساریای عالی پناهندگان خارجی در دوره های سواد آموزی و انتقال آموزش دیدند.

الهویی با اشاره به فرآیند کاری کارگروه بهبود کیفیت بخشی سواد آموزی در این استان یاد آور شد: این کارگروه به منظور ارائه خدمات مناسب به سواد آموزان در البرز تشکیل شده است که تا کنون نتایج ارزشمندی را در حوزه سواد آموزی به همراه داشته است.

طرح فضای مجازی

رئیس اداره سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: برای نخستین بار طرح آموزش فضای مجازی به سواد آموزان در البرز با شعار' سوادآموزی در دنیای دیجیتال ' به کوشش اداره نهضت سواد آموزی در این ناحیه آغاز شد.

سید محمود حسینی افزود: این طرح در قالب دوره های آموزشی با هدف آشنایی سواد آموزان با فضای مجازی، کاربرد و استفاده از سیستم های دیجیتالی از جمله تبلت در بین سواد آموزان دوره انتقال به اجرا درآمده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح در مرکز یادگیری محلی شهید عباسعلی البرزی که پایلوت کشوری آموزش و مهارت به شهروندان می باشد اجرایی شده است،اظهار داشت:  در این مرکز معلم کلاس برای سواد آموزان دوره آموزشی برگزار می کند.

حسینی بیان داشت: در قالب این طرح برای  سواد آموزان در زمینه استفاده صحیح از فضای مجازی به فرزندان خود نیز سخن گفته می شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح آموزشی به سواد آموزان یک سیم کارت رایگان هدیه داده می شود، یاد آور شد: سازمان نهضت سوادآموزی در اقدامی نوآورانه نرم افزار آموزشی خانواده سلامت را تهیه و به شیوه آموزش مجازی ' آموزش بوسیله تبلت' در کلاس های دوره انتقال به صورت آزمایشی در کشوربه مرحله اجرا درآورده است.

حسینی عنوان کرد: در البرز این آموزش برای اولین بار در کلاس دوره انتقال سوادآموزان مرکز یادگیری محلی شهید البرزی واقع در خط ۴ حصار وابسته به آموزش و پرورش ناحیه یک کرج  اجرا شد و سپس در مراکز یادگیری محلی دیگر استان گسترش داده شد.

وی تصریح کرد: در قالب این برنامه آموزشی ۱۰ عدد تبلت به افراد مشمول طرح تحویل داده می شود تا آموزش های مورد نیاز با عنوان خانواده سلامت را ببینند.

حسینی  اضافه کرد: لازم است همه والدین به‌جای اعمال محدودیت در استفاده فرزندان از فضای مجازی ، شیوه درست استفاده کردن از این فضا را یاد بگیرند و به فرزندانشان آموزش دهند زیرا اعمال محدودیت به‌ منزله‌  پاک کردن صورت مسأله است.

رئیس اداره سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز با بیان اینکه وظیفه‌ی نخبگان و آگاهان به اینترنت و دلسوزان فرهنگ اسلامی و انقلاب این است که به کمک  رسانه ها چگونگی استفاده درست از این فضا را آموزش دهند، ادامه داد: باید کاربران را با سایت‌های سودمند و آموزنده و کارکردهای مثبت این پدیده ارتباطی آشنا کرد.

حسینی بیان داشت: اولین محیطی که برای پیشگیری از آسیب‌ها جلب توجه می‌کند محیط خانواده و به تبع آن والدین است.

تفاهم نامه شتاب بخشی

رئیس اداره سواد آموزی آموزش و پرورش البرزفت: به منظور شتاب بخشی به فعالیت های سوادآموزی در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ ، تفاهم نامه ای در قالب ۲۲ برنامه و راهبرد بین روسای آموزش وپرورش نواحی و مناطق استان البرز منعقد واجرایی شد.

 حسینی بیان داشت: این تفاهم نامه در راستای اجرایی نمودن سیاست‌ها وبرنامه های ابلاغی سازمان نهضت سوادآموزی کشور و بر اساس برنامه عمل سالانه معاونت سواد آموزی در آموزش و پرورش البرز عملیاتی شد تا دامنه خدمات کیفی سواد به جامعه هدف در این استان عملیاتی شود.

وی یادآورشد: اهتمام جدی در برگزاری نشست‌های شورای پشتیبانی، بهبود کیفیت، ستاد امتحانات، کارگروه واگذاری، شناسایی مؤسسات واجد شرایط وعقد قرارداد برون سپاری، مدیریت بهینه وافزایش بهره وری منابع ومصارف مالی وتنظیم به موقع اسناد را از بندهای این تفاهم نامه برشمرد.

حسینی اضافه کرد: دراین تفاهم نامه براهتمام در اجرای مصوبه ۵۹۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی، برگزاری نشست‌های مستمر ماهانه با دستگاه‌ها ونهادهای دولتی وغیر دولتی، توسعه فعالیت‌های تبلیغاتی وترویج سوادآموزی با استفاده از تمامی امکانات موجود، توسعه، تأسیس و راه اندازی وتقویت مراکز یادگیری محلی تاکید شده است.

وی ادامه داد: اجرای کامل وکیفی فعالیت‌های مکمل وطرح های کشوری، انجام پژوهش وتوسعه فناوری‌های نوین در سوادآموزی وتنوع بخشی به تولید محتوای آموزشی از محورهای مهم این برنامه است.

حسینی تاکید کرد: انتظار می‌رود با بهره گیری از تجارب گذشته، برنامه ریزی، پشتیبانی ونظارت بر فعالیت‌ها به گونه‌ای مورد توجه قرار گیرد تا با استفاده از تمام فرصت‌ها وامکانات موجود گام‌های مؤثری برای شتاب بخشی سوادآموزی در استان برداشته شود.

البرز و نرخ باسوادی

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: البرز رتبه سوم باسوادی کشور را دارد.

الهویی با بیان اینکه فعالیت های مربوط به سوادآموزی در استانی که نرخ باسوادی آن بالاتر است سخت تر می شود، یادآورشد: ریشه کنی بی سوادی در این استان به دلیل مهجرت پذیری ، تعداد کم بی سوادان و اشتغال های فصلی بسیار دشوار است.

وی خاطرنشان کرد: هشت هزار و ۶۵ نفر در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ در نواحی چهارگانه کرج، نظرآباد، ساوجبلاغ ، طالقان و اشتهارد تحت پوشش دوره های سواد آموزی البرز قرار گرفتند.

الهویی  با بیان اینکه انتظارات ما در اداره سوادآموزی از استاندار و مسؤولان ذیربط  بالاست، تصریح کرد: همکاری ویژه صدا و سیما  و سایر رسانه در تبلیغ و ترویج سوادآموزی در البرز ضروریاست.

وی  ادامه داد: اهتمام در انسداد کامل مبادی ورودی بیسوادی و جذب اولیای بیسواد، همکاری ادارات استان در توسعه برنامه‌های سوادآموزی، عملیاتی کردن توافقنامه‌های اجرایی ادارات، فعا ل سازی شورای پشتیبانی سوادآموزی استان و مناطق و ارائه آمار و اطلاعات کامل سرشماری سال ۹۵ از سوی سازمان برنامه و بودجه مهمترین مطالبه و انتظار ما از مسؤولان استانی است.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرزیکی ازدروازه های آسیب اجتماعی را بی سوادی دانست و افزود: اگرافراد جامعه با سواد باشند می توانند روزگار خوبی را تجربه کنند و اهداف اجتماعی در جامعه بخوبی پیش برود.

الهویی با تاکید بر لزوم همکاری و خرد جمعی در حوزه سواد آموزی استان ، تصریح کرد: دستگاه های مختلف باید پای کار بیایند همه وهمه باید باشند تا بتوانیم یک فضای خوب  و پر جاذبه را برای ایجاد رغبت افراد بی سواد و کم سواد  فراهم کنیم.

وی همچنین همکاری دهیاران وشوراها در روستاها را با مربیان را ضروری دانست تا زمینه آموزش افراد بی سواد و کم سواد در روستاها نیز براحتی فراهم گردد.

الهویی در ادامه این نشست به مهمترین مسئله سوادآموزی که همان فعالیت سالانه عدم شناسایی و دسترسی به افراد بی سواد وکم سواد رده ی سنی ۴۹-۱۰ سال می باشد ، پرداخت و یادآورشد:  ادارات و دستگاه ها ی مختلف می توانند در شناسایی گروه هدف بعنوان اولین پایه واساس فعالیت سواد آموزی کمک کنند  تا ما بتوانیم به مشخصات افراد بی سواد وکم سواد رده ی سنی ۴۹-۱۰ سال دست یابیم .

این مسئول عنوان کرد: درصورت تحقق این امر واحد سوادآموزی براحتی می تواند اهداف سوادآموزی را در استان پیاده کند و به پوشش حجم ابلاغی دست یابد.

 راه اندازی  ۶ مراکز یادگیری محلی

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز به فعالیت ۶ مرکز یادگیری محلی سواد در این استان اشاره کرد و خاطرنشان شد: استان البرز در راه اندازی مراکز یادگیری در بین سایر استان های کشور پیشتاز است.

 الهویی اظهارداشت: همفکری و همدلی در مجموعه مدیریتی و نیروی انسانی موجب شده تا این استان در بخش راه اندازی مراکز یادگیری محلی کارنامه موفقی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری برای ایجاد تحول در فرایند آموزشی سواد آموزی کشور، طرح راه اندازی مراکز یادگیری محلی به منظور توانمند سازی افراد برای رسیدن به یک  زندگی عالمانه و هدفمند در دستور کاری سازمان نهضت سوادآموز قرار گرفت.

این مسئول  با اشاره به راه اندازی مراکز یادگیری محلی در سراسر کشور از سال ۹۵ عنوان کرد: طبق نیاز سنجی وبه تناسب شرایط خاص مناطق مختلف کشور، تعداد مراکز یادگیری محلی برای هر استان تعیین شد.

الهویی عنوان کرد: برای فعال کردن مراکز یادگیری نیاز به مشارکت همه دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد و خانواده ها داریم.

وی در ادامه به فرآیند آموزش مهارت های حرفه ای و زندگی در این مراکز پرداخت و گفت: امروزه جامعه ما در کنار مسائل کمی آموزشی نیاز به نگاه ویژه به بخش کیفیتی آموزشی دارد.

الهویی  گفت: کودک ، نوجوان و جوان ایرانی باید زندگی کردن هدفمند را در کنار تحصیل در مدارس و مراکز دانشگاهی بیاموزد تا در آینده با مشکل روبرو نشود.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز افزود: بهره وری بهینه از امکانات و منابع انرژی ، فراگیری حداقل یک مهارت ، ارتقاء دانش، افزایش کیفیت زندگی، رضایتمندی افراد از زندگی و ... در جامعه نیاز به ایجاد بسترهای مناسب آموزشی دارد که رسیدن به این اهداف مهم را می توان در مراکز یادگیری محلی پیگیری کرد

الهویی با هم بودن، کسب تجربه ، عزت نفس، مدیریت کردن کارها، تفکر جمعی، تعامل، برنامه ریزی ، هدف گذاری، استفاده از مهارت ها و توانمندی های مردم را از جمله نتایج ارزنده فعال شدن مراکز یادگیری محلی در مناطق مختلف کشور از جمله این استان ذکر کرد.

وی ادامه داد: در این مراکز مردم حق انجام هر گونه فعالیت آموزشی ، فرهنگی، هنری ، مذهبی، جشن ها ، گردهمایی ، مهارت های خانه داری ، فرزند پروری و برنامه های ورزشی را در کنار سوادآموزی دارند.

این مسئول عنوان کرد: کلاس های مراکز یادگیری محلی متناسب با زمان فراغت مردم دایر می شود و در این مراکز با توجه به اینکه تعامل خوبی با سمن های فعال در استان وجود دارد ، خدمات مناسب حمایتی و آموزشی ارائه می شود.

وی از اجرای طرح خدمات جهادی پزشکی رایگان به عنوان یکی از برنامه های مهم در مراکز یادگیری محلی در البرز یاد کرد.

توانمند سازی  و مهارت افزایی

رئیس اداره سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز بیان داشت: یکی از محورهای اصلی این مجموعه در بخش توانمند سازی نیروی انسانی با هدف مهارت افزایی در حوزه  خدمات کیفی سواد به سواد آموزان  و سایر شهروندانی است که تحت پوشش مراکز محلی سواد البرز قرار می گیرند می باشد.

 حسینی تصریح کرد: برای افزایش مهارت افرادی که در حوزه سواد آموزی اعم از کارمندان شاغل ، بازنشسته  و سایر افراد علاقه مند به امر آموزش که با این مجموعه فعالیت دارند ، دوره های توانمند سازی با مشارکت جهاد دانشگاهی و یا فنی حرفه ای برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه این دوره ها در قالب تفاهم نامه  برون سپاری در دستور کار قرار گرفته است، افزود: افرادی موفق به برگزاری دوره های آموزشی  ویژه در حوزه فعالیت معاونت سواد آموزی البرز می شوند که این دوره ها ی توانمند سازی را با موفقیت گذرانده باشند و برای آنان مدرک صادر شده باشد.

حسینی اضافه کرد: با مشارکت ستاد اقامه نماز البرز نیز دوره تخصصی آموزش  نماز به صورت تئوری و عملی برگزار شده است به گونه ای که ۵۶۰ نفر تحت پوشش این دوره توانمند سازی که با حضور اساتیدی از حوزه علمیه قم اجراشد ، قرار گرفتند.

وی  عنوان کرد: در دوره تربیت مدرس کشوری نیز ۱۶ نفر از نخبگان  فعال در حوزه سواد آموزی البرز شرکت کردند.و دوره ۴۰ ساعته را گذراندند.

حسینی  خاطرنشان کرد: برای عوامل اجرایی،  رئیس اداره و کارشناسان سواد آموزی  نواحی و مناطق هشتگانه آموزش و پرورش و مدیران مراکز یادگیری محلی نیز در طول سال دوره های ۶ ساعته  توانمند سازی و مهارت افزایی و یا نشست های کارگاهی – توجیهی برگزار می شود.

تشویق بیسوادان به سواد آموزی  و اشتغالزایی

کارشناس سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: دولت تدبیر و امید در راستای توسعه نهضت سواد آموزی و ریشه کنی بیسوادی اقدام بی سابقه ای انجام داده  که طرح مشوق مالی سوادآموزان یکی از مهمترین این اقدامات است که در نوع خود می تواند فرصتی برای ریشه کنی بیسوادی باشد .

 طلوعی خاطرنشان شد: دولت تدبیر و امید که دانایی محوری را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است با اعمال مشوق های مناسب برای ریشه کنی بیسوادی گام های بلندی برداشته است و طرحی را برای تشویق افراد بی سواد به شرکت در دوره های سواد آموزی  تدوین و اجرایی کرد که در آن علاوه بر دادن پاداش به سوادآموز به سواد گیرنده هم مبلغی به عنوان تشویقی پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه این طرح که در نوع خود نه تنها در کشور بلکه در دنیا بی سابقه بوده، ایران را به تنها کشوری تبدیل کرد که برای علم آموزی به افراد بیسواد هدیه و پاداش مالی در نظر گرفته است و بر اساس این طرح دولت سیاست های تشویقی شامل پرداخت یک میلیون و ۳۹۰ هزار ریال برای بیسوادانی که در سالجاری آموزش دیده اند و هفت میلیون و ۲۰۰ هزار ریال برای افراد سوادآموز در نظر گرفته است.

وی یادآورشد: این طرح حتی افراد بیسواد معلول را هم از یاد نبرده و برای سوادآموزی این افراد ۱۰ درصد بیشتر از افراد عادی پاداش در نظر گرفته است تا به نوعی هزینه ایاب و ذهاب آنان نیز لحاظ شود.

طلوعی بیان داشت: این اقدام شایسته دولت تدبیر و امید نه تنها به ریشه کنی بیسوادی بلکه به اشتغال جوانان نیز کمک  می کند و به نوعی حوزه سوادآموزی را به کارگاه بزرگ تعلیم و تربیت تبدیل کرده است.

وی عنوان کرد:  اعمال مشوق های مالی برای رسیدن به اهداف عالی آموزش و پرورش جای تقدیر دارد اما باید مراقب آسیب های احتمالی آن نیز باشیم .

۲۸۱۹/ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =