مسلمانان جهان از فرصت حج برای افزایش تعامل و هماهنگی استفاده کنند

تهران- ایرنا- نماینده ولی فقیه در امور حج در دیداررئیس بعثه تانزانیا با تاکید بر بهره مندی هرچه بیشتر مسلمانان برای ایجاد تعامل و هماهنگی با یکدیگرخواستار توسعه روابط دو کشور شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، عبدالله طالب رئیس بعثه تانزانیا و هیئت همراه روز جمعه با حضور در بعثه مقام معظم رهبری درمکه مکرمه با حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفت وگو کردند.

در این دیدار دو طرف از توسعه ارتباطات میان نخبگان و شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی و بعثه های ایران و تانزانیا استقبال کردند و این تعاملات را به نفع ملت های دو کشور دانستند.

حجت الاسلام و المسلمین نواب در این دیدار با تاکید براینکه جهان اسلام باید جایگاه و شان خود را بشناسد و برای فردای خود تدبیرکند، گفت: ضیوف الرحمان می توانند ازمنافع دیدار شخصیت و علمای کشورهای مختلف درحج و تبادل نظر آنها با یکدیگر بهره‌مند شوند.

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت توصیه های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به جهان اسلام و مسلمانان را مبنی برلزوم احیاء روحیه استقلال مسلمانان یادآورشد و اظهارداشت: دشمنان اسلام با اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی بدنبال بی اثرکردن رهنمود های امام راحل و و رهبری هستند.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی از آیات الهی افزود: استکبار و صهیونیزم برای ایجاد اختلاف در جهان اسلام دست از توطئه برنداشته است تا مسلمانان را در کشورهای اسلامی به جان یکدیگر بیاندازند، درچنین  شرایطی؛ مسلمانان و جامعه اسلامی باید در مقابل توطئه های استکبارهوشیار باشند و ازحقوق خود دفاع کنند.

وی گفت: ایران اسلامی امروزتحت شدیدترین فشارها از سوی مستکبران قرار دارد ولی به لطف خداوند استوار ایستاده و انتظار دارد کشورهای اسلامی پیام اسلام را بشنوند و با مسلمانان همراهی کنند.

در ادامه این دیدار رئیس بعثه تانزانیا، کنگره حج را فرصت مغتنمی عنوان کرد تا روابط برادرانه و دوستی میان مسلمانان تقویت شود و این فریضه اسلامی زمینه تبادل نظر درخصوص فرصت ها و مشکلات جهان اسلام را فراهم کند.

عبدالله طالب با بیان اینکه خداوند درباره نعمت حج از ما سوال خواهد کرد، افزود: همه کشورهای اسلامی باید از فواید این اجتماع عظیم بهره مند شوند و تعاملات میان خود را گسترش دهند.

وی با اشاره به همکاری های دو کشور درحوزه حج، تمایل خود را برای سفر به ایران در راستای تداوم و تقویت این همکاری ها ابراز داشت.

خالد محمد مشاور رئیس بعثه تانزانیا نیز در این دیدار، روابط بعثه های ایران و تانزانیا را خوب و رو به رشد توصیف و ابراز امیدواری کرد با استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در این حوزه سطح حج گزاری در تانزانیا ارتقاء یابد.

سرپرست حجاج ایرانی هم از سفر هیئت تانزانیا به ایران استقبال کرد و گفـت: جمهوری اسلامی ایران همواره  تلاشش این بوده است که با انتفال تجربیات خود به دیگر کشورها در مسیر رسیدن حج به جایگاه واقعی خود گام بردارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =