۲۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۸
کد خبرنگار: 1062
کد خبر: 83439337
۰ نفر

برچسب‌ها

 امید صالحی عکاس سال سینمای ایران شد

تهران- ایرنا- پنجمین جشن عکاسان سینمای ایران با تقدیر از سیروس الوند و حسین ملکی و با معرفی امید صالحی به عنوان عکاس سال سینمای ایران در مرکز همایش‌های رایزن برگزار شد.

انجمن عکاسان سینمای ایران با اعلام خبر برگزاری پنجمین جشن عکاسان سینما در مرکز همایش‌های بین المللی رایزن عنوان کرد در این مراسم علاوه بر تقدیر از سیروس الوند و حسین ملکی، تندیس بهترین عکاس سال سینمای ایران به امید صالحی برای مجموعه عکس‌های فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد اهدا شد.

امید صالحی در حال دریافت جایزه خود در پنجمین جشن عکاسان سینما

اجرای این مراسم را احسان کرمی به عهده داشت. کرمی ابتدا از علی نیک رفتار دبیر پنجمین جشن عکاسان سینما خواست تا به روی صحنه بیاید. نیک رفتار با خوشامدگویی به حاضران، حضور آنان را مایه دلگرمی دانست و گفت: نگاهمان در این جشن و سیاست های کلان انجمن صنفی عکاسان سینما حفظ شان و جایگاه عکاسی سینما و ایجاد وفاق و همدلی وهمراهی در ایجاد شرایط مطلوب برای تمامی عکاسان سینمای ایران است. سعی انجمن بر این است که همه ساله در این جشن از هنرمندان و سینماگرانی که نگاه ویژه به عکاسی سینما دارند و انجمن عکاسان واعضای آن را حمایت می کنند تقدیر و تشکر کند.

وی افزود: نقش عکس در تبلیغات فیلم های سینمایی و راه و روش های جدید در ارائه آن از مسائل مهم و قابل تامل در عکاسی فیلم و ایجاد زمینه های جدید و متنوع از دیگر اهداف انجمن بوده و برگزاری کارگاهها و نشست های تخصصی با حضور اساتید فن در زمینه تبلیغات و راههای هرچه بهتر ارائه دادن خدمات در جهت تبلیغات فیلم های سینمایی است. برنامه ریزی در جهت برگزاری این سمینارها و کارگاههای آموزشی فراتر از یک حرکت صنفی و در برگیرنده تمامی عکاسان فعال در این حوزه خواهد بود، چرا که ساماندهی به مقوله تبلیغات فیلم، آموزش و شناخت جایگاه عکاسان از مواردی است که می تواند درهرچه پویا شدن عکس فیلم موثر واقع شود.

بین المللی نمودن مسابقه عکس فیلم از دیگر برنامه های پیش بینی شده در جهت رشد و پویایی واعتلای عکاسی فیلم در انجمن صنفی عکاسان سینمای ایران خواهد بود. همچنین فراموش نکنیم ، بخش عظیمی از تاریخ سینمای ایران مدیون عکسهای فیلمهای سینمایی است. یکی از مهمترین اهداف برگزاری جشن، این بود که زمانی را در کنار یکدیگر باشیم و ازانرژی جاری در این فضا نهایت استفاده را ببریم.

در ادامه همایون ارشادی و همایون اسعدیان برای رونمایی از کتاب عکس این دوره ازمسابقه عکس، روی صحنه آمدند. ارشادی پیش از رونمایی کتاب گفت: این کتاب بسیار ایده درخشانی است. چرا که می توان تمام تابلوها را با یک کتاب داشت و این خاطره را به یادگار نگه داشت،امیدوارم این رسم همیشگی شود.

تقدیر از سیروس الوند

در بخش بعدی مراسم از سیروس الوند به دلیل نگاه ویژه به عکاسی سینما طی سالها فعالیت تقدیر شد. مصطفی شایسته و خسرو دهقان برای تقدیر از الوند روی صحنه حاضر شدند. شایسته پیش از تقدیر از سیروس الوند در صحبت های کوتاهی گفت: خوشحالم که در این موقعیت قرار گرفتم و این وظیفه را در برابر یکی از محترم ترین و محجوب ترین وبا اخلاق ترین آدم هایی که درهمه این سالها می شناسم ،انجام بدهم.به دوستی با او همیشه افتخار می کنم.

الوند نیز گفت:عکاسان سینمای ایران، صنف محترم و معتبر و مهجوری هستند. عکس کارت ملی فیلم است. هر وقت به فیلم «خانه دوست کجاست»،فیلم جاودانه زنده یاد کیارستمی فکر می کنید یک عکس در ذهنتان تداعی می شود که بچه ای مسیری را از تپه بالا می رود. در مورد همه فیلم ها همینطور است. هر وقت به فیلم«گنج قارون» فکر می کنید، فردین و ظهوری یادتان می آید که کنار سفره نشسته اند و آبگوشت می خورند و فردین ترانه می خواند.

متاسفانه جایگاه واقعی عکاسان را نمی شناسیم،در حال حاضرفیلمبردار،عکاس و کارگردان بیکار داریم.همین جا درهمین سینما یک نفر با یک تلفن بیست میلیارد به حسابش واریز می شود و فیلم می سازد. سینما حال خوبی ندارد. همه می دانیم هیچ وقت به این میزان خودی و ناخودی وجود نداشته است.

کارگردان فیلم «دست های آلوده»ادامه داد:مرگ خشایاربه من تعریف تازه ای اززندگی داد. مرگ بسیار واقعی تر از زندگی است. وقتی مرگ انقدرنزدیک و واقعی است،چرا نباید حرفمان را بزنیم؟ ما اصلا آمدیم حرف بزنیم.به سینما نیامدیم که پولدارشویم. ما آمدیم صدای مردم و جامعه باشیم واین غرورآمیز است .قطعا چیزی از ما به یادگار می ماند،حتما یادگاری که شجریان می ماند خیلی ارزشمند است.استاد شجریان آدم ثروتمندی است ،چرا که مردم را دارد و یکی از کسانی که من همیشه به او غبطه می خورم او است.در آخر از انجمن عکاسان سینما تشکر می کنم که به یاد من بودند.من یک آدم عشق عکس هستم.

تقدیر از حسین ملکی

در ادامه رضا مهاجر و اردشیر شلیله دو عکاس پیشکسوت سینما و محمد علی سجادی از حسین ملکی به پاس سالها فعالیت و عکاسی سینما تقدیر کردند. سجادی در صحبت های کوتاهی گفت:«خوشحالم امشب دو سینماگری که عاشقانه دوستشان دارم تقدیر شدند.حسین ملکی ازآن دسته آدم هایی است که همه جورکاری در سینما انجام داده است و بیخود نیست او را حسین آرتیست صدا می کنند.جدا از کارش انسان خوبی است.من هفت فیلم با او کار کردم.اولین همکاری من به حسین در فیلم«جدال»بود که به عنوان عکاس حضور داشت و آنجا با روحیه شاد و پر نشاطش اشنا شدم.»

او دربخش دیگری از صحبت هایش گفت:«به نظرم در سینما خیلی قدر او دیده نشده است و خوشحالم که امشب به بهانه تقدیر از او اینجا هستم.او همیشه خودش است و من عاشق این روحیه او هستم.او از انجام سخت ترین کارها هم خم به ابرو نمی آورد و فکر می کنم باید به آدم هایی مثل او توجه بیشتری شود.»

حسین ملکی نیز در ادامه گفت: من از چهارده سالگی وارد سینما شدم،پیش ازآن در تئاتر عکاسی می کردم و از آنجا عکس های من طوری مطرح شد که در سینما فعالیتم را ادامه دادم.نزدیک ۶۲ سال در سینما هستیم و یک میلیون وچهارصد هزار تومان هم پول می گیرم. راضی نیستم ولی چاره ای نیست. از انجمن عکاسان سینما تشکر می کنم که من را لایق این تشویق دانستند.

در ادامه از انجمن های بازیگران ،کارگردانان و مدیران تولید به دلیل امضای تفاهم نامه با انجمن عکاسان سینما به منظور ایجاد امنیت شغلی تقدیر شد. فاطمه معتمد آریا، وحید موسیائیان و محمد رضا منصوری تقدیر شد.

معتمد آریا در صحبت های کوتاهی گفت:از انجمن عکاسان سینما تشکر می کنم چرا که بدعتی گذاشتند وبا انجمن و صنوف دیگردر مورد امنیت شغلی تفاهم نامه امضا کردند.فکر می کنم یک عضو مهجورخانه سینما وقتی باعث می شود انجمن کارگردانان، بازیگران، فیلمبرداران و انجمن های دیگر کنار جمع شوند و همه به این تفاهم برسند که با هر سلیقه ای که در سینما داریم همدیگر را پشت به پشت نگه داریم برای اینکه سینما را نگه داریم اتفاق ویژه ای است. ما مخلص همدیگر هستیم،چرا که ما یک هدف داریم وآن سینما است .بهتراست که این سخن و این حرکت دلنشینی که عکاسان سینما شروع کردند را با جان و دل بپذیریم و حامی آنها باشیم.»

معرفی عکاس سال سینمای ایران

در آخر بهنوش طباطبایی برای معرفی عکاس سال سینمای ایران روی صحنه امد و گفت:«برخی اوقات امکان دارد لحظاتی از بازی بازیگران از دوریبن فیلمبردار پنهان شود.اما یک عکاس با مهارت و ظرافت این لحظه را چنان ثبت می کند که گاهی اوقات شناسنامه فیلم می شود. دست تک تک شما را با احترام می فشارم.»

در این بخش نام نامزدهای مسابقه عکس پنجمین جشن عکاسان سینما محمد بدرلو برای مجموعه عکس های«۲۳ نفر»و«سرخپوست»،امید صالحی برای مجموعه عکس های«شبی که ماه کامل شد»،امیر حسین شجاعی برای مجموعه عکس های «متری شیش و نیم»و آرزواتحاد برای مجموعه عکس های«لابیرنت» خوانده شد و در نهایت امید صالحی به عنوان عکاس سال سینمای ایران معرفی شد و تندیس جشن به او اهدا شد.

همایون اسعدیان، همایون ارشادی، شاهرخ فروتنیان، افسانه چهره آزاد، فاطمه معتمد آریا، بهنوش طباطبایی، ویدا جوان، متین ستوده، مرتضی رزاق کریمی، سیروس الوند، رامین حیدری فاروقی، امیر عابدی، محمد علی سجادی، نگار آذربایجانی، علی قائم مقامی، گوهر خیراندیش، حسین ملکی، وحید موسیائیان، مصطفی شایسته، مسعود رایگان، خسرو دهقان، محمد حسین فرحبخش، مهدی رحمانی، شهرام شاه حسینی، محمد فوقانی، فرامرز بیات، زهرا مصفا، رز ارغوان آذر، المیرا مقدم، محمد بدرلو، آرزو اتحاد، مهسا طیب طاهر، حسن شجاعی، مسعود اشتری، مهدی حیدری، مجید خمسه، جواد جلالی، اردشیر شلیله، رضا مهاجر،حسن هندی، احمد رضا شجاعی، مهدی دلخواسته، سحرعصر آزاد، خسرو دهقان، بهروز صادقی، جلیل شعبانی، افسانه پاکرو، فرهاد سلیمانی، فریبا کوثری، بهرنگ دزفولی زاده، ماهورموسائیان، رحمت عبدالله زاده، بهمن اردلان، مازیار شیخ محبوبی از جمله حاضران در مراسم بودند.

پنجمین جشن عکاسان سینما ۲۴ مرداد ماه به دبیری علی نیک رفتار در مرکز همایش‌های بین المللی رایزن برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =