توجه به اقتصاد دانش بنیان در روستاها از دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم است

تهران – ایرنا – مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: اشتغالزایی پایدار، ایجاد کسب و کارهای جدید، ورود استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان و بهبود معیشت روستاییان وعشایر از اقدامات دولت های یازدهم و دوازدهم بوده که منجر به شروع مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها شده است. 

    «کامران کلانی» در حاشیه چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر که در محل نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: واقعیت اینکه آنچه در روستاهای ایران در  ۵۰ سال گذشته رخ داده تا حدود زیادی با اتفاقی که در

کشورهای پیشرفته افتاده فاصله دارد، زیرا در کشورهای صنعتی و توسعه یافته امروز فن آوری با تمام پهنه سرزمین درگیر شده و تمامی اجزاء زنجیره ارزش در خود جوامع محلی شکل گرفته، در حالی که در ایران اتفاق نیفتاده است. 

وی اظهارداشت: افزایش خدمات در مدت دهه های گذشته به روستا، مانع از مهاجرت روستاییان به شهرها نشد، دلیل اصلی این مشکل نبود موفقیت در تامین وبهبود معیشت روستاییان بود.

به گفته کلانی، شرایط مزبور نشان می دهد که اجزای زنجیره ارزش در جامعه محلی شکل نگرفته و جامعه روستایی ما که روزی مولد اصلی تولید محصولات کشاورزی و دامی بوده به تدریج تبدیل به مصرف کننده شده اند. 

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تصریح کرد: دولت یازدهم و دوازدهم برای رفع این نقیصه و بهبود معیشت روستاییان اقدام هایی داشته که  از جمله انها توجه ویژه به محرکهای ویژه توسعه برای کاهش فاصله درامدی و اقتصادی بین جامعه

روستایی و شهری است.

وی اضافه کرد: معاونت توسعه روستایی  با تشکیل ستاد کسب وکارهای آینده روستا ظرف سه سال گذشته ، حمایت از استارتاپ ها و دانش بنیان ها را در دستور کار خود قرار داده و علاوه بر برگزاری رویدادهای شناخت استارتاپی منطقه ای در سراسر کشور، تلاش  شده تا همه کنشگران و بازیگران

زیست بوم فناوری و استارتاپ را در کشور، گردهم جمع کرده و آنچه که در این نمایشگاه مشاهده می شود، اجتماع کنشگران این عرصه شامل استارتاپ ها ، دانش بنیان ها، شتاب دهنده ها، صندوق های سرمایه گذاری با ریسک بالا و سازمان ها و اداره های دولتی که دراین عرصه نقش آفرین

محسوب می شوند.

 به گفته کلانی،  ظرفیت بزرگی در حوزه استارتاپ ها و دانش بنیان ها در جامعه روستایی وجود دارد که چنانچه به انها توجه شود و حمایت جدی از آنها داشته باشیم، می توانند اقتصاد روستا را به حرکت درآورند.

وی گفت: بحث دیگری که در دستور کار معاونت توسعه روستایی قرار گرفته توجه ویژه به میراث ناملموس روستایی است که می توانند زمینه ساز ثروت شوند و در واقع بازی های بومی و محلی، طب سنتی، گیاهان دارویی، غذا، خوراک و پوشاک جوامع محلی می توانند منجر به ثروت شوند. 

این مقام مسئول افزود: یکی از اقدام های  معاونت توسعه روستایی، بحث کمک های فنی و اعتباری بوده برای تخصیص تسهیلات با نرخ سود پایین است که دراین ارتباط تفاهم نامه ای با بانک سینا امضا شد که متقاضیان می توانند از مابه التفاوت سود که معاونت توسعه روستایی و بنیاد علوی

پرداخت می کنند، با سود هشت درصد وام دریافت کنند.

وی اظهارداشت: امروز در حوزه اشتغال بحث مهم تسهیلات قانون اشتغال پایدار روستایی است که از محل منابع صندوق توسعه ملی ۱.۵ میلیارد دلار تخصیص داده شده و با مصوبه مجلس شورای اسلامی و با اضافه شدن منابع داخلی بانک ها که به همان میزان افزوده شده، معادل ریالی ۱۸ هزار

میلیارد تومان تخصیص داده شده که بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده وپرداخت این تسهیلات همچنان ادامه دارد. 

کلانی گفت: انتظار می رود بتوانیم با پیگیری هایی صورت گرفته  این روند را با برداشت مبالغی که از محل صندوق توسعه ملی خاص برای اشتغال روستایی ویژگی کسب و کارهای نو است، تداوم بخشیم.

به گفته وی، اکنون شاهد حضور استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان در ۶ حوزه مرتبط با روستا از جمله صنعت گردشگری -  کشاورزی، شیلات ، دامپروری - سلامت ، بهداشت، تغذیه – صنایع خلاق و فرهنگی – فیلم، تصویر، صدا و بازی سازی- محیط زیست، بهماند، منابع طبیعی – صنایع تبدیلی و تکمیلی – انرژی های نو و تجدیدپذیر هستیم.

کلانی اضافه کرد: براساس آمار منتشره مرکز آمار ایران شاخص عمده بازار کار در کشور در بهار ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ ، نرخ بیکاری در کشور از ۱۲.۱ به ۱۰.۸ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: طبق اطلاعات موجود بخش قابل توجهی از این موضوع متاثر از رشد کسب  و کار در روستاها است به نظر می رسد مهاجرت معکوس در روستاها آغاز شده  و بسیاری افراد مایل هستند که برای زندگی و کسب و کار با توجه به ویژگی هایی که روستاها به لحاظ اجتماعی ، فرهنگی و زیست محیطی دارند،  در روستاها زندگی کنند که این روند آغاز شده وادامه خواهد یافت. 

کلانی  تصریح کرد: اقدامی که دولت های یازدهم و دوازدهم در زمینه توسعه روستاها انجام داده، به ویژه در بحث توسعه اشتغال در روستاها و توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی در روستاها بسیار خاص و ویژه است و در زمینه تسهیلات اشتغال روستایی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون

شاهد پرداخت تسهیلات در این سطح گسترده با نرخ سود پایین به متقاضیان نبوده ایم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =