۲۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 83439051
۰ نفر

برچسب‌ها

چشم طمع آمریکا به گرینلند دانمارک

تهران – ایرنا – روزنامه وال استریت ژورنال امروز خبر داد که رئیس جمهوری آمریکا در گفت و گو با مشاوران خود بارها علاقه اش به خرید جزیره دانمارکی گرینلند را مطرح کرده است.

به نوشته این روزنامه محافظه کار آمریکایی، دونالد ترامپ از مشاوران خود پیگیر امکان تملک گرینلند به وسیله آمریکا بوده و با علاقه به سخنان آنان در مورد منابع فراوان و اهمیت ژئوپولتیک این جزیره قطبی توجه گرده است.

برخی از مشاوران ترامپ از این ایده حمایت کرده و معتقد به منافع اقتصادی آن بوده و دیگر مشاوران این خرید را امکان پذیر نمی دانند.

گرینلند با 56 هزار نفر جمعیت و مساحت 2 میلیون و 166 هزار کیلومتر مربع منطقه خودمختار پادشاهی دانمارک بوده و به غیر از اغلب امور داخلی، تصمیم گیری در مورد سیاست خارجی و دفاعی آن در کپنهاگ انجام می شود. ترامپ برای نخستین بار در اوائل ماه سپتامبر به دانمارک سفر می کند.

مقام های آمریکایی گرینلند را برای منافع ملی و امنیتی آمریکا مهم دانسته و پیمان دفاعی واشنگتن و کپنهاگ دهه ها است که به آمریکا حق نامحدود حضور نظامی در گرینلند را می دهد. آمریکا در پایگاه هوایی تول (Thule) که 1200 کیلومتری شمال مدار قطبی است یک رادار مستقر کرده که بخشی از سامانه هشدار زودهنگام موشکی این کشور به شمار می رود.

از سوی دیگر، آمریکا به دنبال آن بوده تا مانع از حضور اقتصادی چین در گرینلند شود و پنتاگون در سال 2018 توانست تا جلوی سرمایه گذاری چین در سه فرودگاه این جزیره را بگیرد.

بنا بر آمار دولت های آمریکا و دانمارک، با وجود منابع طبیعی فراوان، گرینلند سالانه 591 میلیون دلار یارانه از دانمارک دریافت می کند که 60 درصد بودجه آن را تشکیل می دهد.

هری ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال 1946 و پس از پایان جنگ جهانی دوم قصد داشت تا گرینلند را به مبلغ 100 میلیون دلار خریداری کند که با مخالفت دانمارک روبه رو شد. پیشتر و در سال 1867 نیز وزارت امور خارجه آمریکا به دنبال خرید گرینلند و ایسلند بود.

منابع آگاه به وال استریت ژورنال گفتند به دلیل آنکه ترامپ ایده خرید گرینلند را هنوز در جمع هواداران خود مطرح نکرده، شاید هنوز به صورت جدی آن را مد نظر قرار نداده باشد. به گفته یک منبع ناشناس، دلیل علاقه رئیس جمهوری آمریکا به این جزیره، منابع طبیعی آن و همچنین علاقه وی به تکرار عمل رئیس جمهوری پیشین آمریکا دوایت آیزنهاور است که آلاسکا را از روسیه خریداری کرد.

با گرمایش جهانی و آب شدن یخها، پیش بینی می شود که منابع معدنی این جزیره آشکار شده و آن را به یکی از جاذبه های معدنی جهان تبدیل نماید. حتی برخی از زمین شناسان معتقدند که گرینلند دارای مقادیر عظیمی از ذخایر باقیمانده نفتی جهان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =