آلمان چهارمین کشور جذب کننده دانشجویان خارجی شد

تهران - ایرنا - آلمان پس از آمریکا، انگلیس و استرالیا، جایگاه چهارمین کشور جذب کننده دانشجویان خارجی در جهان را از آن خود کرده است.

به گزارش وبگاه تاگس شاو آلمان؛ پژوهش مشترک مرکز خدمات تبادل دانشگاهی و مرکز آموزش عالی و پژوهش‌های علمی آلمان نشان می دهد این کشور در جایگاه چهارمین کشور محبوب جهان برای دانشجویان خارجی قرار دارد و در سال های اخیر در میان کشورهای غیرانگلیسی زبان، به محبوب ترین کشور برای ادامه تحصیل دانشجویان بیگانه تبدیل شده است. این عنوان پیش از این در اختیار فرانسه بوده است.  
بر این اساس در سال ۲۰۱۶ شمار کسانی که دوره متوسطه را در کشور دیگری طی کرده و به عنوان دانشجو جذب مراکز آموزش عالی آلمان شده‌اند ۲۵۲ هزار نفر بوده که این تعداد ۱۶ هزار نفر بیشتر از سال قبل و ۶ هزار نفر بیش از دانشجویان خارجی است که در همان سال دوره های آموزش عالی را در فرانسه آغاز کرده‌اند. این روند همچنان در سال‌های بعد ادامه داشته به گونه ای که در سال تحصیلی ۲۰۱۷/۲۰۱۸ تعداد دانشجویانی که در مراکز آموزش عالی آلمان ثبت نام کرده‌اند، به ۲۸۲ هزار نفر افزایش یافته است.
دانشجویان چینی با فاصله زیاد در صدر فهرست دانشجویان خارجی مشغول تحصیل در آلمان قرار دارند، به طوری که در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۷ هزار شهروند چینی در مراکز آموزش عالی آلمان ثبت نام کرده‌اند.
پس از چین، هند با ۱۷ هزار و ۳۰۰، اتریش با ۱۱ هزار و ۱۰۰، روسیه با ۱۰ هزار و ۸۰۰ و ایتالیا با ۹ هزار و ۸۰۰ دانشجو در رتبه های بعدی قرار می‌گیرند. در حال حاضر شهروندان سوریه شاغل به تحصیلات عالی در آلمان در جایگاه ششم قرار دارند، اما در مورد تعداد دقیق آنها آماری اعلام نشده است.
بر پایه یک نظرسنجی، ۸۳ درصد پاسخ دهندگان فرصت خوب برای یافتن شغل را دلیل انتخاب آلمان برای ادامه تحصیلات عالی عنوان کرده‌اند، در حالی که برای ۷۶ درصد آنها کیفیت آموزشگاه های  عالی و آموزش های حرفه‌ای آلمان دلیل انتخاب این کشور بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =