۲۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۰
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83439028
۰ نفر

پروندهٔ خبری

تاکید روسیه بر محرمانه ماندن نشست آتی کشمیر در شورای امنیت

اسلام آباد - ایرنا - دولت روسیه با اعلام عدم مخالفت خود با برگزاری نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی اوضاع کشمیر، بر محرمانه برگزاری شدن این اجلاس تاکید کرد.

رسانه های پاکستانی روز جمعه گزارش دادند که پس از پشتیبانی چین از درخواست اخیر پاکستان از شورای امنیت برای برگزاری جلسه اضطراری درباره اوضاع کشمیر، نماینده روسیه در سازمان ملل نیز از موافقت این کشور با نشست کشمیر خبر داد.

«دیمیتری پولیانسکی» سفیر و معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد طی گفت وگو با خبرنگاران افزود که مسکو با برگزاری نشست ویژه شورای امنیت درباره تحولات کشمیر مخالفتی ندارد اما این جلسه باید محرمانه بماند.

در همین حال وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به تشدید تنش ها میان پاکستان و هند پس از تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات منطقه جامو و کشمیر، بر تنش زدایی میان دو کشور و حل دیپلماتیک مناقشه کشمیر تاکید کرد.

چهارشنبه شب گذشته «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان نیز در تماس تلفنی با «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود، درباره وضعیت بحرانی کشمیر گفت وگو کرد.

قرار است امروز نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک برای بررسی اوضاع کشمیر برگزار شود.

دولت هند چهاردهم مردادماه امسال از تصمیم این کشور برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بوده است.

پس از تصمیم دولت هند تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد بر سر کشمیر تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =