۲۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۶
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83438874
۰ نفر
رسانه های چین آزادی «گریس 1» را اقدامی سازنده توصیف کردند

پکن- ایرنا- رسانه های چین ضمن بازتاب خبر آزادی نفتکش ایرانی توسط جبل الطارق، آزادی «گریس 1» را اقدامی سازنده در جهت کاهش تنش ها در منطقه توصیف کردند.

خبرگزاری شینهوا روز جمعه در گزارشی آورده است یکی از اصلی ترین اقداماتی که می توانست باعث کاستن از تنش ها شود آزادی این نفتکش بود این اقدام نشان می دهد که می توان برای برون رفت از بحران ها تلاش های سازنده ای انجام داد.

گزارش می افزاید این یک حرکت مهم از سوی دولت جدید انگلستان محسوب می شود در شرایطی که منطقه درگیر تنش های فزاینده است، باید برای برون رفت از چالش ها تلاش ها را بیشتر کرد.

روزنامه «ساوت چاینا» هم نوشته است از دیدگاه بسیاری آزادسازی این نفتکش یک شکست دیگر برای دولت آمریکا محسوب می شود که حتی تا آخرین دقایق برای آزادی این نفتکش ایرانی مانع ایجاد می کرد.

نشریه تاکید کرد که آمریکا می خواست مانع آزادی این نفتکش شود تلاش کرده بود آن را به تحریم ها مرتبط سازد در صورتی که اروپا ضرورتی برای اجرای تحریم های یکجانبه آمریکا  نمی بیند.

«سی سی تی وی» تلویزیون دولتی چین نیز ضمن بازتاب گسترده این خبر آورده است در هفته های اخیر تنگه هرمز شاهد تنش های فزاینده ای بوده است و آزادی این نفتکش می تواند شرایط را تا اندازه ای بهبود بخشد.

گزارش حاکی است با حل موضوع این نفتکش ایرانی حالا «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلستان زمان بیشتری برای رسیدگی به مسایل داخلی انگلستان خواهد داشت و موضوع برگزیت فعلا در دستور کار وی قرار دارد.

این گزارش خاطر نشان می کند کشورهای اروپایی مایل به تشدید تنش ها نیستند و برای همین اخیرا با برنامه آمریکا برای ائتلاف در تنگه هرمز مخالفت کرده اند و حتی اگر هم بخواهند اقدامی انجام دهند به صورت انفرادی و فقط برای حراست از نفتکش های خودشان خواهد بود و نمی خواهند در دام آمریکا بیفتند.

نفتکش گریس ۱ شامگاه پنجشنبه به وقت تهران آزاد شد، این کشتی حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت ایران که از چهارم ژوئیه امسال توسط پلیس جبل الطارق و نیروهای ویژه انگلیس توقیف شد، باعث ایجاد بحران دیپلماتیک بین تهران و لندن شد.

در نوزدهم ژوئیه ، ایران نیز به علت "عدم رعایت مقررات بین المللی" یک تانکر نفتی انگلیس به نام "Stena Impero" "استنا ایمپرو" را در تنگه هرمز توقیف کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =