۲۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۰۵
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83438867
۰ نفر
رزمایش چین در دریای جنوبی آغاز شد

پکن- ایرنا- رزمایش بزرگ دو روزه ارتش چین در دریای جنوبی با هدف حراست از حق حاکمیت پکن و کشتیرانی آزاد در منطقه از روز گذشته (پنجشنبه) آغاز شد.

روزنامه اپل هنگ کنگ روز جمعه گزارش کرد این رزمایش که شمار زیادی از ناوشکن های نیروی دریایی چین در آن شرکت کرده اند در اطراف جزایر پاراسل در حال برگزاری است منطقه ای که مورد منازعه چین و ویتنام است و دو کشور بر سر مسیرهای آبی آن و منابع انرژی منطقه دچار منازعاتی دیرینه هستند.

اداره امنیت اقیانوسی چین در بیانیه ای اعلام کرد از روز سه شنبه که چین برای رزمایش آماده شد برای مدت دستکم سه روز ورود کشتی های دیگر در سه منطقه اطراف این جزایر ممنوع شد.

دریای جنوبی نزدیک به 250 جزیره کوچک و بزرگ دارد و کشورهای دیگر نظیر مالزی ، ویتنام ، فیلیپین ، اندونزی ، برونئی و منطقه تایوان می گویند مالک این جزایر هستند اما چین مدعی تقریبا بیشتر این جزایر است.

این هفته همچنین شماری از معترضانی که به حضور ناوشکن های چین در اطراف جزایر پاراسل اعتراض داشتند در مقابل سفارت چین در هانوی اجتماع کردند که نهایتا با مداخله پلیس ویتنام پراکنده شدند.

چین جزایر پاراسل را شیشا می نامد و ویتنامی ها آن را هوانگسا می خوانند پکن در بیانیه ای ضمن تایید شروع رزمایش آن را تلاشی برای حراست از حق حاکمیت خود و کشتیرانی آزاد در منطقه دانسته است.

رسانه های منطقه گزارش کرده اند برگزاری این رزمایش ها نشان می دهد که چین بتدریج در حال تقویت سامانه های تجهیزاتی و دفاعی خود در دریای جنوبی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =