۲۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۰
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83438861
۰ نفر
ترامپ با خروج از برجام باعث تنش زایی در جهان شد

پکن- ایرنا- روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» چین در گزارشی تحلیلی با بیان اینکه خروج رییس جمهوری آمریکا از برجام باعث شکل گیری تنش های بسیار شدیدی در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان شده است نوشت دونالد ترامپ در مورد چالش های پیش آمده سردرگم است و هیچ برنامه ای برای برون رفت از این شرایط ندارد.

در این مطلب که روز شنبه منتشر شد آمده است: بیرون رفتن ترامپ از برجام تنها انزوای بیشتر بین المللی دولت وی را برعهده داشته است، ترامپ بی آنکه بتواند چالش دستبافته خود را مدیریت کرده و برنامه مدونی برای خروج از این بحران خود ساخته داشته باشد همچنان سر درگم مانده است.

روزنامه خاطر نشان می کند او به دلیل اختلافاتی که با دولت اوباما داشت و به دلیل مشکل تراشی هایی که عربستان ایجاد می کرد از این توافق خارج شد اما فکر نمی کرد که با این کار، خود را به کنج انزوا ببرد.

نشریه به اظهارات اخیر «ریچار آرمیتاژ» معاون سابق وزارت خارجه آمریکا اشاره می کند که گفته بود ما رییس جمهوری داریم می گوید هوش بالایی دارد و مردم عاشقش هستند و می خواهد آمریکا را بهتر کند اما تصمیماتش درباره توافق هسته ای و پیمان تحولات اقلیمی، چیز دیگری را نشان می دهد او نمی داند تصمیماتش چه نتایجی در بر دارد.

آرمیتاژ می گوید رییس جمهوری آمریکا فقط به دو دلیل اساسی از برجام خارج شد اول اینکه این توافقی بود که دولت اوباما بدست آورده بود و دوم اینکه ترامپ سعی کرده است تا سیاست های خاورمیانه را به عربستان گره بزند و همراه این کشور شده است و برای مهار ایران و خشنودی ریاض، دست به چنین حرکتی زده است.

روزنامه هنگ کنگی در گزارش خود ادامه می دهد که آمریکا و ترامپ در برخورد با ایران باید هوشیار باشند ایران و ارتباطاتش با کشورهای دیگر منطقه بسیار مهم است کشوری که صاحب نفوذ بالایی در عراق است و روابط خوبی با بسیاری از کشورهای منطقه دارد.

گزارش تاکید می کند از عراق گرفته تا سوریه، یمن و لبنان و بسیاری مناطق دیگر، ایران دارای نفوذ بالایی است ضمن آنکه ترامپ باید بداند عربستان هم با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند و اکنون هم درگیر جنگ یمن شده است. 

این نشریه می افزاید بسیاری از ناظران منتقد ترامپ هستند زیرا با گذشت زمان زیادی از دوره ریاست جمهوری وی، تنش ها در نقاط مختلف دنیا بیشتر شده است و برنامه صلحی از سوی آمریکا ارایه نشده است و این کشور نه تنها در خاورمیانه دستاوردی نداشته بلکه تنگه هرمز را هم به محل تازه ای از تنش ها تبدیل کرده است.

روزنامه به اظهارات آرمیتاژ اشاره می کند که راه صحیح برون رفت از بحران این است که دولت آمریکا به برجام بازگردد راه گفت و گو را  درپیش بگیرد و تحریم ها را متوقف کند.

گزارش در پایان می افزاید: افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران راه حل نیست ما توافق هسته ای را داریم توافقی قوی که باعث منع اشاعه می شود و تدابیر فراوانی در آن اندیشیده شده است ترامپ نباید تسلیم تندروها شود آنها ممکن است اشتباه کنند در صورتی که دنیا دیگر نیازی به جنگ ندارد و به نظر می رسد که ترامپ هم خواستار رویارویی نظامی نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =