۲۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۱۲
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83438842
۰ نفر
مشاور دولت فراری یمن: اعتماد به ائتلاف سعودی از بین رفته است

تهران- ایرنا- " عبدالملک المخلافی" مشاور "عبدربه منصورهادی" رئیس جمهوری فراری یمن پنجشنبه شب در توئیتی نوشت که درگیری ها در عدن موجب شده تا اعتماد یمنی ها به ائتلاف عربی به سرکردگی سعودی از بین برود.

این سخنان به دنبال درگیری های اخیر میان نیروهای شورای انتقالی جنوب که یک گروه جدایی طلب و خواستار تشکیل کشوری به نام یمن جنوبی است با نیروهای رئیس جمهوری فراری این کشور بیان می شود.

درگیری میان نیروهای وفادار به امارات از یک سو و نیروهای وابسته به دولت فراری یمن و مورد حمایت عربستان از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد و تاکنون در این درگیری ها دستکم هشت نفر کشته و شمار دیگری زخمی شدند.

المخلافی در رشته توئیت هایی در شبکه اجتماعی "توئیتر" نوشت: با وجود مشارکت برخی کشورها در ائتلاف عربی، این ائتلاف در جریان میزان حوادثی که در عدن رخ می دهد و خطرات آن قرار دارد.

وی افزود: نخستین چیزی که ائتلاف باید بداند آن است که یمنی ها اعتماد خود را به ائتلاف عربی از دست داده اند، ائتلافی که موجب تقویت مشروعیت دولت قانونی یمن شد.

وی تصریح کرد: بدون تردید سلب اعتماد یمنی ها از ائتلاف عربی نتایجی به دنبال دارد که باید به آن اندیشید.

نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات است، موفق شدند ابتدا پادگان ها و مراکز حیاتی شهر عدن و سپس کاخ ریاست جمهوری که در واقع مرکز حکومت منصور هادی به شمار می آید را به کنترل خود درآورند.

در پی این حوادث، وزارت امورخارجه دولت فراری هادی با صدور بیانیه ای شورای انتقالی جنوب را گروهی جدایی طلب و کودتاچی خواند که در تلاش است؛ دولت مستقر در عدن را سرنگون کند.

درگیری زمانی آغاز شد که "هانی بن بریک" نایب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از نیروهای تحت امرش خواسته بود، به کاخ ریاست جمهوری  "معاشیق" که در اختیار نیروهای منصور هادی است، حمله کنند و کنترل آن را به دست گیرند.

امارات متحده عربی یکی از متحدان و اعضای اصلی ائتلاف عربی علیه یمن به سرکردگی عربستان بوده است اما شواهد و تحرکات نیروهای ابوظبی اخیرا نشان می دهد که بتدریج در صدد خروج از این ائتلاف است.

ائتلاف عربی در سال۱۳۹۴ برای جنگ عیله مردم یمن تشکیل شده است و با حمایت نظامی، مالی و لجستیکی از گروههای داخلی و حملات گسترده توپخانه ای و عملیات هوایی این کشور را به ویرانه ای تبدیل کرده و تاکنون علاوه بر خسارت به زیرساخت های یمن، هزاران غیرنظامی را در این کشور به خاک و خون کشیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =