پیگیری مشکل آب خراسان رضوی نیازمند آینده نگری است

مشهد-ایرنا- رئیس شورای اسلامی استان خراسان رضوی گفت: موضوع آب یکی از موضوعات و مشکلات جدی ومهم استان است و باید با نگاه کارشناسی، دقیق و همراه با آینده نگری و برنامه ریزی این مساله پیگیری شود.

سعید برزویی روز پنجشنبه در شانزدهمین جلسه شورای اسلامی استان خراسان رضوی افزود: با توجه به اینکه این استان یکی از بحرانی ترین استان ها در موضوع آب است لازم است تمامی دستگاه های اجرایی، نظارتی و مردمی استان پای کار باشند.

وی ادامه داد: متاسفانه در گذشته موضوع آب را درست مدیریت نکردیم و سیاست های آبی کاملا اشتباه را دنبال کردیم و در موضوعاتی که باید کاملا تخصصی و کارشناسانه عمل می کردیم کم کاری وسیاسی کاری انجام شده است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان سبزوار گفت: بابت سیاست های غلطی که در گذشته در حوزه های مختلف انجام شده، خسارات سنگینی به مردم و کشور تحمیل گردید و در کشور ما رسم نیست کسی پاسخگو باشد یا محاکمه و بازخواست شود.

برزویی افزود: اگر درست عمل می کردیم چرا باید خراسان با این همه منابع آبی بحران آب داشته باشد؟ چه قدر از روان آبها و سیلاب ها هدر رفته؟ چه قدر برداشت غیر مجاز و غیر اصولی در استان داشته ایم؟ چه قدر آب از مرزهای ما خارج شده و ما نتوانستیم آنها را مهار کنیم؟

وی ادامه داد: سدها و بندهای خاکی بر مبنای فشارها و رابطه های سیاسی و بر روی رودخانه هایی با دِبی پایین ساخته می شود و بعد برای آبگیری آن هزار نوع مشکل پدید می آید.

رئیس شورای اسلامی استان خراسان رضوی گفت: همچنین بندهای خاکی و قنوات روستاهای ما رها شده اند و در این سالها فکری به حال نگهداری، لایروبی و تغذیه سفره های آنها نکرده ایم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز در سخنانی گفت: اگر مدیران آبی استان بتوانند اهداف مدیریتی خود را با شوراها هماهنگ کنند موفق خواهند بود زیرا ما باور داریم که اعضای شورای استان نمایندگان مردم هستند و ما وظیفه قانونی و شرعی خود می‌دانیم که به خواسته های به حق آنان پاسخ دهیم.

محمد علایی در این نشست که در شرکت آب منطقه ای استان خراسان رضوی برگزار شد افزود: اگر پیوند و ارتباط خوبی میان مردم و مدیران برقرار نشود اقدامات و دستاوردها به خوبی در جامعه منعکس نشده و مردم از آن بی اطلاع می مانند که این می‌تواند موجب نارضایتی های بعدی آنان شود.

وی ادامه داد: در نظر نگرفتن پیوست های اجتماعی در طرح های استان و تصمیم گیری مدیران پشت درهای بسته نتیجه ای جز شکست در آینده را به دنبال نخواهد داشت.

علایی با بیان اینکه  اگر ما بحران آب را کنترل نکنیم به طور یقین آن بحران ما را مدیریت خواهد کرد گفت: در همین راستا طرح سازگاری با کم آبی در استان تدوین و به زودی اجرایی خواهد شد همچنین با توجه به فرو نشست آب های زیرزمینی در دشت مشهد طرح مدونی برای مدیریت سیلاب ها تدوین شده است.

وی با تاکید بر برنامه داشتن مدیران برای رسیدن به اهداف مجموعه خود گفت: مدیران نباید با افعال آینده در جلسات و با مردم صحبت کنند بلکه باید اقداماتی نیز انجام داده باشند و آنها را به موقع به مردم اطلاع رسانی کنند.

۳۲۲۱/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =