۲۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۳
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83438754
۰ نفر
 تعطیلی وزارت خارجه دولت فراری یمن در شهر عدن

تهران- ایرنا- وزارت امور خارجه دولت مستعفی و فراری "عبدربه منصورهادی" شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که به دنبال کودتای شورای انتقالی جنوب، تمامی فعالیت دفتر خود در شهر بندری "عدن" را به حالت تعلیق در آورده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی "المیادین" این تصمیم از سوی وزارت امور خارجه دولت فراری یمن گرفته شده است.

وزارت خارجه دولت هادی همچنین در بیانیه خود، امارات را مسؤول درگیری های اخیر میان نیروهای کمربند امنیتی و نیروهای وابسته به دولت دانست که در روزهای گذشته شهر عدن را اشغال کرده اند.

"محمد بن زاید" ولیعهد ابوظبی با "سلمان بن عبدالعزیز" پادشاه سعودی در حضور محمد بن سلمان ولیعهد وی برای عادی جلوه دادن اوضاع میان این دو متحد اصلی در ائتلاف عربی ضد یمن دیدار کردند.

درگیری ها میان نیروهای شورای انتقالی جنوب که یک گروه جدایی طلب و خواستار تشکیل کشوری به نام یمن جنوبی است با نیروهای رئیس جمهوری فراری این کشور که پس از اشغال عدن توسط نیروهای سعودی و اماراتی دولت خود را در این شهر مستقر کرد، از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد و تاکنون در این درگیری های دستکم هشت نفر کشته و شمار دیگری زخمی شدند.

نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات است ، موفق شدند ابتدا پادگان ها و مراکز حیاتی شهر عدن و سپس کاخ ریاست جمهوری که در واقع مرکز حکومت منصور هادی به شمار می آید، تحت کنترل خود درآورند.

در پی این حوادث، وزارت خارجه دولت فراری هادی با صدور بیانیه ای شورای انتقالی جنوب را گروهی جدایی طلب و کودتاچی خواند که در تلاش است؛ دولت مستقر در عدن را سرنگون کند.

درگیری زمانی آغاز شد که "هانی بن بریک" نایب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از نیروهای تحت امرش خواسته بود، به کاخ ریاست جمهوری  "معاشیق" که در اختیار نیروهای منصور هادی است، حمله کنند و کنترل آن را به دست گیرند.

امارات متحده عربی یکی از متحدان و اعضای اصلی ائتلاف عربی علیه یمن به سرکردگی عربستان بوده است و اکنون شواهد و تحرکات نیروهای امارات نشان می دهد که بتدریج در صدد خروج این ائتلاف است.

ائتلاف عربی در سال۱۳۹۴ برای جنگ عیله مردم یمن تشکیل شده است و با حمایت نظامی، مالی و لجستیکی از گروههای داخلی و حملات گسترده توپخانه ای و عملیات هوایی این کشور را به ویرانه ای تبدیل کرده است و تاکنون علاوه بر خسارت به زیرساخت های یمن هزاران غیرنظامی را در این کشور به خاک و خون کشیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =