توافق طالبان با آمریکا حضور داعش را در افغانستان تقویت می کند

تهران- ایرنا- «سهراب قادری» عضو شورای ایالتی ننگرهار افغانستان روز پنجشنبه گفت: توافق اخیر آمریکا و طالبان در مورد خروج نیروهای خارجی از جنگ هجده ساله افغانستان می تواند سرانجام منجر به تقویت حضور نیروهای داعش در این کشور شود.

وی با اشاره به توافق طالبان و آمریکا، به یورو نیوز گفت: این یک فرصت بزرگ برای داعش است که جنگجویانی را از اعضای طالبان جذب کند و بدون شک بسیاری از نیروهای طالبان با خوشحالی به داعش خواهند پیوست.

قادری در مورد طالبان گفت: آنها بسیاری از مردم افغانستان را کشته و در نبردها، خود نیز کشته شده اند و بسیاری از نیروهای این گروه هم اکنون برای بازگشت به زندگی عادی احساس امنیت نمی کنند.

سخنگوی اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز با اشاره به تقویت نیروهای داعش در این کشور، گفت: نگرانی اصلی درباره افزایش قدرت داعش و جذب برخی نیروهای طالبان وجود دارد.

به گفته صدیق صدیقی، بیشتر نیروهای داعش در افغانستان نیروهای سابق طالبان هستند و احتمال پیوستن برخی آنها به داعش وجود دارد.

به گزارش یورو نیوز، انتظار می رود آمریکا در مورد خروج نیروهای خود در افغانستان در ازای تعهد طالبان برای تبدیل نشدن این کشور به محل تجمع دیگر گروه های تروریستی بین الملل توافقی صورت گرفته است.

انتظار می رود به عنوان بخشی از این توافق که طالبان تعهد خود را برای مذاکرات در خصوص تقسیم قدرت با دولت تحت حمایت ایالات متحده انجام دهند و آتش بس را اجرا کنند.

گروه وابسته به داعش با عنوان «خراسان» نخستین بار در سال ۲۰۱۴ در شرق افغانستان ظاهر شد و از آن زمان تاکنون در مناطق دیگر به ویژه شمال، نفوذ کرده است.

ارتش آمریکا شمار نیروهای داعش در افغانستان را حدود دو هزار نفر تخمین می زند اما برخی مقامات افغانستان تعداد این نیروها را بیشتر از این رقم می دانند که می تواند افزایش یابد.

گروه تکفیری داعش که با نیروهای دولتی و طالبان نبرد می کند و برخی از مرگبارترین حملات را در مراکز شهری انجام داده، بخشی از توافق میان ایالات متحده و طالبان نخواهند بود.

همزمان با پایان دور هشتم مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر، مجله نیوزویک به نقل از مقام‌های ارشد در پنتاگون می‌گوید؛ به نیروهای آمریکایی در افغانستان دستور داده شده که تمام عملیات‌های نظامی‌شان علیه گروه شورشی طالبان را محدود سازند.

در این گزارش همچنین به نقل از مقام‌های آمریکایی آمده که به نیروهای این کشور گفته شده است تا ارائه مشاوره ‌به وزارت دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغانستان را نیز متوقف کنند و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نظر دارد شمار نیروهای واشنگتن را تقریباً به نصف تعداد کنونی یا شش هزار نفر کاهش دهد.

به نوشته نیوزویک، این مقام‌ها که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، گفته‌اند؛ چگونگی خروج یا حضور نیروها به روند درگیری‌های جاری و مذاکرات برای پایان این درگیری‌ها بستگی خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =