مشارکت بخش خصوصی تنها راه سرعت‌بخشی به اجرای طرح‌ها است

کاشان- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان، جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در چارچوب الگوهای سرمایه‌گذاری مشارکتی رایج را تنها راه تامین اعتبار و سرعت‌بخشی به بهره‌برداری از طرح‌های در دست اجرا برشمرد.

ایوب درویشی روز پنجشنبه در نشستی با جمعی از مسوولان و فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی کاشان به منظور پیگیری مصوبه‌های سفر اردیبهشت‌ماه استاندار اصفهان به این شهرستان بیان کرد: اگر برای بهره‌برداری از طرح‌ها منتظر دولت بمانیم، با توجه به تنگناهای اعتباری با مشکل روبه‌رو می‌شویم چرا که تخصیص‌ها با توجه به اولویت‌بندی‌ها صورت می‌گیرد.

وی افزود: سرمایه‌گذاران در چنین شرایطی خود می‌توانند وارد میدان شوند که البته مدیران دستگاه‌ها باید پیش‌تر اعتماد آنها را با امضای قراردادهای محکم و سه جانبه جلب کنند تا در زمینه ادامه کار و تضمین‌های لازم نیز اطمینان خاطر داشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان با اشاره به واحدهای تولیدی راکد اظهار داشت: باید به واحدهای فعال کمک کنیم تا شرایط موجود خود را حفظ کنند و از سوی دیگر برای فعال‌سازی واحدهای راکد هم باید به تدریج با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط وارد عمل شویم.

وی با اشاره به وجود بیش از ۳۰۰ واحد غیرفعال در استان اصفهان اضافه کرد: میزان سرمایه‌گذاری، تسهیلات بانکی تخصیصی، اشتغال و فرسوده شدن ماشین‌آلات آنها را اگر محاسبه کنیم، خود ظرفیت بسیار بزرگی است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا می‌تواند بخش قابل توجهی از بیکاری موجود را برطرف کند.

درویشی همچنین طرح توسعه گمرک کاشان را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: برای راه‌اندازی بخش واردات گمرک کاشان هم می‌توان از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استفاده کرده و نسبت به ساخت انبارها، سردخانه‌ها و حتی ترازوهای مورد نیاز اقدام شود.

وی، ایجاد پایانه‌های بار خصوصی در قالب مدل‌های گوناگون سرمایه‌گذاری مشارکتی که با استفاده از توان بخش خصوصی حتی خارج از محوطه‌های گمرکی قابل راه‌اندازی است را از جمله راه‌های پیشبرد طرح ایجاد بخش واردات گمرک کاشان برشمرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان ادامه داد: نمی‌توان کاشان را با سایر نقاط یکسان در نظر گرفت چرا که واحدهای تولیدی مستقر در آن از بسیاری استان‌ها بیشتر بوده و همچنان هم رو به افزایش است.

وی در مورد مشکل برق‌رسانی به چهار شهرک صنعتی در شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل نیز گفت: دولت موظف به تامین زیرساخت‌ها می‌باشد که باید مسوولان دستگاه‌ها در این زمینه اهتمام داشته باشند و برق نیز از جمله زیرساخت‌های اساسی برای جذب سرمایه‌گذار است اما در شرایط کنونی، جز طرح‌های اولویت‌دار، برای سرعت‌بخشی به اجرای سایر کارها باید از مشارکت بخش خصوصی بهره بگیریم که نیاز به تعامل و اطمینان‌بخشی دارد.

درویشی با بیان اینکه تجهیزات گازرسانی به شهرک صنعتی امیرکبیر۲ کاشان نصب شده و در مرحله آزمایش قرار دارد، افزود: تولید برق خود صنعتی درآمدزا است که به تازگی بخش خصوصی هم به آن ورود کرده و می‌توان با این روش نسبت به تامین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی و نمایشگاهی اقدام کرد یا با جلب مشارکت خود بهره‌برداران کنسرسیومی تشکیل داده و در این زمینه وارد عمل شوند.

وی همچنین از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست تا فهرستی از اختیارهای قابل تفویض جهت تسهیل امور ارائه دهند.

فرماندار ویژه کاشان نیز در این نشست به اجرای طرح فاضلاب یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی راوند اشاره کرد و اظهار داشت: مشکلی در شهرک‌ها وجود داشت که در نهایت توافق نهایی بین دانشگاه کاشان، شرکت شهرک‌های صنعتی و بهره‌بردار انجام شد.

علی‌اکبر مرتضایی قهرودی افزود: کاشان با سایر شهرستان‌ها قابل مقایسه نیست و باید نسبت به تامین زیرساخت‌های اولیه در شهرک‌های صنعتی و سایت‌های نمایشگاهی اقدام شود؛ چنان‌که در شرایط کنونی بخش خصوصی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری کلان وجود دارد اما نیازمند پشتیبانی بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از تفویض اختیارها پس از سفر استاندار اصفهان صورت گرفته و فهرستی دیگری نیز تهیه خواهد شد، بیان کرد: اندازه سه استان واحد صنعتی مستقر در کاشان داریم و همچنان برای توسعه یا راه‌اندازی واحدهای جدید تمایل وجود دارد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ویژه کاشان هم در ادامه لزوم پست 63 کیلو ولت برای شهرک‌های صنعتی راوند، امیرکبیر، ناجی‌آباد و هلال آران‌وبیدگل گفت: نزدیک به 50 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در راه است و باید زیرساخت‌ها متناسب با نیازها فراهم شود.

مسعود خاندایی اضافه کرد: تولیدکنندگان هم‌اکنون از گمرک کاشان برای صادرات استفاده می‌کنند اما برای واردات و تامین مواد اولیه نیز باید تمهیداتی در نظر گرفته شده که اجرای طرح آن نزدیک به 100 میلیارد ریال برآورد می‌شود.

وی در مورد مشکلات واحدهای تولیدی نیز تشریح کرد: کارگروه رفع موانع تولید شهرستان به صورت مستمر تشکیل جلسه داده و با حضور مسوولان دستگاه‌های ذی‌ربط در محل واحدها نسبت به بررسی و پیگیری مشکلات آنها اقدام می‌شود و مسائل افزون‌بر 90 درصد از واحدهای تولیدی در حال برطرف شدن است.

راه دسترسی نمایشگاه بین‌المللی به آزادراه کاشان- قم، افزایش سقف تسهیلات بانکی از جمله برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و تامین بطری مورد نیاز واحدهای تولید گلاب و عرقیات گیاهی از دیگر خواسته‌هایی بود که برای پیگیری، در این نشست مورد تاکید قرار گرفت.

شهرستان ۳۶۵ هزار نفری کاشان با ۱۳ شهرک، ناحیه و منطقه صنعتی و یکهزار و ۵۰۰ واحد تولیدی با ۴۶ هزار نیروی کار در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

۸۱۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =