دانشجویان و طلاب مشهدی در اعتراض به تحولات کشمیر تجمع کردند 

مشهد- ایرنا- حدود ۲۰۰ دانشجو و طلبه مشهدی عصر روز پنجشنبه در اعتراض به تحولات و خشونت های رخ داده علیه مسلمانان در کشمیر مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در بلوار سجاد مشهد تجمع کردند.  

به گزارش ایرنا معترضان که با هدایت نیروهای انتظامی مستقر در محل، به فضای سبز میانی بلوار هدایت شده بودند شعارهای همچون "هندوستان حیا کن، کشمیر را رها کن "، "کشمیر بمیرد، ذلت نمی‌پذیرد"، "الله اکبر" و "هیهات منا الذله" سر دادند.
یکی از طلاب حاضر در این تجمع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هدف خود را حمایت از مردم منطقه کشمیر هند اعلام کرد و گفت: از مدرسه علمیه حضرت مهدی (عج) به اتفاق طلاب موسسه ربّیون در این تجمع حضور دارند.
همچنین در این تجمع گروهی از فعالان موسسه حبل الله و جمعی از طلاب پاکستانی و هندی مقیم مشهد نیز حضور داشتند.
حدود ۲۰ نفر از اتباع کشورهای هند و پاکستان که اعلام کردند اهل منطقه کشمیر هستند شعارهایی به زبان اردو سر می دادند که معنی آن آزادی کشمیر هند بود.
امتیاز علی طلبه کشمیری ضمن تشریح تاریخچه جدایی پاکستان از هند به خبرنگار ایرنا گفت: ابتدا قرار نبود ارتش هند کشمیر را اشغال کند و ما خواستار استقلال و یا الحاق به کشورهای اسلامی بودیم.
او افزود: برای حل مشکل کشمیر نیازمند کمک سایر مسلمانان هستیم به طور مثال هم اکنون ۱۰ روز است اینترنت و تلفن ثابت و همراه در منطقه کشمیر قطع است و از وضع خانواده های خود اطلاعی نداریم. 
این تجمع با همکاری نیروی انتظامی همچنان در آرامش در حال برگزاری است.
دولت هند چهاردهم مردادماه امسال از تصمیم این کشور برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بوده است.
پس از تصمیم دولت هند تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد بر سر کشمیر تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند. «عمران خان» نخست وزیر پاکستان دیروز اقدام اخیر هند درخصوص کشمیر را اشتباه راهبردی دهلی نو دانست و تاکید کرد: اسلام آباد هرگز به دنبال جنگ نیست و معتقد است که مناقشه کشمیر از طریق گفت وگو قابل حل است.
بر اساس اعلام منابع خبری، جلسه شورای امنیت قرار است امروز یا فردا (جمعه) پشت درهای بسته برگزار می‌شود و این در حالی است که نشست شورای امنیت درباره کشمیر برای اولین بار پس از گذشت ۵۰ سال برگزار خواهد شد.
قرار است لهستان به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت تصمیم نهایی برای برگزاری نشست ویژه درباره کشمیر را اعلام کند در عین حال فرانسه نیز در واکنش به درخواست پاکستان پیشنهاد داده بود که جلسه مورد نظر می‌تواند در سطح کم تری هفته آینده تشکیل شود.
۳۲۲۱/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =