ائتلاف آزادی و تغییر سودان نامزد خود برای نخست وزیری را معرفی کرد

تهران - ایرنا - ائتلاف آزادی و تغییر سودان متشکل از احزاب مخالف این کشور اعلام کرد که قصد دارد "عبدالله حمدوک" را به عنوان نامزد خود برای پست نخست وزیری در دوره انتقالی معرفی کند.

به گزارش «روسیا الیوم» این ائتلاف روز پنجشنبه افزود که نشست های هفته جاری در قاهره میان شورای نظامی و گرو ه های عضو ائتلاف آزادی و تغییر به دعوت دولت مصر در چارچوب دستیابی به زمینه های مناسب برای عملیات صلح برگزار شد.
"سودان تریبون" این هفته گزارش داد در پی طرح شروط هفت گانه از سوی نمایندگان "جبهه انقلابی" سودان برای ادامه توافقات حاصل شده با نمایندگان گروه‌های "آزادی و تغییر" این کشور، مذاکرات یاد شده در قاهره بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافت.

به نوشه سودان تریبون، احزاب آزادی و تغییر دو مورد از این هفت شرط را نپذیرفتند؛ جبهه انقلابی خواستار تاخیر تشکیل دولت به مدت یک ماه و سهم خواهی در حکومت دوره انتقالی است که این امر از سوی دیگر گروه ها پذیرفتنی نیست.
در مقابل نمایندگان احزاب آزادی و تغییر تاکید کردند آنان اختیار ندارند در این خصوص مذاکره کنند و علاوه بر این، سهم خواهی از جانب نمایندگان جبهه انقلابی در دولت دوره انتقالی که یک دولت تکنوکرات خواهد بود، قابل قبول نیست.

در این توافق، بر نحوه مدیریت مرحله انتقالی تمرکز  و تأکید شد که نخستین وظیفه دولت مدنی برقراری صلح همه جانبه است و بستر آن با اجرای هرچه سریع تر موارد توافق شده فراهم خواهد شد. همچنین بر سر ساختاری که نیروهای آزادی و تغییر را در دوره انتقالی رهبری می کند، توافق شد اما جبهه انقلابی که از گروه های مسلح در سودان می باشد خواستار سهم سیاسی در دولت دوره انتقالی می باشد و هنوز در این خصوص توافق نشده است.

دولت «عمر البشیر» ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش، سرنگون شد و پس از آن، ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال "عبدالفتاح البرهان" قدرت را در دست گرفت.
اما سرنگونی البشیر، گروه‌های معترض سودانی را راضی نکرد و آنها همچنان خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به غیر نظامیان بودند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha