گزارش های متفاوت از تلاش اروپا برای واردات گاز ترکمنستان

تهران - ایرنا - درحالی که نماینده اتحادیه اروپا در امور آسیای میانه گفته که این اتحادیه مذاکرات با ترکمنستان برای انتقال گاز این کشور آسیای میانه از مسیر دریاچه خزر را ازسر گرفته است، نخست وزیر بلغارستان تاکید کرد احداث خط لوله از مسیر خزر به علت مسائل زیست محیطی مطرح نیست.

به گزارش پایگاه خبری "اروپای نوظهور" (emerging Europe)، "پیتر برایان" این مطلب را در حاشیه اولین همایش "مجمع اقتصادی کاسپین" در منطقه "آوازه" ترکمنستان در گفت وگو با رسانه های روسیه اعلام کرده است.

وی گفت: اتحادیه اروپا در تلاش است تا مذاکرات را درباره مشارکت احتمالی در احداث یک خط لوله گاز از مسیر دریای خزر با جدیت بیشتری دنبال کند. وی در عین حال از ذکر جزئیات بیشتر در این خصوص خودداری کرد.

خط لوله گاز از مسیر دریاچه خزر که اولین بار در سال 1996میلادی پیشنهاد آن مطرح شد قرار است در صورت نهایی شدن، گاز تولیدی ترکمنستان را با عبور از خزر و با اتصال به خط لوله مسیر آذربایجان-گرجستان-ترکیه موسوم به کریدور جنوبی گاز به اروپا منتقل کند. کریدور جنوبی گاز قرار است از سال 2020 عملیاتی شود.

در همین حال، بویکو بوریسوف نخست وزیر بلغارستان به عنوان تنها رهبر اروپایی شرکت کننده در مجمع اقتصادی کاسپین در ترکمنستان، گفت که خط لوله گاز از مسیر دریاچه خزر (ترانس کاسپین) به علت مسائل زیست محیطی جزو گزینه های مطرح نیست.

رسانه های بلغارستان همچنین به نقل از "پیتا آفراموفا" (Petya Avramova) وزیر توسعه منطقه ای این کشور گزارش دادند که بلغارستان در حال انجام مذاکراتی برای خرید گاز ترکمنستان از طریق مبادله (سواپ) گاز با روسیه است.

اولین نشست مجمع اقتصادی کاسپین در این هفته به مناسبت اولین سالگرد امضای کنوانسیون حقوقی دریاچه خزر در کشور ترکمنستان و با هدف رفع موانع همکاری منطقه ای برگزار شد.

جمهوری آذربایجان کنوانسیون حقوقی خزر را به تصویب رسانده اما این کشور همچنان با روسیه و ایران اختلافاتی بر سر منابع نفتی زیربستر دارد. "بهرام حسینوف" معاون اول شرکت نفت "سوکار" آذربایجان گفت: این موضوعی بسیار حساس است. هنوز هیچ گام مشخصی برداشته نشده و برای بحث درباره جزئیات بسیار زود است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =