اعزام نخستین گروه پزشکی حج به مدینه منوره

تهران - ایرنا - مدیر کاروان مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر از اعزام نخستین گروه درمانی و پزشکی حج ۹۸ به مدینه منوره، خبر داد.

محمدرضا عالی بگی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلام این مطلب افزود: هر سال پیش از اعزام گروه حجاج ایرانی به مدینه بعد، تیم‌های عملیاتی، درمانی و پزشکی برای ارائه خدمات درمانی به مدینه منوره اعزام می شوند.
وی ادامه داد: با توجه به تدابیر و هماهنگی‌های انجام شده، کادر درمانی و پزشکی مرکز پزشکی حج و زیارت برای استقرار در درمانگاه های مجموعه کاروان ها قبل از اعزام حجاج ایرانی از مکه مکرمه به مدینه بعد ۲۳ مرداد اعزام شدند.  
مدیر کاروان مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر تصریح کرد : تعداد ۵۰ کادردرمانی و پزشکی برای ارائه خدمات درمانی و پزشکی در مدینه منوره میزبان حجاج ایرانی مدینه بعد خواهند بود تا زائرین حرم رسول الله(ص) با خیال آسوده به زیارت خود در مدینه ادامه دهند.
عالی بگی خاطر نشان کرد: ما آماده پذیرایی از حجاج ایرانی هستیم که در روزهای آینده وارد مدینه منوره می‌شوند؛ خوشبختانه درمانگاههای مرکز پزشکی به صورت شبانه روز در آمادگی کامل به حجاج ایرانی خواهند بود.
امسال از ایران ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر زائر حج تمتع به سرزمین وحی اعزام شدند که به جز دو بیمارستان مکه و مدینه، چهار مجتمع درمانگاهی در مدینه و پنج مجتمع درمانگاهی در مکه پیش بینی شده و ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است. یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه می دهند.

۱۵ پزشک باتجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان‌های مکه و مدینه مستقر هستند.

در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون و ۱۵ درصد مبتلا به دیابت هستند. پنج درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند. 

تعداد زنان حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است. در حج امسال آمار سنی زائران پنج سال افزایش یافته است. جوان‌ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن‌ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است.

میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است. حدود ۸ هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ زائر نیز بالای ۸۰ سال و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =