طرح جامع اربعین با محوریت کرمانشاه تهیه می شود

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه با اشاره به مذاکراتی که با استان‌های غربی صورت گرفته است، گفت: در این زمینه توافق شده که یک طرح جامع اربعین با محوریت استان کرمانشاه تهیه شود تا در صورت کمبود امکانات و بروز مشکل، بتوان در کمترین زمان آن را مرتفع کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهرداد سالاری روز پنج شنبه در جلسه ستاد اربعین حسینی استان کرمانشاه که با حضور مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور و رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین برگزار شد، افزود: زیرساخت های این استان برای تردد زائران اربعین حسینی از استان ایلام بهتر است و حتی در سال های گذشته هم که مرز خسروی باز نبود، بسیاری از زائران از مسیر کرمانشاه به ایلام می رفتند.

او با اشاره به احتمال افزایش بیش از ۲ برابری تردد زائران اربعین از استان کرمانشاه تاکید کرد: زیرساخت های استان هم باید تا بیش از ۲ برابر توسعه پیدا کند.

سالاری با بیان اینکه زائران اربعین می توانند از سه مسیر جاده ای، ریلی و هوایی وارد استان کرمانشاه شوند گفت: فرودگاه کرمانشاه آمادگی لازم را برای پذیرایی از زائران دارد و تعداد حرکت های قطار نیز در ایام اربعین افزایش پیدا می کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه از ایجاد پنج پارکینگ بزرگ برای خودروهای شخصی زائران در شهرستان قصرشیرین خبر داد و گفت: قرار است اداره این پارکینگ ها به بخش خصوصی سپرده شود.

او ایجاد یک مسیر امدادی بین شهر قصرشیرین تا مرز خسروی، ایجاد یک اردوگاه کوچک برای استراحت موقت زائران در پارکینگ ها، نورپردازی و تعبیه سیستم صوتی در طول مسیر، شناسایی نقاط کور راه های مواصلاتی و پوشش آنها، ایجاد چند کارخانه تولید یخ و بسته بندی آب، تهیه مکانی برای ذخیره خودروهای حمل و نقل عمومی در شهر قصرشیرین، افزایش مجتمع های خدماتی، ایجاد هزار چشمه سرویس بهداشتی و حمام و تکمیل و چهار بانده شدن بزرگراه کربلا را از جمله اقدامات انجام شده یا در حال انجام ذکر کرد.

وی روکش اسفالت جاده ها، تکمیل علائم ایمنی و دوربین ها و تجهیز کل مسیر منتهی به مرز به پایش تصویری، رفع نقاط حادثه خیز، تعبیه سایه بان در محوطه مرز خسروی، ساماندهی اقامتگاه های بخش خصوصی، ایجاد اردوگاه اسکان با هزار چادر، تهیه برق اضطراری در پارکینگ ها، برپایی ایستگاه شارژ تلفن و ایستگاه راهنما، ایجاد غرفه هایی برای عرضه خدمات و صنایع دستی استان، احداث فضای سبز در مرز خسروی و رفع مشکلات سیستم فاضلاب را از جمله دیگر اقداماتی دانست که انجام شده یا تا یک ماه آینده اجرایی می شود.

در سال ۹۷ حدود ۲ میلیون زائر از ایران در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند که ۶۱ درصد آنان از مرز مهران، ۲۲ درصد از شلمچه، ۱۳ درصد از چذابه و چهار درصد هم به صورت هوایی وارد عراق شدند.

از این تعداد بیش از ۷۰۰ هزار زائر از مسیر کرمانشاه راهی مرز مهران سپس عراق شدند و حدود ۸۰۰ هزار زائر هم در مسیر بازگشت از کرمانشاه تردد کردند.

انتظار می رود با باز شدن خسروی بسیاری از این زائران از رفتن به مرزهای مهران، چذابه و شلمچه منصرف شوند زیرا کرمانشاه نزدیکترین نقطه به کربلاست و زیرساخت‌های ارتباطی آن (فرودگاه، قطار و بزرگراه کربلا) هم تکمیل است.

خسروی تا بغداد پایتخت عراق ۱۸۷، کربلا ۲۹۳، کاظمین ۲۰۳، سامرا ۲۲۰ و نجف ۳۶۲ کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله مهران، چذابه و شلمچه تا کربلا به ترتیب ۳۰۰، ۴۵۸ و ۵۵۲ کیلومتر است.

آئین معنوی راهپیمایی اربعین حسینی امسال از اواسط مهر ماه آغاز و در روز ۲۸ مهر (اربعین) به اوج می رسد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۱۴ شهرستان، ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.

۷۴۴۴/۳۰۳۳

اخبار مرتبط