دولت انگلیس، تصمیمات خود را با امریکا گره نزند

پکن- ایرنا- «چاینا دیلی» روزنامه انگلیسی زبان چین در بررسی تاثیر آمریکا بر روابط ایران و بریتانیا، به «بوریس جانسون» نخست وزیر جدید انگلستان هشدار داد و نوشت همراه شدن با آمریکا در خصوص مخالفت با برجام برای هیچ طرفی سازنده نیست و لندن نباید تصمیمات خود را به واشنگتن گره بزند.

چاینا دیلی روز پنجشنبه در گزارش خود با اشاره به این که جانسون برای برون رفت از بحرانی که واشنگتن در روابط با ایران ایجاد کرده است، کاری دشوار در پیش دارد؛ نوشت : موضوع برگزیت نیز در این شرایط بحرانی بر حساسیت ها افزوده است زیرا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند چرخشی در مواضع این کشور در مورد برجام بوجود آورد.

این روزنامه در بررسی موضاع و موقعیت دولت جدید لندن به شرح زیر نوشت:روابط ایران و انگلستان در ۴۰ سال گذشته پرفراز و نشیب بوده اما انگلیس همیشه در این دوران در ارتباط با ایران پیرو سیاست های اروپا بوده است.

پایبندی لندن به توافق هسته ای از اهمیت زیادی برخوردار است و بسیاری از کشورهای دیگر از جمله خود ایران خواستار آن هستند که انگلستان بدون توجه به فشارهای آمریکا به برجام پایبند باشد.

اگر انگلستان بعد از برگزیت به دنبال بیرون رفتن از برجام باشددر واقع برجام به پایان راه می رسد و این حرکت می تواند شرایط پر مخاطره منطقه ای را تشدید کند.

نخست وزیر جدید انگلستان باید تصمیمات دقیقی در این شرایط بگیرد و  همراه شدن با آمریکا درخصوص مخالفت با برجام برای هیچ طرفی سازنده نیست.

چاینا دیلی نوشت که انگلستان البته در مورد توافق هسته ای تا کنون با سیاست های اروپا و کشورهای دیگر نظیر آلمان و فرانسه همراه بوده و به توافق پایبندی نشان داده است.

ماموریت جانسون دشوار و مساله برگزیت و توافق هسته ای از حساسیت بالایی برخوردار است، انگلستان باید بدرستی درباره این مسائل تصمیم گیری کند.

خروج انگلستان از برجام و تصمیم گیری در این باره به هیچ وجه ساده نخواهد بود زیرا بی تردید حزب کارگر و شرکت های انگلیسی با این امر مخالفت خواهند کرد و هنوز برخی از شرکت های انگلستان در حال تجارت با ایران هستند.

چاینا دیلی در پایان نوشت: لندن ماموریت حساسی دارد، باید مراقب تصمیم گیری هایش باشد و اشتباه راهبردی مرتکب نشود و تصمیم گیری هایش را به آمریکا مرتبط نکند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =