رئیس پلیس راه: مرز خسروی برای تردد زائران اربعین مناسب تر است

کرمانشاه- ایرنا- رئیس پلیس راه کشور گفت: زائران اربعین حسینی برای رسیدن به مرز خسروی مسیر کمتری را طی می کنند و زیرساخت های ارتباطی این مسیر هم حدود ۹۰ درصد بهتر از مرز مهران است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار سیدتیمور حسینی روز پنج شنبه در جلسه ستاد اربعین حسینی استان کرمانشاه افزود: با توجه به اینکه مراجعه مردم به مرز مهران محدود به روزهای اربعین حسینی است، بخش خصوصی به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی رغبتی برای سرمایه گذاری و خدمت رسانی به زائران در این مرز ندارد.

او در عین حال گفت: اگر از ظرفیت های مرز خسروی به صورت شایسته استفاده شود، بخش خصوصی تمایل دارد بسیاری از خدمات و زیرساخت های آن را ایجاد کند بنابراین با توجه به مطلوب بودن مرز خسروی نسبت به مرز مهران، لازم است مسئولان استان کرمانشاه برای جذب زائران اربعین و ایجاد رونق اقتصادی در این استان تدابیر لازم را در نظر بگیرند.

به گفته سردار حسینی، مهمترین دغدغه های مورد نظر پلیس در مسیرهای منتهی به مرز خسروی در نظر گرفته شده است اما در صورت بازگشایی خسروی و با توجه به تجربه اولین میزبانی در استان کرمانشاه، تردد تعداد بالای اتوبوس ها خودش می تواند یک دغدغه باشد زیرا کوچکترین ایرادی در حرکت و مانور آنها کل مسیر تردد را دچار مشکل کند.

او با بیان اینکه لازم است دست کم ۱۰ دستگاه جرثقیل برای استفاده در زمان حادثه در اختیار پلیس راه قرار گیرد، پیشنهاد داد که از اتوبوس هایی استفاده شود که بتوان مقصد آنها را کنترل و تعیین کرد.

رئیس پلیس راه کشور در ادامه عنوان کرد: اعزام بیش از اندازه خودروها و ماشین آلات توسط نهادهای مختلف نیز ممکن است سبب مشکل شود بنابراین لازم است تامین وسایل نقلیه عمومی بر مبنای نیاز و برآورد صحیح باشد.

در سال ۹۷ حدود ۲ میلیون زائر از ایران در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند که ۶۱ درصد آنان از مرز مهران، ۲۲ درصد از شلمچه، ۱۳ درصد از چذابه و چهار درصد هم به صورت هوایی وارد عراق شدند.

از این تعداد بیش از ۷۰۰ هزار زائر از مسیر کرمانشاه راهی مرز مهران سپس عراق شدند و حدود ۸۰۰ هزار زائر هم در مسیر بازگشت از کرمانشاه تردد کردند.

انتظار می رود با باز شدن خسروی بسیاری از این زائران از رفتن به مرزهای مهران، چذابه و شلمچه منصرف شوند زیرا کرمانشاه نزدیکترین نقطه به کربلاست و زیرساخت‌های ارتباطی آن (فرودگاه، قطار و بزرگراه کربلا) هم تکمیل است.

خسروی تا بغداد پایتخت عراق ۱۸۷، کربلا ۲۹۳، کاظمین ۲۰۳، سامرا ۲۲۰ و نجف ۳۶۲ کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله مهران، چذابه و شلمچه تا کربلا به ترتیب ۳۰۰، ۴۵۸ و ۵۵۲ کیلومتر است.

آئین معنوی راهپیمایی اربعین حسینی امسال از اواسط مهر ماه آغاز و در روز ۲۸ مهر (اربعین) به اوج می رسد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۱۴ شهرستان، ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.

۷۴۴۴/۳۰۳۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =