اربعین حسینی نباید دولتی شود

کرمانشاه- ایرنا- رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر ضرورت مردم‌ محور بودن همایش پیاده‌روی اربعین حسینی گفت: قرار نیست این مراسم معنوی، دولتی شود بلکه دولت باید زیرساخت‌های آن و زمینه ارائه خدمت‌رسانی مناسب را مهیا کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی جمالی نژاد روز پنج شنبه در جلسه ستاد اربعین حسینی استان کرمانشاه افزود: قدمت بالای مرز خسروی، دارا بودن زیرساخت های مناسب و راه های مواصلاتی مطلوب و وجود شهرهای متعدد با فاصله مناسب در مسیر رسیدن به این مرز از از دلایلی است که اهمیت بازگشایی مرز خسروی را بالا برده است.

او گفت: با توجه به حذف روادید برای زائران ایرانی اربعین، امسال شاهد جمعیت بیشتر زائران خواهیم بود که لازم است مسئولان استان تدبیر لازم را برای خدمت رسانی به آنها انجام دهند.

جمالی نژاد از مسئولان استان کرمانشاه خواست که حضور استان های معین و شهرداری تهران را برای خدمت رسانی مناسب به زائران اربعین پیگیری کنند و وزارت کشور هم در این زمینه اقدامات لازم را انجام می دهد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه زیرساخت های ایجاد شده برای اربعین حسینی نباید موقتی باشد، گفت: توقف گاه‌ها، موکب ها، امکانات بهداشتی و... باید دائمی باشد و از آنها بیشترین بهره برداری صورت گیرد.

مهمترین دغدغه؛ اسکان و تغذیه زائران

جمالی نژاد در ادامه بر اهمیت تامین کافی سرویس های بهداشتی، ایجاد توقف گاه‌های مناسب در مسیرهای منتهی به مرز خسروی برای استراحت زائران، ایمن‌سازی راه‌ها، محصور کردن پارکینگ ها و شماره گذاری جای پارک، تقویت زیرساخت های شهر قصرشیرین، تامین روشنایی و آب شرب لازم و ارائه خدمات مطلوب بین راهی تاکید کرد و خواستار توجه مدیران استان کرمانشاه به این نکات شد.

او در عین حال مهمترین دغدغه برای زائران اربعین در مرز خسروی را اسکان و تغذیه آنها دانست و گفت: وزارت کشور ۱۲۵ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت های اربعین اختصاص داده که بخشی از آن تخصیص یافته و پرداخت مابقی در دستور کار است.

رئیس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین همچنین تاکید کرد که رعایت ارزش‌های مورد احترام مردم و دولت عراق توسط همه زائران بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

در سال ۹۷ حدود ۲ میلیون زائر از ایران در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند که ۶۱ درصد آنان از مرز مهران، ۲۲ درصد از شلمچه، ۱۳ درصد از چذابه و چهار درصد هم به صورت هوایی وارد عراق شدند.

از این تعداد بیش از ۷۰۰ هزار زائر از مسیر کرمانشاه راهی مرز مهران سپس عراق شدند و حدود ۸۰۰ هزار زائر هم در مسیر بازگشت از کرمانشاه تردد کردند.

انتظار می رود با باز شدن خسروی بسیاری از این زائران از رفتن به مرزهای مهران، چذابه و شلمچه منصرف شوند زیرا کرمانشاه نزدیکترین نقطه به کربلاست و زیرساخت‌های ارتباطی آن (فرودگاه، قطار و بزرگراه کربلا) هم تکمیل است.

خسروی تا بغداد پایتخت عراق ۱۸۷، کربلا ۲۹۳، کاظمین ۲۰۳، سامرا ۲۲۰ و نجف ۳۶۲ کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله مهران، چذابه و شلمچه تا کربلا به ترتیب ۳۰۰، ۴۵۸ و ۵۵۲ کیلومتر است.

آئین معنوی راهپیمایی اربعین حسینی امسال از اواسط مهر ماه آغاز و در روز ۲۸ مهر (اربعین) به اوج می رسد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۱۴ شهرستان، ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.

۷۴۴۴/۳۰۳۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =