تشدید نظارت بر سموم، راهکاری برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی

قزوین - ایرنا - نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی گفت: تشدید نظارت بر میزان سموم محصولات کشاورزی و توجه به استانداردهای جهانی در این حوزه، رشد صادرات این دسته از محصولات را در پی خواهد داشت.

سیده حمیده زرآبادی روز پنجشنبه در نشست بررسی مسایل و مشکلات حوزه صادرات که در اتاق بازرگانی برگزار شد با تاکید بر اهمیت امنیت غذایی گفت: علاوه بر صادرات نظارت بر این حوزه بسیار مهم است چرا که با سلامت شهروندان و جامعه در ارتباط است.
زرآبادی تصریح کرد: نباید فراموش کرد صادرات محصولات باغی و  کشاورزی  به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش های صادرات کالاهای غیرنفتی در پایداری اقتصاد کشور تاثیر بسزایی دارد.
وی اظهار داشت: تولید محصول سالم می تواند سلامت شهروندان را ارتقا داده و بازارهای صادراتی جدیدی را برای ما به ارمغان بیاورد.
زرآبادی خاطر نشان کرد: امروز برای تأمین امنیت غذایی و افزایش تولیدات کشاورزی تمامی کشورهای جهان ناچارند از سموم شیمیایی استفاده کنند و حتی پیشرفته‌ترین کشورهای جهان نیز نمی‌توانند ادعا داشته باشند که از مصرف سموم شیمیایی در حفظ تولیدات کشاورزی خود بی بهره اند اما باید استانداردها را در این فرایند مورد توجه قرار داد.
رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستگاه های نظارتی باید به شکل جدی برای ارتقای سلامت غذایی مردم وارد عمل شوند،تاکید کرد: ارتقای سلامت غذایی نیازمند فرهنگ سازی برای تبدیل آن به مطالبه عمومی است و سلامت غذا و امنیت و تولید آن باید به یک میزان مورد توجه قرار گیرند. 
نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بحث سلامت  و امنیت غذایی  از سیاست های حاکمیتی است و جهاد کشاورزی موظف است در خصوص نحوه توزیع و استفاده سموم برنامه ریزی بهتری داشته باشد.
وی افزود: این سازمان باید یک فهرست از میزان سموم مورد نیاز و فروشگاه های مورد تایید برای در اختیار قرار دادن سموم به کشاورزان و باغذاران تهیه کند تا با توجه به نوع محصول و به میزان لازم سموم کشاورزی در اختیار آنان قرار گیرد.
7389*3013

سرخط اخبار استان‌ها