جشن برکت خرمن آئین کهن کُردها در ستایش پروردگار

کرمانشاه - ایرنا- کشاورزان منطقه ماهیدشت به شکرانه یک سال زراعی پر برکت روز پنجشنبه در روستای "قمشه سیدیعقوب" گردهم آمدند و در مراسمی با حضور مسئولان سالی پرخیر و برکت را جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ حال و هوای این روستا امروز مملو  از شادی و نشاط بود، مردان و زنان با لباس هایی زیبای کُردی برای حضور در مراسم آمده بودند و صدای ساز و دهل از دور دست ها شنیده می شود.

خرمن کشاورزان این منطقه بیشتر گندم، نخود، ذرت و جو است و امسال به دلیل بارش های مناسب فصل بهار، سالی پر برکت برای کشاورزان بوده است. 

بخشدار ماهیدشت به عنوان میزبان در ابتدای مراسم بالای سن رفت و پس از خوشامدگویی به همه، اعلام کرد این دومین جشن خرمن در این روستا است و تلاش می کنیم هر سال این جشن را برگزار کنیم.

حیدریان بخشدار ماهیدشت

رضا حیدریان با اشاره به ۷۱ هزار هکتار زمین کشاورزی بخش ماهیدشت به برداشت ۵۵ هزار تن گندم و تحویل آن به سیلوها اشاره کرد و افزود: ماهیدشت با دشت های وسیع و حاصلخیز یکی از قطب کشاورزی شهرستان کرمانشاه است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه نیز از این شهرستان به عنوان یکی از قطب های کشاورزی کشور یاد کرد و گفت: این شهرستان ۳۱۱ هزار هکتار اراضی زراعی دارد که ۶۶ هزار و ۴۵۲ هکتار آن آبی است. 

شهرام آشتاب با بیان اینکه شهرستان کرمانشاه ۳۴ درصد اراضی کشاورزی و باغی استان را در خود جای داده است، افزود: ۱۰۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان زیر سطح کشت گندم است.

شهرام آشتاب رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه

او به تهیه و تدوین سند توسعه کشاورزی شهرستان اشاره کرد و از کشاورزان مننطقه خواست براساس این سند عمل کنند و با کارشناسان جهاد کشاورزی همکاری کنند.

در این مراسم غرفه غذاهای محلی نیز توسط جمعی از بانوان روستا دایر شده بود و با آش دوغ از مهمانان و حاضران در مراسم پذیرایی کردند. 

برگزاری مسابقه طناب کشی، اجرای آئین سنتی "هوره" و برگزاری آئین سنتی جشن خرمن توسط دختران روستا با لباس زیبای کُردی از دیگر بخش های این برنامه بود.

اجرای آئین هله پرکی کُردی

در ادامه این مراسم آئین "هله پرکی" توسط یکی از گروه های محلی به همراه ساز و دهل اجرا شد و یکی از شعرای منطقه در وصف کشاورزی اشعاری قرائت کرد.

دختران روستای "قمشه" با در دست داشتن خوشه های طلایی گندم چند بار دور محوطه مراسم را دور زدند و به برکت سالی پرخیر به خوشحالی پرداختند.  

رونمایی از محصولات کشاورزی منطقه و تجلیل از کشاورزان نمونه پایان بخش مراسم امروز جشن خرمن در روستای قمشه سیدیعقوب بخش ماهیدشت بود.

رونمایی از محصولات کشاورزی منطقه ماهیدشت با حضور مسئولان

بخش ماهیدشت با بیش از ۲۳ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.

استان کرمانشاه ۹۹۵ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، باغی و دامی در این استان تولید می شود.

۳۰۳۳/۸۰۶۶

گزارش از فرزاد نویدی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =