برای جابجایی زائران اربعین در قصرشیرین به ۳۰۰ دستگاه اتوبوس نیاز است

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه با بیان اینکه امسال تردد زائران اربعین حسینی از این استان به ۲ برابر سال گذشته خواهد رسید، از وزارت کشور خواست اقدام های لازم را برای حمایت استان‌های معین و شهرداری تهران و نیز تامین ۳۰۰ دستگاه اتوبوس با هدف خدمت رسانی به زائران انجام دهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در جلسه ستاد اربعین حسینی استان کرمانشاه که با حضور مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور و رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین برگزار شد، افزود:  شواهد و قرائن نشان می دهد که مرز خسروی در آستانه بازگشایی است اما تا زمانی که دولت عراق به صورت رسمی این موضوع را اعلام نکند، نمی توان آن را قطعی دانست.

او در عین حال افزود: با توجه به لغو روادید بین ۲ ایران و عراق و احتمال افزایش ۲ برابری تردد زائران از استان کرمانشاه، بازگشایی مرز خسروی برای اربعین امسال یک ضرورت است.

بازوند همچنین از وزارت کشور درخواست کرد که دستورات لازم را برای پای کار آمدن استان‌های معین کرمانشاه و یکی از مناطق شهرداری تهران با هدف خدمت رسانی به زائران اربعین صادر کند.

او با بیان اینکه پارکینگ های زیادی برای توقف خودروهای زائران احداث و تکمیل شده است، گفت: برای انتقال زائران در مسیر حدود ۱۰ کیلومتری شهر قصرشیرین تا مرز خسروی به ۳۰۰ دستگاه اتوبوس نیاز است که تقاضا داریم با پیگیری وزارت کشور تامین شود؛ همچنین از مرز تا شهر خانقین نیز باید تعدادی اتوبوس در کشور عراق تامین شود.

در سال ۹۷ حدود ۲ میلیون زائر از ایران در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند که ۶۱ درصد آنان از مرز مهران، ۲۲ درصد از شلمچه، ۱۳ درصد از چذابه و چهار درصد هم به صورت هوایی وارد عراق شدند.

از این تعداد بیش از ۷۰۰ هزار زائر از مسیر کرمانشاه راهی مرز مهران سپس عراق شدند و حدود ۸۰۰ هزار زائر هم در مسیر بازگشت از کرمانشاه تردد کردند.

انتظار می رود با باز شدن خسروی بسیاری از این زائران از رفتن به مرزهای مهران، چذابه و شلمچه منصرف شوند زیرا کرمانشاه نزدیکترین نقطه به کربلاست و زیرساخت‌های ارتباطی آن (فرودگاه، قطار و بزرگراه کربلا) هم تکمیل است.

خسروی تا بغداد پایتخت عراق ۱۸۷، کربلا ۲۹۳، کاظمین ۲۰۳، سامرا ۲۲۰ و نجف ۳۶۲ کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله مهران، چذابه و شلمچه تا کربلا به ترتیب ۳۰۰، ۴۵۸ و ۵۵۲ کیلومتر است.

آئین معنوی راهپیمایی اربعین حسینی امسال از اواسط مهر ماه آغاز و در روز ۲۸ مهر (اربعین) به اوج می رسد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۱۴ شهرستان، ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.

۷۴۴۴/۸۰۶۶

اخبار مرتبط