۱۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۱
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83438382
۰ نفر

برچسب‌ها

انجمن دوستی چین آماده توسعه روابط با ایران است

پکن- ایرنا- معاون انجمن دوستی خلق چین با کشورهای خارجی، سطح روابط ایران و چین و همکاری های این انجمن با ایران را بسیار مناسب و رو به رشد توصیف کرد و گفت: این انجمن آماده توسعه روابط با ایران است.

«لین یی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا خاطر نشان کرد هرگز فشارها و تحریم های آمریکا ذره ای تاثیر منفی بر مناسبات انجمن های دوستی دو کشور نداشته است و طرفین همچنان در حال گسترش همکاری ها هستند.

وی تاکید کرد اصولا بخش های تجاری میان کشورها در جریان فشارهای اقتصادی و یا تحریم ها دچار خسارت می شوند اما چین روابط نزدیکی با ایران دارد و تلاش این است که چالش ها برطرف شود.

این مقام چینی به همکاری های انجمن های دوستی ایران و چین اشاره کرد و گفت: ما با ایران در زمینه مسایل مربوط به نوجوانان و جوانان، امور فرهنگی و گردشگری و عرصه های مشابه، همکاری بسیار نزدیک و خوبی داریم.

معاون انجمن دوستی چین با کشورهای خارج تصریح کرد طرف چینی در بیش از یک دهه گذشته توانسته است روابط خوبی با ایران برقرار کند و اکنون نیز دو کشور راه های دیگری نیز برای گسترش روابط را دنبال می کنند.

او گفت که برای مثال از یک سال قبل به این طرف سطح روابط انجمن های دوستی ایران و چین بالاتر رفته و این یک خبر مسرت بخش برای انجمن های دوستی دو کشور و مردم چین و ایران محسوب می شود.

لین اظهار کرد بعد از دیدار «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین از ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی که در آن سفر بیانیه مشترک دو طرف مربوط به ایجاد روابط همکاری راهبردی همه جانبه منتشر و تفاهم نامه درباره ساخت کمربند اقتصادی جاده ابریشم و راه دریایی ابریشم در قرن ۲۱ امضا شد، توسعه روابط دو کشور وارد مرحله جدیدی شده است.

وی گفت: چین و ایران جزو کشورهایی با تاریخ دیرینه و فرهنگ درخشان هستند جاده ابریشم از زمان قدیم این دو ملت را به هم پیوند داده است این دو تمدن بزرگ نیز از طریق جاده ابریشم و راه دریایی ابریشم هزاران کیلومتری به همدیگر دسترسی داشته و با یکدیگر تعامل برقرار کرده و برای ایجاد ارتباطات دوستانه میان همه ملت های مسیر جاده ابریشم نیز کمک کرده اند.

معاون انجمن دوستی خلق چین با کشورهای خارجی اظهار کرد: با گسترش روابط دو جانبه، مردم دو کشور نیز به افزایش ارتباطات فرهنگی و ایجاد آشنایی متقابل، انتظار و نیاز پیدا کرده اند این نوع ارتباطات مردمی نیز یکی از پایه های روابط دو کشور و جزو محرک های پیشرفت این روابط به شمار می آید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =