یک هزار و ۱۲۴ روستای کشور تا پایان امسال آبرسانی می‌شود 

بیرجند - ایرنا - وزیر نیرو گفت: تا پایان امسال عملیات آبرسانی به یک هزار و ۱۲۴ روستای کشور در ۲۸ استان تکمیل و بهره‌برداری می‌شود که ۷۰۰ هزار نفر از آن بهره‌مند می‌شوند.‌

رضا اردکانیان روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از طرح آبرسانی همزمان به ۲۰ روستای خراسان جنوبی در روستای محمودآباد شهرستان بیرجند افزود: در حالی که سخت‌ترین، پیچیده‌ترین و بی‌رحم ترین تحریم‌ها به مردم کشور تحمیل شده نه تنها توفیقی در پروژه ها کم نشده  بلکه با سرعت بیشتر ادامه می دهیم. 

وی بیان کرد: از نیمه سال ۹۲ تاکنون هر هفته ۳۰ روستا آبرسانی شده است و بالغ بر ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از آب سالم و پایدار بهره‌مند شدند. 

وزیر نیرو گفت: سال آینده یک هزار و ۵۰۰ روستای دیگر در دستور کار آبرسانی قرار می‌گیرد و عدد جمعیت برخوردار تا پایان دولت دوازدهم به ۱۰ میلیون نفر می‌رسد. 

وی با اشاره به برنامه وزارت نیرو در راه‌اندازی تصفیه خانه‌ها افزود: از امروز تا پایان سال هر هفته یک تصفیه خانه فاضلاب افتتاح می‌شود. 

اردکانیان به وضعیت تصفیه‌ خانه‌های کشور پیش از انقلاب اشاره و اظهار داشت: آن زمان علیرغم سرمایه نفتی، جمعیت کمتر و وضعیت مشابه در برخورداری از امکانات طبیعی و دسترسی فرامرزی فقط چهار تصفیه خانه در کل کشور وجود داشت اما الان بیش از ۲۲۰ تصفیه خانه در حال بهره برداری است. 

وی گفت: یکی از برنامه‌های وزارت نیرو  این است که هر دو هفته یک تصفیه خانه آب، پروژه های آبرسانی، نمک زدایی از آب دریا، تولید برق و... را راه‌اندازی کند. 

وزیر نیرو اظهار داشت: وزارت نیرو در استان خراسان جنوبی در مجموع حوزه برق، آب و فاضلاب در بخش‌های مختلف یک هزار و ۳۶۰ پروژه را در دست اجرا دارد.‌

وی گفت: یکی از این پروژه‌ها نیروگاه زغال‌سنگ سوز طبس است که امروز از آن بازدید شد و در مجموع برای این پروژه‌ها هشت هزار میلیارد تومان پروژه در ارتباط با وزارت نیرو در دست اجرا است. 
وزیر نیرو عنوان کرد: این پروژه‌ها در مجموع  ۴۰ درصد پیشرفت دارند و امکانات و وسعت داده می شود که با سرعت بیشتر پیش برود.

وی با تاکید بر اینکه استان‌های مرزی ویترین کشور هستند افزود: باید با توجه و حمایت لازم به دنبال فعالیت‌های بیشتر باشیم تا به توسعه استان‌های مرزی برسیم. 

اردکانیان گفت: وزارت نیرو به جد مساله تامین و توزیع آب شرب خراسان جنوبی را با اولویت مساله روستاها علیرغم همه تنگاهای مالی با پشتیبانی مقام معظم رهبری دنبال می کند. 

وی با اشاره به افتتاح همزمان ۲۰ پروژه آبرسانی در روستاهای استان خراسان جنوبی اظهار داشت: این پروژه‌ها در هفت شهرستان برای بهره‌مندی سه هزار و ۷۰۰ نفر امروز افتتاح می‌شود و  امیدواریم سایر روستاها نیز به این شبکه وصل شوند و در جشن آغاز بهره برداری از این شبکه‌ها شرکت کنیم.

وزیر نیرو گفت: سفر استانی به خراسان جنوبی اگرچه با تاخیر بوده اما  توفیقی است که نصیب شد و در این مراسم افتتاح یکی از بهترین مکان‌ها انتخاب شده که می تواند خاطره‌انگیز باشد.‌

وزیر نیرو امروز (پنجشنبه) برای افتتاح و آغاز عملیات اجرایی چند طرح آب و برق خراسان جنوبی وارد این استان در شهرستان طبس شد.

رضا اردکانیان بدو ورود به فرودگاه طبس مورد استقبال استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه طبس، مسئولان استان و شهرستان قرار گرفت.

بازدید از نیروگاه زغال‌سوز در حال ساخت همزمان با آغاز عملیات اجرایی طرح آبرسانی از برنامه‌های سفر اردکانیان به این شهرستان بود.

وزیر نیرو در ادامه سفر یک روزه به خراسان جنوبی از طرح‌های آب و برق این استان در شهرستان‌های بیرجند و سربیشه نیز بازدید و چند طرح را افتتاح و کلنگ‌زنی می‌کند.

دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و شرکت در نشست جمع‌بندی با حضور مسئولان و مدیران صنعت آب و برق استان از دیگر برنامه‌های وزیر نیرو در این سفر است.

۹۸۹۳*۳۰۲۸ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =