قطار شهری کرمانشاه با ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری می رسد

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: برای آنکه مرحله نخست قطار شهری کرمانشاه در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد، ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است که امروز معاون وزیر کشور با ۳۲۰ میلیارد تومان اعتبار آن از محل فروش اوراق مشارکت موافقت کردکه هفته آینده باید مجوز آن صادر شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در جلسه کمیسیون ایمنی جاده های استان که با حضور معاون وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری و رییس پلیس راه های کشور در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: دولت برای پروژه قطار شهری کرمانشاه بیش از ۵۰ درصد تعهد خود هزینه کرده، امیدواریم شهرداری نیز در این پروژه مشارکت جدی تری از خود نشان دهد و مرحله نخست آن در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد که در توسعه کرمانشاه کمک شایانی خواهد کرد.

وی در ادامه وضعیت حمل و نقل راه های استان کرمانشاه را نسبت به سایر استانهای همجوار مطلوب تر دانست اما تاکید کرد که راه ها نیاز به اصلاح، تعمیر و روکش دارند.

بازوند در ادامه با اشاره به ۴۷۰ نفر تلفات جاده ای کرمانشاه در سال گذشته گفت: با وجود اینکه در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، تلفات بین شهری هشت درصد و درون شهری ۱۸ درصد کاهش یافته اما باید در راستای کاهش تلفات تصادفات بیشتر کار کنیم و این آمار تلفات هزینه هنگفتی به کشور وارد می کند.

او با بیان اینکه وقتی سرپرست یک خانواده در تصادف از بین می رود هزینه های اجتماعی، روانی و اقتصادی بر جامعه و کشور تحمیل می کند، گفت: باید با تصمیمات کارشناسی دقیق به سمت کاهش تلفات جاده ای برویم و نباید کار را به زیرساخت های فیزیکی مانند خودرو و جاده محدود کنیم بلکه باید انجام کارهای فرهنگی، تبلیغاتی را همسو با کارهای فیزیکی در دستور کار قرار گیرد.

بازوند در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: کرمانشاه با داشتن پنج مرز رسمی و چند بازارچه مرزی روزانه نزدیک سه هزار و ۵۰۰ کامیون و تریلر از جاده های استان عبور و مرور می کنند و به استان های همجوار ۶۰ درصد خدمات می دهد، پس باید در راستای تجهیز جاده های آن عنایت ویژه ای شود.

استاندار کرمانشاه ابراز امیدواری کرد که ابلاغیه بازگشایی مرز رسمی خسروی از سوی عراق رسما اعلام شود و گفت: بسیار خوشبین هستیم امسال مرز خسروی از سوی عراقی ها برای عبور کاروان های اربعین باز اعلام شود.

بازوند با بیان اینکه ۷۰ درصد زائران اربعین در سال های گذشته از جاده های کرمانشاه عبور کرده اند، گفت: با توجه به اینکه در مراسم اربعین بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار زائر از جاده های استان استفاده می کنند باید در راستای کاهش تلفات جاده ای این مراسم و ایمنی زائران باید تجهیز و مرمت جاده های اصلی کرمانشاه در دستور کار قرار گیرد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۱۴ شهرستان، ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا دارد.
هشت هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی در استان کرمانشاه وجود دارد.

۳۲۰۹/۸۰۶۶