۲۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۵
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83438320
۰ نفر

برچسب‌ها

دولت مستعفی یمن، امارات را به کودتا علیه خود متهم کرد

تهران-ایرنا- دولت مستعفی یمن به ریاست "عبدالربه منصور هادی" در عدن جنوب این کشور امارات و نیروهای وابسته به آن موسوم به شورای انتقالی جنوب را به کودتا علیه خود متهم کرد.

به گزارش روزنامه القدس العربی، وزارت خارجه دولت مستعفی همچنین در بیانیه خود، امارات را مسئول درگیری های اخیر در عدن میان نیروهای جدایی طلب (حزام الامنی ) و نیروهای وابسته به دولت مستعفی دانست که در روزهای گذشته شهر عدن را اشغال کرده اند.

دولت مستعفی در بیانیه روز پنجشنبه خود از امارات خواست تا حمایت نظامی از نیروهای جدایی طلب را متوقف کند و درعین حال از حملات ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان که به کمک متحد خود در جنوب یمن شتافته و توانسته نیروهای وابسته به امارات را عقب براند حمایت کرد.

طبق این گزارش، عدن امروز شاهد برگزاری جشن فراگیر با فراخوان "شورای انتقالی جنوب" به طرفداران خود موسوم به جشن "میلیونی پیروزی و ثبات" در واکنش به عملیات نظامی این نیروها در عدن است.

این درحالی است که  روز سه شنبه "محمد بن زاید" ولیعهد ابوظبی با "سلمان بن عبدالعزیز" شاه سعودی در حضور محمد بن سلمان ولیعهد وی برای عادی جلوه دادن وضعیت میان این دو متحد اصلی در ائتلاف عربی ضد یمن دیدار کردند.

درگیری های شدید میان نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن که یک گروه جدایی طلب و خواستار تشکیل کشوری به نام یمن جنوبی است با نیروهای رئیس جمهوری فراری این کشور که پس از اشغال عدن توسط نیروهای سعودی و اماراتی دولت خود را در این شهر مستقر کرد، از چهارشنبه هفته گذشته آغاز شد.

نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات قرار دارند، موفق شدند ابتدا مناطق نظامی، پادگان ها و مراکز حیاتی شهر عدن و پس از آن با محاصره قصر ریاست جمهوری این قصر را که در واقع مرکز حکومت منصور هادی به شمار می آید، تحت کنترل در آورند.

در پی این حوادث که یکی از مرگبارترین درگیری های در عدن بود، وزارت خارجه دولت فراری هادی با صدور بیانیه ای شورای انتقالی جنوب را گروهی جدایی طلب و کودتاچی خواند که در تلاش است تا دولت مستقر در عدن را سرنگون کند.

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان روز یکشنبه ۲۰ مرداد ماه (۱۱ اوت) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد حملاتی هوایی علیه جدایی طلبان جنوب یمن انجام داده است.

عربستان و امارات با تشکیل ائتلافی از سال۱۳۹۴ به یمن که فقیرترین کشور عربی است حمله نظامی کرده و تاکنون بیش از صد هزار نفر از غیرنظامیان یمنی را به قتل رسانده اند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha