افزایش هفت برابری شرکت‌کنندگان جشنواره کتابخوانی رضوی در اردبیل

اردبیل _ ایرنا _ دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان اردبیل گفت: تعداد شرکت‌کنندگان در جشنواره امسال رضوی در مقایسه با سال قبل هفت برابر افزایش داشته است.

به گزارش ایرنا ،اکرم علی‌پور روز پنجشنبه در آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی منطقه جنوب استان اردبیل در خلخال افزود: در جشنواره امسال رضوی ۲۱ هزار نفر از مناطق مختلف این استان شرکت کرده بودند که از این تعداد ۱۶۰ نفر به عنوان نفرات برتر انتخاب شده‌اند.

او بیان کرد: شرکت‌کنندگان در این جشنواره در ۲ بخش آنلاین  و مکتوب و در سه رده سنی کودک ، نوجوان و بزرگسالان و در مدت ۲ ماه برگزاری آن ۱۲ منبع کتاب معرفی شده را مطالعه کردند.

به گفته وی ، رشد قابل توجه شرکت‌کنندگان در این جشنواره  موجب ارتقای رتبه کتابخوانی و مطالعه کتاب استان در کشور شده است.

فریدون بابایی ، فرماندار خلخال نیز در این آیین با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم گفت: فرهنگ استفاده از کتاب و مطالعه آن به عنوان مهم‌ترین ابزار حفظ فرهنگ بومی و سنتی مناطق باید مورد توجه جدی مسئولان امر قرار بگیرد.

وی افزود: در کنار ایجاد زیرساخت‌های لازم از سوی دولت از جمله احداث کتابخانه‌های جدید ،تخصیص اعتبار برای تعمیر ،تجهیز و نگهداری کتابخانه‌ها، انتظار از خانواده‌ها و نظام آموزشی تلاش برای ترویج فرهنگ مطالعه کتاب در بین فرزندان و دانش‌آموزان است.

رئیس انجمن کتابخانه‌های خلخال هم گفت: حفظ فرهنگ ارزشمند مطالعه کتاب و عبور از طوفان ایجاد شده توسط رسانه‌های شنیداری، دیداری  و همچنین فضای مجازی نیازمند برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی برای آشتی مردم با کتاب است.

حسین بصیر ، مدیر کتابخانه‌های عمومی خلخال نیز گفت: در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی  منطقه جنوب استان اردبیل بیش از چهار هزار و ۵۰۰ نفر از شهرستان‌های  خلخال و کوثر شرکت کردند که امروز از ۱۱ برگزیده این جشنواره از شهرستان کوثر و ۱۹ برگزیده خلخال بهمراه چهار نفر از کتابداران نمونه و دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره تجلیل شد.

او اظهار داشت: هم‌اکنون هشت کتابخانه نهادی و یک کتابخانه مشارکتی در خلخال و همچنین چهار کتابخانه نهادی در کوثر با مجموع  هفت هزار و ۶۰۰ عضو فعالیت دارند که پنچ هزار و ۴۰۰ نفر آن مربوط به این شهرستان و ۲ هزار و ۲۰۰ نفر نیز به کتابخانه‌های کوثر اختصاص دارد.

وی افزود: مجموع منابع کتاب خلخال ۱۲۸ هزار عنوان و کوثر نیز ۴۵ هزار عنوان کتاب است و آمار مراجعه به کتابخانه‌های ۲ شهرستان نیز بطور میانگین روزانه در خلخال ۴۰۰ نفر و در کوثر ۲۰۰ نفر است.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

۷۱۱۹/۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =