۲۴ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83438258
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نخست وزیر پاکستان نسبت به پیامدهای جدی بحران کشمیر هشدار داد

اسلام آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان با انتقاد از سکوت جامعه بین الملل در قبال وضعیت مسلمانان در منطقه کشمیر هند هشدار داد که تشدید این بحران پیامدهای خطرناکی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش روز پنجشنبه رسانه های پاکستان، مردم این کشور امروز را به عنوان "روز سیاه و اعلام همسبتگی با مردم کشمیر" برگزار می کنند.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان به همین مناسبت در پیام توییتری خود خطاب به جامعه جهانی نوشت که آیا جهان کشتار "سربرنیتسا" را فراموش کرده و باید در قبال پاکسازی جمعیت مسلمان در کشمیر سکوت کند.

وی افزود: مردم منطقه جامو و کشمیر در 12 روز گذشته با محدودیت های سخت امنیتی و حکومت نظامی مواجه هستند و نگرانی ها نسبت به تشدید فعالیت تندرویان هندو در این منطقه افزایش یافته است.

نخست وزیر پاکستان با انتقاد از رویکرد همتای هندی خود در قبال مسئله کشمیر، هشدار داد که اگر جلوی این وضعیت گرفته نشود، افراط گرایی و خشونت در منطقه افزایش خواهد یافت.

«عمران خان» اقدام اخیر هند در خصوص کشمیر را اشتباه راهبردی دهلی نو دانست و تاکید کرد: اسلام آباد هرگز به دنبال جنگ نیست و معتقد است که مناقشه کشمیر از طریق گفت وگو قابل حل است.

وی همچنین گفت: پاکستان اطلاعاتی را درخصوص اقدامات احتمالی هند برای تحریک اسلام آباد دریافت کرده و ما هشدار می دهیم که پاکستان در صورت هرگونه تجاوز از سوی هند، پاسخ فوری و قاطعانه خواهد داد.

گزارش رسانه های پاکستان به نقل از منابع دیپلماتیک حاکی از برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره کشمیر در روز جمعه است.

بر اساس اعلام منابع خبری، جلسه شورای امنیت قرار است پشت درهای بسته برگزار شود. نشست شورای امنیت درباره کشمیر برای اولین بار پس ۵۰ سال برگزار خواهد شد.

دولت هند چهاردهم مردادماه امسال از تصمیم این کشور برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بوده است.

پس از تصمیم دولت هند تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد بر سر کشمیر تشدید شد و متعاقب آن پاکستان ضمن مخالفت با اقدام هند، روابط خود را با این کشور به حداقل رساند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =